Jankilevitsch Collection na 42. piętrze Cosmopolitan Twarda 4. Sztuka na najwyższym poziomie

29 września br., na 42. piętrze budynku apartamentowego Cosmopolitan Twarda 4, po raz pierwszy publicznie, zostały zaprezentowane wybrane prace wybitnych artystów, takich jak Fangor, Nowosielski, Bownik, czy Sasnal, pochodzące z prywatnej kolekcji Jankilevitsch Collection. Ta wyjątkowa wystawa odbywa się pod auspicjami Fundacji Zwierciadło.

Cosmopolitan Twarda_wernisaż12Wystawa to wybór kilkunastu dzieł sztuki reprezentujących bogate zbiory Jankilevitsch Collection. Wśród wystawionych prac znalazły się obrazy jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, Wojciecha Fangora – jedynego polskiego twórcy, którego indywidualną wystawę zorganizowało nowojorskie Guggenheim Museum. Tym razem dzieła, takie jak „M14” czy „Pomarańczowy romb” zawisły w nowoczesnych przestrzeniach budynku Cosmopolitan i wraz z resztą ekspozycji mogą być podziwiane przez jego mieszkańców.

Cosmopolitan Twarda_wernisaż4W ciągu ponad 25 lat istnienia, Jankilevitsch Collection zgromadziło znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część kolekcji, nad którą pieczę sprawuje Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem na malarstwo abstrakcyjne. W zbiorze znajdują się dzieła m.in. Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Kolekcja Fundacji jest największym zbiorem jego prac na świecie. Polska kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Eugeniusz Zak, Wacław Borowski, a przede wszystkim Mela Muter – znakomita portrecistka i pejzażysta, tworząca w Paryżu. Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.


Cosmopolitan Twarda 4 reprezentuje kategorię światowej klasy ekskluzywnych apartamentowców. Stał się ważną częścią stołecznej oferty mieszkaniowej dla najbardziej wymagających klientów. Całkowicie sfinansowany przez inwestora Tacit Investment jest jedynym już funkcjonującym tego typu budynkiem w Warszawie. Realizacja projektu Helmuta Jahna – światowej klasy architekta – wyrosła tuż przy Placu Grzybowskim, w jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Warszawie. W budynku jest 236 wykończonych i wyposażonych apartamentów o powierzchniach od 54 do 194 m2. Całkowicie przeszklona fasada zapewnia niesamowity widok na panoramę Warszawy – przede wszystkim na centrum i Pałac Kultury i Nauki oraz biznesowe city z biurowcami w okolicach Ronda ONZ i ul. Emilii Plater. Z okien budynku można podziwiać również Ogród Saski, warszawską starówkę, Żoliborz czy Stadion Narodowy i zakola Wisły. Unikatową cechą inwestycji są uchylne okna, a także wychodzące poza obrys bryły budynku wykusze, które powiększają pole widzenia mieszkańcom apartamentów.

Dodatkowych informacji udziela:

Marta Oblizajek
Cruso Public Relations
tel.: 22/6700 800
kom.: 781102007
moblizajek@cruso.pl

o_9935fe3d93ee4101_001 o_9935fe3d93ee4101_002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.