Wiele słyszy się o narzędziach internetowych, jak kalkulator OC, które pomagają w szybki i efektywny sposób wyliczyć składkę za OC. To oszczędność czasu i przede wszystkim naszych pieniędzy. Jak z niego korzystać i gdzie znaleźć podpowiadamy poniżej.
Kalkulator OC – gdzie go szukać?
Kalkulator OC powinien znajdować się na stronie internetowej każdego ubezpieczyciela. W praktyce jednak nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe inwestują w ten rodzaj narzędzia. Pomaga ono bowiem wyliczyć szybko i sprawnie składkę, nalicza zniżki, podpowiada promocje itd. Tym ubezpieczycielom, którzy chcą więcej zarobić na niewiedzy klienta nie opłaca się wstawiać na swoją stronę coś takiego. Dlatego, jeżeli kalkulator OC nie został umieszczony przez ubezpieczyciela na stronie www, możemy zacząć być podejrzliwi. Dlatego lepiej korzystać i wyliczać składki na tych stronach, na których mamy gwarancję pewności, że nikt nas nie oszuka. Oczywiście można także skorzystać z multiwyszukiwarki, która zbiera oferty kilku ubezpieczycieli i pokazuje je w porządku na przykład: od najtańszej składki do najdroższej. Takie rozwiązanie pozwoli nam zawęzić obszar konkretnych poszukiwań. Możemy już wtedy przyglądać się ofertom tylko tych towarzystw ubezpieczeniowych, które uznaliśmy za najkorzystniejsze.
Jak skorzystać z kalkulatora?
Na stronie konkretnego ubezpieczyciela znajdziemy zakładkę z kalkulatorem, która będzie zachęcać do wyliczenia składki. Po wejściu w nią wyskoczy nam kilka okienek do wypełnienia. Są to pola, które należy wypełnić poprawnymi danymi, bowiem mają one wpływ na wysokość wyliczonej składki oraz przyznane zniżki.
Potrzebne dane to najczęściej:
- miejsce zamieszkania kierowcy (nie zameldowania) – ma to znaczenie, gdzie będzie realnie się ów kierowca poruszał, po jakiej aglomeracji. Zasada jest taka, że w większym mieście istnieje większe ryzyko wypadków, więc kierowcy płacą większe składki niż kierowcy mniejszych miast czy wsi.
- wiek kierowcy – w tym przypadku ubezpieczyciele mają zasadę ograniczonego zaufania do młodych kierowców, na co wpływ mają statystyki, pokazujące, że to właśnie oni najczęściej są sprawcami wypadków, jeżdżą szybko, nieostrożnie i łamią przepisy.
- od kiedy kierowca posiada prawo jazdy – tutaj ma znaczenie oczywiście doświadczenie – im mniejsze, tym wyższa składka i odwrotnie, im większe, tym niższa składka.
- rocznik pojazdu i moc silnika – w tym przypadku zasady są takie, że starszy pojazd ma wpisane większe ryzyko zepsucia oraz spowodowania tym samym kolizji, więc właściciele starszych wozów muszą zapłacić więcej niż ci, którzy zakupili nowe auto. Moc silnika dla odmiany ma wpływ na statystyki, które mówią, że im większa moc, tym szybsza jazda i większe ryzyko wypadków, co przekłada się na wyższą składkę. Najmniej zapłacą więc właściciele nowych aut o niewielkiej mocy silnika, gdyż te są uważane za najbezpieczniejsze i wysokość składki jest niższa.