Zmarszczki są pierwszą i najbardziej widoczną oznaką starzenia się organizmu, dlatego są dużym problemem estetycznym szczególnie dla kobiet. Jest to naturalny proces spowodowany zmniejszeniem się aktywności komórek organizmu oraz spowolnieniem procesów regeneracyjnych.
Na to, jak wygląda nasza skóra, wpływa wiele czynników zewnętrznych (higiena, promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja), ale również czynniki wewnętrzne (zmiany hormonalne, niedobory witamin i soli mineralnych oraz predyspozycje genetyczne).
Naturalne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, takie jak menstruacja, ciąża i menopauza mają istotny wpływ na kondycję i wygląd skóry. Największe zmiany zachodzą w okresie menopauzy, ponieważ skóra staje się sucha ze względu na zmniejszoną zdolność wiązania wody oraz zatrzymywania jej w naskórku. Robi się cienka i traci swoje zdolności regeneracyjne – tworzą się wtedy głębokie zmarszczki. W tym okresie występuje brak stabilizacji w wydzielaniu estrogenu, a komórki skórne przestają produkować kolagen, który odpowiada za elastyczność skóry. Występują problemy z wydzielaniem się melaniny, co powoduje pojawianie się plam pigmentacyjnych. Również brak odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego oraz elastyny przyczynia się do nieodpowiedniego nawilżenia skóry, a w efekcie uwidocznienia linii mimicznych.
Pierwsze dają się zauważyć tak zwane kurze łapki pojawiające się w kącikach oczu, spowodowane marszczeniem skóry podczas śmiechu. Później uwidaczniają się linie mimiczne, które powstają na skutek ciągłej pracy mięśni twarzy najczęściej w okolicach czoła, ust oraz policzków. Zmarszczki pojawiają się w przebiegu starzenia się organizmu i jest to proces postępujący, ale przy odrobinie wysiłku, wiedzy i chęci możemy go opóźnić i złagodzić. Najważniejszą bronią w walce ze zmarszczkami jest profilaktyka, a co za tym idzie odpowiednia pielęgnacja miejsc szczególnie narażonych na ich powstawanie.
Aby ustrzec się zmarszczek, należy przede wszystkim zabezpieczać skórę poprzez odpowiednią pielęgnację uzupełnioną stosowaniem aktywnych biologicznie składników, które działają odżywczo, ochronnie i regeneracyjnie. Podstawowe zasady to codzienne nawilżanie, natłuszczanie i ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz innymi czynnikami szkodliwymi. Bardzo ważną rolę odgrywa również stosowanie umiejętnie dobranych kosmetyków o działaniu regeneracyjnym i nawilżającym, posiadających w swoim składzie kolagen, kwas hialuronowy, witaminy oraz koenzymy. Bardzo dobrze sprawdzają się na tym polu kremy przeciwzmarszczkowe po 50 roku życia, np. Neovadiol Magistral marki Vichy, które powstają dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i posiadają w swoim składzie naturalny wyciąg bogaty w proteiny roślinne, pobudzający czynniki wzrostu komórek skóry, takie jak keratynocyty i fibroblasty, które są potrzebne do regeneracji. Kremy te pomagają spłycić zmarszczki, zwiększają gęstość skóry, przywracają zaburzone proporcje twarzy oraz dają długotrwały efekt liftingu i sprawiają, że zmarszczki stają się mniej widoczne.
Oprócz stosowania kremów ważny jest również zdrowy styl życia, dieta bogata w warzywa i owoce, spożywanie dużej ilości wody niegazowanej oraz utrzymywanie organizmu w dobrej formie fizycznej. Dzięki takim skorelowanym działaniom nasza skóra będzie dobrze nawilżona, sprężysta, pozbawiona przebarwień i zachowa na długo młody wygląd.