Minimum formalności, szybka decyzja i możliwość zaliczenia rat miesięcznych do kosztów uzyskania przychodów sprawiają, że leasing samochodu to wygodne rozwiązanie dla osób chcących efektywnie planować wydatki w swojej firmie. Umowę leasingową zawiera się na kilka lat, dlatego warto porównać oferty różnych firm. Na co zwracać uwagę?
OWUL, czyli Ogólne Warunki Umowy Leasingowej, oraz sama umowa leasingu, to obowiązkowe lektury dla każdego leasingobiorcy. Znajdziemy w nich zapisy dotyczące przedmiotu leasingu, obowiązki stron, kary umowne, tabelę opłat i prowizji, informacje na temat ubezpieczenia w leasingu oraz warunki rozwiązania umowy. Dokładne przeczytanie każdego z punktów kontraktu pozwoli w przyszłości uniknąć niespodziewanych kosztów. W przypadku leasingu o znacznej wartości warto też zasięgnąć opinii prawnika
Opłaty jednorazowe
Podczas czytania umowy leasingowej warto zapoznać się z opłatami jednorazowymi, takimi jak:
- opłata za możliwość wykupu
- opłata za udzielenie leasingu
- opłata początkową
Dzięki takiej analizie poznamy nie tylko wysokość należności, ale także to, co dokładnie się w niej zawiera i kiedy są stosowane.
Opóźnienie w płatności rat leasingowych
Biorąc auto w leasing żaden przedsiębiorca nie chce mieć trudności ze spłatą rat. Niestety zdarzają się sytuacje losowe. Co w dzieje się w sytuacji, gdy mamy opóźnienie w płaceniu rat leasingowych? Większość firm zaczyna naliczanie odsetek ustawowych i wysyła wezwanie z dodatkowym terminem zapłaty, za które trzeba uiścić określoną opłatę administracyjną. Gdy, mimo to, leasingobiorca nadal nie ureguluje swojego zobowiązania, finansujący może wypowiedzieć umowę za skutkiem natychmiastowym. Jednak to nie koniec problemów. Po wypowiedzeniu umowy nadal ciąży na nas obowiązek zapłacenia zaległych rat i odsetek. Aby tego uniknąć, warto zainteresować się ubezpieczeniem spłaty leasingu. Takie rozwiązanie pozwoli zabezpieczyć spłatę naszego zobowiązania w sytuacjach losowych.
Uwaga na oprocentowanie
Firmy leasingowe stosują różne strategie w obszarze oprocentowania rat. Część z nich uzależnia je od polityki firmy, część od zmieniającego się WIBOR-u. Zazwyczaj w umowach leasingowych oprocentowanie jest zmienne. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie wskaźniki wpływają na jego podwyższenie lub obniżenie, ponieważ decyduje to bezpośrednio o wysokości płaconych przez nas rat.
Ubezpieczenie w leasingu
Aby wziąć samochód w leasing obowiązkowo musimy wykupić ubezpieczenie OC, AC i NNW. Wiele firm leasingowych ma podpisane umowy z konkretnymi ubezpieczycielami. Jeżeli zdecydujemy się na wykup pakietu bezpośrednio od naszego leasingodawcy można pokusić się o negocjacje ceny wynajmowanego przez nas auta. Im więcej samochodów weźmiemy w leasing, tym większa nasza siła negocjacyjna.
Warunki korzystania z auta
Ważną rzeczą jest odpowiednie dopasowanie do naszych potrzeb limitu przejechanych kilometrów. Należy również dowiedzieć się, co się stanie gdy przekroczymy ten limit, ponieważ może wiązać się to z dodatkowymi opłatami. Dodatkowe opłaty mogą zostać naliczone w sytuacji, gdy z naszego samochodu korzystają osoby trzecie, a my nie poinformujemy o tym leasingodawcy. Wyjazd pojazdem za granicę bez zawiadomienia finansującego również może skutkować naliczeniem opłaty.
Podpisując umowę leasingu samochodu należy także poznać dokładne zasady rozliczenia w przypadku wcześniejszego zakończenia, wygaśnięcia lub ewentualnej cesji. Kolejnym istotnym elementem są zasady rozliczenia szkody całkowitej przedmiotu leasingu (powinny być np. jasne zapisy dotyczące zagospodarowania wraku i zapisy praw i obowiązków leasingobiorcy w relacjach z leasingodawcą i ubezpieczycielem).
Negocjuj warunki
Umowa leasingu samochodu to porozumienie handlowe, dlatego eksperci radzą, aby indywidualnie negocjować jej warunki. Przedmiotem negocjacji może być nie tylko cena leasingowanego pojazdu, ale również na przykład koszt ubezpieczenia w leasingu. Z tytułu współpracy można niekiedy liczyć też na dodatkowe przywileje, takie jak niższa cena za ochronę prawną czy karta paliwowa.