Znamy Laureatów Bestsellerów Empiku 2014! Na podstawie blisko 30 milionów „głosów” oddanych przez klientów w formie zakupów, Empik już po raz 16. przyznał swoje nagrody. Sukces sprzed roku powtórzyli Miłoszewski i Podsiadło, nie ustępując innym utytułowanym rywalom. Indila i Pawlikowski wygrali z klasykami, a „Hobbit” drugi raz z rzędu pobił inne zagraniczne filmowe produkcje.
W ubiegłym roku w literaturze polskiej nie było debiutu, który wstrząsnąłby listami bestsellerów. Spośród rodzimych pisarzy w piątce nominowanych znaleźli się sami giganci: Grochola, Tokarczuk, Wiśniewski, Cejrowski oraz Zygmunt Miłoszewski. I to właśnie do autora „Gniewu” powędrowała statuetka Bestsellera Empiku dla najpopularniejszej polskiej książki 2014 roku. To drugi z rzędu laur dla Miłoszewskiego w tej kategorii. Jego doskonała passa trwa – do kin weszła właśnie ekranizacja „Ziarna prawdy”, nad scenariuszem której pracował wraz z reżyserem Borysem Lankoszem.
Biorąc pod uwagę polskie produkcje, które w ubiegłym roku najbardziej przypadły do gustu naszym rodakom, trzeba przyznać, że ich wybory filmowe koncentrują się na fascynujących opowieściach, z intrygującą narracją, za którymi stoją twórcy ze świetnym warsztatem. Przez ostatnie lata w kategorii film polski Bestsellera Empiku wygrywały seriale. W 2014 roku rynek i serca polskich widzów podbili młodzi twórcy. „Ida” Pawła Pawlikowskiego wygrała zarówno z filmami dwóch pokoleń klasyków – Wajdą i Pasikowskim, jak i z „Czasem honoru” – telewizyjnym superhitem, laureatem Bestsellera Empiku z ubiegłego roku.
Wybór laureata Bestsellera Empiku 2014 w kategorii literatura obca również świadczy o zmianie gustu czytelników. Zwyciężył John Green ze skierowaną do młodzieży powieścią „Gwiazd naszych wina” – historiąmiłości niemal idealnej i naznaczonej cierpieniem. Książka wsparta popularną ekranizacją, pokonała nie tylko ubiegłorocznego tryumfatora – „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, ale także najnowsze fabuły autorów, którzy zdobywali pierwsze empikowe statuetki: Paula Coelho i Helen Fielding.
W kategorii poezja również zaznaczyło się odejście od erotyki (w ubiegłym roku wygrał zbiór polskiej poezji erotycznej „Chwasty polskie”) w kierunku nostalgii i wspomnień. Statuetkę Bestsellera Empiku 2014 otrzymał zbiór najstarszych wierszy Wisławy Szymborskiej „Czarna piosenka”. Tomik ten rozpoczął publikację autorskiej serii Noblistki – do końca stycznia tego roku ukazały się już trzy zbiory.
W kategorii film zagraniczny ubiegłoroczny zwycięzca „Hobbit. Niezwykła Podróż” ustąpił miejsca kolejnej części ekranizacji dzieła Tolkiena, czyli „Pustkowiu Smauga”.
W muzyce polskiej bez zmian. Tu rządzą młodość, energia, talent i bezpretensjonalność. Dawid Podsiadło ponownie wygrał z konkurencją. Płyta „Comfort and Happiness”, w ubiegłym roku nagrodzona w tej samej kategorii, a także jako Wydarzenie Roku, przyniosła młodemu wokaliście kolejną statuetkę Bestsellera Empiku.
W kategorii muzyka zagraniczna nastąpiła natomiast pokoleniowa zmiana warty. Legendy światowej muzyki – Pink Floyd, AC/DC i Coldplay – musiały ustąpić miejsca subtelnej artystce, która podbiła serca słuchaczy w ojczystej Francji, a także w Belgii i Polsce. Album Indili „Mini World” zdobył w naszym kraju tytuł podwójnej platyny, a w salonach Empiku – najpopularniejszej płyty zagranicznej 2014 roku.
Miłośnicy gier komputerowych z pewnością nie mogą doczekać się „Dzikiego gonu” i nie przegra ten, kto obstawi, że „Wiedźmin 3” będzie w Polsce jedną z najpopularniejszych gier roku 2015. W 2014 roku odbiorcy niecierpliwie czekali na grę „FIFA 15”. Mimo, że pojawiła się w sprzedaży dopiero we wrześniu, była najczęściej kupowanym w Empiku tytułem 2014 roku. Ta nagroda Bestsellera jest trzecią dla piłkarskiej serii – „FIFA” została wyróżniona Bestsellerem Empiku w roku 2005 („FIFA 6”) oraz w 2010 („FIFA 11”).
W roku 2014 Polacy świętowali 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Ćwierć wieku to doskonała okazja do podsumowań. W głosowaniu na najpopularniejszy polski film 25-lecia bezkonkurencyjny był „Kiler”. Wybór ten potwierdzili klienci Empiku. Najczęściej kupowaną autorską kolekcją roku 2014 okazali się „Kilerzy”. Fartuszek z kultowym hasłem „Cycki Se usmaż!” czy talerzyk z kwestią „Tu Ryba, wzywam Cię akwarium!” okazały się prawdziwymi hitami!
Niejeden fenomen kulinarny i kulturowy został przeanalizowany w „Newsweeku” i „Twoim Stylu” – czasopismach, które trzeci rok z rzędu zdobyły tytułprasowych Bestsellerów Empikuw kategoriach: tygodnik i miesięcznik. Żaden z nich nie pominął opisania Wydarzenia Roku 2014, za jakie Kapituła Ekspertów Empiku uznała przyznanie Nagrody Grammy polskiemu pianiście jazzowemu Włodkowi Pawlikowi. Innym fenomenem roku 2014 okazała się książka – brulion do twórczego niszczenia i przekształcania. Ta nietypowa publikacja, prowokująca do działań zaskakujących dla samego czytelnika, zatytułowana „Zniszcz ten dziennik” zdobyła Nagrodę Specjalną Empiku za tempo i skalę sprzedaży.
Czym zadziwią nas twórcy i wydawcy w roku 2015? Wyścig po statuetki Bestsellerów Empiku rozpoczął się 1 stycznia i potrwa do 31 grudnia. Zachęcamy do śledzenia list bestsellerów Empiku, ale przede wszystkim do czytania, słuchania, oglądania. W tym plebiscycie każdy głos (a właściwie zakup) ma znaczenie!