1 września 2015 roku to dzień, w którym wprowadzono kolejne zmiany w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych – według pomysłodawców mają one pomóc przede wszystkim rodzinom wielodzietnym oraz mieszkańcom mniejszych miejscowości. W jaki sposób nowelizacja ustawy wpłynie na rynek mieszkań i sytuację Polaków?
Nieścisłości i błędy starszych wersji ustawy opisywane były wielokrotnie – nie oceniając intencji ustawodawcy efekty jej działania były dalekie od oczekiwań, a kredyt na mieszkanie – nawet z dopłatami – pozostawał poza zasięgiem większości społeczeństwa.
Program obejmie także zakup mieszkania z rynku wtórnego
Jedną z najmocniej krytykowanych wad poprzedniej wersji programu było ograniczenie go wyłącznie do nowych mieszkań – obecnie może on objąć mieszkania i domy dostępne zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, skorzystać z dofinansowania będą mogli również członkowie spółdzielni mieszkaniowych, którzy podpiszą umowę o budowie lokalu (więcej o tych zmianach znajdziemy na tej stronie).
Istotne zmiany dotknęły także wysokość dofinansowania wkładu własnego – dotychczas limity wynosiły:
• 10 procent kwoty tzw. wartości odtworzeniowej
• 15 procent wartości odtworzeniowej dla osób wychowujących co najmniej 1 dziecko
• Dodatkowe 5 procent za 3 i kolejne dziecko urodzone lub przysposobione w ciągu 5 lat od kupna mieszkania.
Nowe wytyczne obejmują:
• 10 procent kwoty – dla bezdzietnych.
• 15 procent – dla rodzin i osób z jednym dzieckiem.
• 20 procent – dla wychowujących dwójkę dzieci.
• 30 procent – dla wychowujących co najmniej trójkę dzieci.
• Dodatkowe 5 procent pozostało bez zmian.
Powiększono także limit powierzchni objętej dopłatą dla domów jednorodzinnych – wynosi ona obecnie 70 metrów kwadratowych. Maksymalna wielkość nieruchomości pozostała bez zmian (75 mkw. dla mieszkania i 100 mkw. dla domów jednorodzinnych, a dla wychowujących co najmniej 3 dzieci – odpowiednio 85 mkw. i 110 mkw.)
Pewnym ograniczeniem jest zróżnicowanie limitów kwotowych – w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego będzie on stanowił 0.9 limitu dla nieruchomości nowej.
Wsparcie dla rodzin wielodzietnych
Szczególnie korzystne dla rodzin wielodzietnych jest umożliwienie im uczestnictwa w MdM niezależnie od tego, czy posiadają już jakiś lokal – mogą zatem skorzystać z programu w celu poprawy standardu zamieszkania.
Zniesiono też dla nich limit wieku – dla innych ubiegających się o dofinansowanie utrzymano zasadę, że co najmniej jeden z kupujących musi być młodszy niż 35 lat.
Rodziny z 3 i więcej dzieci mogą także ubiegać się o wsparcie zakupu mieszkania z dopłatą do większej niż standardowa powierzchni – 65 metrów kwadratowych zamiast objętych normalnymi zasadami 50 mkw.
Jak skorzystać z programu?
Dokładne wskazówki znajdziemy na stronie https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych – podstawą będzie wybór jednego z uczestniczących w programie banków i złożenie pisemnych oświadczeń o spełnieniu warunków programu oraz związanych z nim zobowiązań.
Pamiętajmy, że każdy bank indywidualnie analizuje naszą zdolność kredytową – warto porównać ich oferty by zyskać pewność sfinansowania inwestycji.
Nowelizacja ustawy to także zagrożenia!
Wprowadzone zmiany nie wszystkich nastrajają optymistycznie – wielu ekspertów obawia się, że wprowadzenie dopłat do zakupu lokali z rynku wtórnego spowoduje wzrost cen.
Krytykowane są także limity – wiele z nich uznawanych jest za zbyt niskie, co deweloperzy mogą zrekompensować sobie albo gorszą lokalizacją, albo niższą jakością (najbardziej jaskrawy przykład to wyznaczony dla Krakowa wskaźnik średniej ceny metra kwadratowego – 4648 PLN, porównany z 4968 PLN/mkw. dla Olsztyna).
Wprowadzone do ustawy zmiany wydają się jednak krokiem w dobrym kierunku – dotychczas bowiem beneficjentami programu były w większości osoby bezdzietne oraz wychowujące jedno dziecko.