Rozliczając się z zagranicznym kontrahentem w obcej walucie, możemy wygenerować dodatkowe oszczędności. Wystarczy zmienić przyzwyczajenia i wymieniać walutę online w serwisach wymiany walut. Na rynku jest ich już ok. 50, a ich klienci w minionym roku wymienili walutę na ponad 25 mld zł.
Osoby, które prowadzą swoją firmę, np. sklep internetowy czy hurtownię, i współpracują z kontrahentami zagranicznymi, często muszą operować obcą walutą. Podczas importu towarów czy korzystaniu z usług pozakrajowych partnerów rozliczają się z reguły nie w złotówkach, tylko w euro lub dolarach. Przed powstaniem e-kantorów wymiana walut odbywała się po kursach proponowanych przez banki i stacjonarne kantory. Od kilku lat jednak rynek stał się bardziej konkurencyjny. Wpływ na to mają kantory internetowe i platformy wymiany walut między osobami prywatnymi i firmami, które proponują wymianę walut online na lepszych warunkach po atrakcyjniejszych kursach. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie szybsze, gdyż pozwala na zawieranie transakcji o dowolnej porze za pośrednictwem przelewów bankowych, to nie ma również limitów kwotowych. Internetowe kantory, dzięki proponowanym niższym kursom walut, dają też przedsiębiorcom możliwość generowania oszczędności – jest tu nawet do 8% taniej niż w banku.
Wystarczą dwa konta
Aby korzystać z tego typu rozwiązań, trzeba posiadać dwa konta bankowe – w złotówkach i w walucie – a w dalszej kolejności zarejestrować się w danym serwisie wymiany walut. Wybierając go, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii – jak długo dany serwis działa na rynku, ilu posiada użytkowników i jak oceniają oni jego działania. Tu z pomocą może przyjść portal Opineo.pl gromadzący opinie konsumentów o e-sklepach. O wiarygodności i pozycji serwisu wymiany walut mówi także to, czy posiada on biuro obsługi klienta oraz czy pojawia się w mediach.
Aby dokonać operacji finansowej – kupna czy sprzedaży waluty – należy zdefiniować w systemie serwisu numery rachunków bankowych. Serwisy wymiany walut online pośredniczące w wymianie walut między użytkownikami, działają na zasadzie doboru przeciwstawnych ofert. Jeśli chcemy sprzedać określoną kwotę danej waluty, serwis dobierze nam przeciwstawną ofertę kupna. To użytkownicy sami decydują, po jakim kursie będą kupować i sprzedawać walutę. Wymiana odbywa się poprzez przelewy bankowe, przesyłamy pieniądze na konto złotówkowe serwisu, który po wymianie odsyła nam walutę przelewem na nasze konto walutowe w banku.
Negocjuj i oszczędzaj!
Oszczędność czasu poświęcanego na wymianę waluty, jak i możliwość wykonywania tej operacji z dowolnego miejsca, to tylko część udogodnień, jakie daje korzystanie z e-kantorów. Oprócz niższego bieżącego kursu serwisy wymiany walut dają swoim klientom również możliwość negocjowania stawek w przypadku, gdy regularnie wymieniają duże kwoty. Innym przywilejem, na który można liczyć, są rabaty czy programy punktowe, które pozwalają realizować transakcje po średnim kursie, czyli bez marży.
„Sami możemy także sprawdzić, ile zaoszczędzimy na danej transakcji. Na stronach serwisów wymiany walut znajdziemy kalkulatory korzyści, które porównają kurs bankowy z tym oferowanym przez platformę wymiany walut online. W serwisach wymiany walut można zaoszczędzić nawet od 8% w porównaniu do ofert banków” – przekonuje Łukasz Olek ze spółki Currency One SA, która jest liderem rynku wymiany walut i operatorem serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.
W czasach, kiedy coraz bardziej popularny staje się międzynarodowy e-handel, serwisy internetowej wymiany walut mogą być rozwiązaniem, które pozwoli wygenerować kolejne oszczędności i zwiększyć atrakcyjność firmy. To także spore ułatwienie w codziennej obsłudze firmowych transakcji.