Osoby wysoko wrażliwe są często uznawane przez otoczenie jako nadwrażliwe, za bardzo się przejmujące lub znerwicowane. Często one same, nie rozumiejąc swojej delikatnej natury czują się gorsze lub mniej przystosowane do życia w społeczeństwie promującym ambitnych liderów szybko osiągających kolejne szczeble kariery. Inni? Nie oznacza gorsi. Po prostu posiadający inne talenty, również bardzo cenne dla otoczenia.
W dawnych czasach Wysoko Wrażliwi (WWO) zajmowali szanowane przez ówczesne społeczności role doradców króla, uzdrowicieli lub szamanów. Ich wrażliwość, wnikliwość i zachowawczość były dobrą przeciwwagą dla cech królów czy wodzów, którzy mieli umiłowanie do ryzyka i pochopnego działania – pisze w swoim poradniku „Tajemnice zdrowia” – Katarzyna Gwiazdowska.
Natomiast brak akceptacji swoich cech i tłumienie swojej emocjonalności może prowadzić do licznych zaburzeń, w tym nawet depresji, stanów lękowych oraz kompulsywnego objadania. Dlatego tak ważne jest poznanie siebie oraz dopasowanie swojego stylu życia do swoich naturalnych potrzeb.
Ponadprzeciętny stan wrażliwości
Wrażliwość jest tematem coraz częściej pojawiającym się w przestrzeni publicznej, przede wszystkim w kontekście wszechobecnych bodźców, natłoku informacji i impulsów. Coraz więcej osób nie jest w stanie poradzić sobie z hurtowymi ilościami przekazów i miewa z tego powodu pretensje do siebie. Niepotrzebnie! Mogą być w gronie osób wysoce wrażliwych, a więc wyróżniać się wyższą reaktywnością układu nerwowego i częściej niż osoby nisko wrażliwe doświadczać przebodźcowania.
Osoby wysoko wrażliwe nie muszą szukać adrenaliny w skokach ze spadochronem, czy na bungee. Dla nich codzienne życie, ze swoją nieprzewidywalnością, zmianami oraz złożonymi relacjami z ludźmi, dostarcza im aż nadto hormonów stresu. Organizm takiej osoby reaguje intensywnymi emocjami (np. lękiem lub złością), zmęczeniem, brakiem energii albo „przestymulowaniem” na impulsy, które dla innych ludzi mogą być nieistotne.
Być albo nie być WWO
Te osoby charakteryzują się m.in. wysoką wrażliwością:
- sensoryczną – duża wrażliwość na silne bodźce, takie jak: głośny dźwięk, tłum, mocne światło, skrajna temperatura, czy zbyt silny dotyk,
- emocjonalną – są bardzo empatyczne, bardzo się przejmują i szybko wzruszają,
- „na piękno” – odpoczywają i dobrze czują się w otoczeniu natury i sztuki.
Jak podkreśla K. Gwiazdowska w swojej publikacji, osoby te mają bogate życie wewnętrzne, intensywnie przeżywają emocje i uczucia, a w relacjach są raczej ostrożne, przezorne. Do tego otacza ich zwykle grono kilku bardzo dobrych przyjaciół zamiast wielu znajomych i uwielbiają oni zajęcia, które koją oraz uspokajają – a za sprawą współczesnego, szybkiego tempa życia bywają często nadmiernie pobudzeni.
„Osoby wysoko wrażliwe – jeśli nie są świadome swojej natury – często myślą, że są w jakiś sposób inne, gorsze. A to po prostu ich natura! Są bardzo empatyczne i wrażliwe. Doświadczyłam tego sama. Kocham pracę psychodietetyka, trenera i psychologa. Spełniam się w niej w stu procentach i zauważam, że inni korzystają z moich porad oraz zaleceń. Ale nie zawsze tak było. Wcześniej pracowałam w korporacji, potem na stanowisku trenera biznesu i menadżera. Często czułam się przepracowana, „przestymulowana”, moje nadnercza były osłabione i byłam chronicznie zmęczona. Braki energii nadrabiałam, jedząc wysokokaloryczne jedzenie, słodycze oraz pijąc kawę” – mówi Katarzyna Gwiazdowska.
„Dopiero po długim czasie pracy nad sobą zrozumiałam, że moja aktywność zawodowa zupełnie nie pasuje do mojej prawdziwej natury. Jakiś czas później udało mi się zwolnić tempo i zająć się tym, co lubię. Dzięki temu powoli zaczęłam wracać do zdrowia” – dodaje K. Gwiazdowska.
Empatyczność i uważność w cenie
Autorka „Tajemnic zdrowia” opisuje zalety wysokiej wrażliwości, uświadamia jak można ponadprzeciętny poziom uważności i empatyczności świadomie wykorzystywać w życiu. Osoby wysoko wrażliwe doskonale sprawdzają się jako terapeuci, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, lekarze, masażyści oraz artyści. Swoje talenty mogą pomnażać pomagając innym, jednocześnie pracując w zgodzie ze swoją naturą. Są również wspaniałymi rodzicami, przyjaciółmi oraz partnerami.
Katarzyna Gwiazdowska podkreśla w książce, że nisko lub umiarkowanie wrażliwe osoby również są wspaniałe. Nie brakuje im empatii ani wyrozumiałości. Są tylko bardziej wytrzymałe na bodźce, zmiany, ryzyko, szybkie tempo działania oraz aktywności podnoszące adrenalinę.
Nikt nie jest lepszy ani gorszy. Ważne jest – dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego – zrozumienie indywidualnych różnic oraz ich szanowanie i respektowanie w codziennym życiu.
Książka dostępna wyłącznie w sklepie internetowym Wydawnictwa Biały Wiatr https://bialywiatr.com
O autorce:
Katarzyna Gwiazdowska – specjalizuje się w holistycznej pracy nad zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Psycholog, psychodietetyk, dyplomowana trenerka detoksu Instytutu Świadomego Życia Ewy Foley, absolwentka Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka INTRA, certyfikowana nauczycielka metody Soul Body Fusion®. Interesuje się różnymi metodami oczyszczania i przywracania naturalnej harmonii organizmu. Prowadzi m.in. detoksy holistyczne, warsztaty z zakresu psychodietetyki, profilaktyki stresu, rozwoju osobistego, kręgi kobiet, kursy praktyka i nauczyciela Soul Body Fusion®, sesje jogi i medytacji oraz udziela indywidualnych konsultacji.
Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku Psychologia. Przez rok studiowała w Paryżu na Université Paris X Nanterre, gdzie prowadziła badania do pracy magisterskiej. Uczęszczała na roczny kurs w Instytucie Świadomego Życia Ewy Foley, po którym obroniła pracę dyplomową na temat detoksu holistycznego. W Ośrodku Edukacji i Pomocy Psychologicznej INTRA ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego oraz Studium Treningu Interpersonalnego. Zdobyła dyplom psychodietetyka na studiach podyplomowych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.