PZF (Polski Związek Faktorów) skupia 30 podmiotów świadczących usługi faktoringowe, które ułatwiają utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorcom wystawiającym faktury z odroczonym terminem płatności. Jak wytypować najlepszą ofertę, zwłaszcza jeśli chcesz po raz pierwszy skorzystać z faktoringu? Na szczęście nie musisz spędzić wielu godzin na analizach. Sprawdź, jak powstaje ranking firm faktoringowych, dzięki któremu możesz wybrać najlepszą usługę dla Twojej firmy.
Jak ranking faktoringu ułatwi Ci wybór firmy faktoringowej?
Rzetelny ranking faktoringu pomaga w wyborze najlepszej firmy faktoringowej pod kątem:
- minimalnej i maksymalnej wysokości finansowania,
- szybkości akceptowania faktur sprzedażowych do wykupu,
- czasu oczekiwania przez faktoranta (przedsiębiorcę) na środki pieniężne,
- formalności związanych z weryfikacją faktorantów,
- zakresu usług, czyli dostępności różnych rodzajów faktoringu,
- kosztów usługi w różnych modelach, np. abonamentowym i jednorazowym,
- dostępności dodatkowych usług, np. wsparcia w procesie windykacji kontrahentów, którzy nie opłacają faktur w terminach.
Jak powstają rankingi firm faktoringowych?
Serwis Pieniadzedlafirm.pl podkreśla, że stworzenie rankingu firm faktoringowych wymaga skrupulatnej analizy aktualnych ofert, opinii klientów oraz kosztów usług. Znaczenie ma również doświadczenie faktora w finansowaniu faktur przedsiębiorstw z różnych branż, np. budowlanej, handlowej czy transportowej. Im elastyczniejsza oferta i szersze portfolio usługowe faktora, tym większa szansa na zajęcie wysokiej pozycji w rankingu.
Oczywiście konkurencyjne warunki cenowe również mają duży wpływ na finalną ocenę. Przedsiębiorstwom, którym trudno utrzymać płynność finansową ze względu na długie oczekiwanie na opłacenie faktur przez kontrahentów, zależy na jak najniższych kosztach faktoringu.
Co więcej, ranking firm faktoringowych uwzględnia, czy faktor wymaga zawarcia umowy na abonament, czy umożliwia sporadyczne finansowanie pojedynczych faktur. Model abonamentowy jest przeznaczony dla przedsiębiorstw chcących co miesiąc finansować faktury sprzedażowe, których łączna wartość nie przekracza umownego limitu. Opłata abonamentowa obowiązuje niezależnie od liczby wykupionych wierzytelności. Drugi wariant, czyli finansowanie pojedynczych faktur, nie generuje żadnych kosztów w okresie, w którym nie korzystasz z usługi.
Na co zwrócić uwagę, zapoznając się z rankingiem firm faktoringowych?
Przedsiębiorstwa rozpoczynające współpracę z firmą faktoringową decydują się przeważnie na faktoring klasyczny w modelu jawnym, czyli finansowanie faktur sprzedażowych, o którym wiedzą kontrahenci. Kiedy wybierasz faktora z rankingu, zwróć uwagę na całą ofertę, która może się okazać przydatna w przyszłości. Skorzystanie z kolejnych usług u tego samego faktora daje szansę na korzystniejsze warunki w porównaniu z podejmowaniem współpracy z kolejną firmą.
Jakie usługi faktoringowe – poza tradycyjnym finansowaniem faktur – są oceniane w rankingu faktorów?
- Faktoring odwrotny – finansowanie faktur zakupowych, które polega na opłacaniu przez firmę faktoringową faktur za zakup produktów, oprogramowania czy sprzętu dla Twojej firmy. W tym modelu dostawca otrzymuje przelew od faktora, a Ty rozliczasz się z nim w późniejszym terminie. Dzięki temu rozwiązaniu możesz negocjować lepsze warunki cenowe z dostawcami.
- Faktoring cichy – stosowany w przypadku współpracy z kontrahentami, przed którymi chcesz ukryć finansowanie faktur lub którzy nie wyrażają zgody na cesję wierzytelności w umowie handlowej. W tym przypadku kontrahent przelewa środki pieniężne na Twój rachunek, a Ty zwracasz wcześniej wypłaconą kwotę faktorowi.
- Faktoring eksportowy – dla przedsiębiorstw prowadzących transakcje międzynarodowe, które nie chcą ryzykować utraty płynności finansowej przez nierzetelnych zagranicznych klientów. Co więcej, firmy faktoringowe, np. eFaktor, weryfikują kontrahentów pod kątem stabilności finansowej oraz oferują ubezpieczenie transakcji.