Zabezpieczenie hipoteczne wiąże się z kolejnością, która reguluje pierwszeństwo w zaspokajaniu danych należności. Z racji różnorodnych obaw, nie wszyscy wierzyciele są zainteresowani zabezpieczaniem się na dalszym miejscu hipotecznym. W opozycji do tego staje Monument Fund, która udziela przedsiębiorcom indywidualnie dopracowanego finansowania z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym.
Hipoteka stanowi jedno z najpewniejszych zabezpieczeń wierzytelności pieniężnych. Dzięki obciążaniu prawa własności nieruchomości, należność spłacana jest bez względu na to, czyją własnością aktualnie stała się dana nieruchomość. Obiekt może być zabezpieczony więcej niż jedną hipoteką. W takiej sytuacji prawo polskie reguluje kolejność w spłacaniu zobowiązań finansowych. Najpierw zaspokajani są wierzyciele, którzy jako pierwsi wpisali się do działu IV księgi wieczystej danej nieruchomości. Mając na uwadze obawy odnoszące się czasu spłaty należności, niektóre instytucje niechętnie decydują się na udzielanie dofinansowania zabezpieczonego na 2. miejscu hipotecznym. Zupełnie inne podejście do tematu ma Monument Fund, które proponuje pomoc finansową dla przedsiębiorców z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym. Dlaczego oferta tego typu stanowi innowację w branży pożyczkowej?
Bezpieczeństwo własności
Jak mówi Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający Monument Fund: „Spora część instytucji udzielających dofinansowania na polskim rynku wciąż preferuje nieskodyfikowane formy zabezpieczenia zobowiązań pieniężnych – na przykład przewłaszczenie, które charakteryzuje się przenoszeniem przez dłużnika prawa własności nieruchomości na wierzyciela. Tego typu rozwiązanie traktowane jest jako dobry sposób ochrony interesów wierzycieli, jednak dla osoby zadłużonej może stanowić problem w razie komplikacji ze spłatą podjętego kredytu lub pożyczki.”
Alternatywnym sposobem zabezpieczenia należności staje się oferowany przez Monument Fund wpis hipoteczny, który normowany jest przepisami kodeksu cywilnego. W przeciwieństwie do innych instytucji pozabankowych, Monument Fund nie narusza prawa posiadania ani użytkowania nieruchomości – klient dalej pozostaje prawowitym właścicielem. Stąd taka forma zabezpieczenia jest uznawana za bezpieczniejszą zarówno przez notariuszy, jak i konsumentów.
Zabezpieczanie na 2. miejscu hipotecznym
O atrakcyjności oferty finansowej Monument Fund decyduje również sama forma zabezpieczania zobowiązania pieniężnego na 2. miejscu hipotecznym. Z racji dalszej pozycji w procesie spłaty należności finansowych i obaw związanych z możliwością niewypłacalności dłużników, niektórzy wierzyciele rezygnują z tego typu zabezpieczenia. W przypadku Monument Fund kwestia ta podlega tylko większemu dopracowaniu szczegółów finansowania. Podczas tego procesu, zostaje zorganizowany indywidualny system oceny ryzyka, możliwość wyboru rodzaju rat i ich wysokości – na przykład skorzystania z rat balonowych lub wakacji kredytowych – oraz kontakt z klientem w trakcie trwania spłaty pożyczki. Co więcej, firma posiada także elastyczne podejście do przedstawionych celów biznesowych, co pozwala na przygotowanie realnego planu spłaty zobowiązania z przyszłych dochodów oraz dokapitalizowanie przedsiębiorców z już zaciągniętymi zobowiązaniami.
„Możliwość zabezpieczenia wierzytelności na 2. miejscu hipotecznym oznacza łatwiejszy sposób doboru środków finansowych, bez względu na istniejące już zobowiązania hipoteczne oraz formę prawną prowadzonej działalności. Dofinansowanie zostaje zabezpieczone na prawie każdym rodzaju nieruchomości, czyli na obiektach komercyjnych, przemysłowych, mieszkalnych oraz działkach inwestycyjnych.” – podkreśla Paulina Horabik – Członek Zarządu, Dyrektor Zarządzający w Monument Fund.
Dzięki szybkiej decyzyjności i ograniczeniu formalności do niezbędnego minimum, czas przyznania dofinansowania wynosi ok. 7 dni, a okres kredytowania może trwać od 3 do 18 miesięcy. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia. Ponadto, Monument Fund nie wymaga weryfikacji oraz zgłaszania klienta w Biurach Informacji Gospodarczej.
Monument Fund – dla kogo?
Dofinansowaniem Monument Fund zainteresowani są nie tylko właściciele istniejących firm, ale również osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej. Przykładem obsługiwanych przez firmę podmiotów są przedsiębiorcy, którzy poszukują finansowania pomostowego dla działalności polegającej na skupie, modernizacji i szybkiej sprzedaży nieruchomości – czyli tak zwany flipping. Oprócz tego, fundusz polecany jest także dla działalności handlowo-usługowych, takie jak: sklepy, salony spa, hurtownie, dla właścicieli hoteli, pensjonatów lub domów wczasowych oraz dla osób, które prowadzą różnej wielkości działalność deweloperską i potrzebują finansowania jeszcze przed uruchomieniem kredytu w banku.
Ten rodzaj finansowania będzie również chętnie wykorzystywany przez osoby, które rozliczają się podatkowo ryczałtem – na przykład mechanicy, stacje kontroli pojazdów, czy przedsiębiorcy budowlani. Co więcej, zainteresowani funduszem mogą być także przedsiębiorcy, którzy nie mają zdolności kredytowej lub potrzebują finansowania na szybką spłatę wszelkich zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS.
Fundusz dla Przedsiębiorców Monument Fund pozwala na udzielenie finansowania z zabezpieczeniem na 2. miejscu hipotecznym wszystkim przedsiębiorcom, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki w ciągu kilku dni. Dzięki tej ofercie istnieje możliwość dokapitalizowania właścicieli firm z już zaciągniętymi zobowiązaniami, ograniczenia wydatków związanych z koniecznością spłaty obecnych kredytów hipotecznych oraz zachowania prawa własności zabezpieczonej nieruchomości.