Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Polacy kochają zupy. Pomidorowa stała się już narodową specjalnością i nieodłącznym elementem tradycyjnego polskiego obiadu. Jak pokazują badania, blisko co trzeci Polak wymienia ją jako swoją ulubioną zupę. Popularność pomidorówki nie powinna nikogo dziwić. Ekonomiczna i prosta w przygotowaniu, na długo zaspokaja uczucie głodu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że spożywanie zup, w tym pomidorowej, może znacząco pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami.
Proste i szybkie w przygotowaniu zupy, są źródłem niezbędnych, łatwo przyswajalnych składników odżywczych i minerałów. Pomimo niskiej kaloryczności, są bardzo sycące, zapełniając żołądek na długi czas. Aż 70% ankietowanych uważa zupy za pełnowartościowy posiłek, jak wynika z sondaży przeprowadzonych przez ośrodek badania opinii publicznej IQS[1], wykonanych na zlecenie autorki programu Przemian – Moniki Honory. Prawie połowa uczestników sondażu przyznaje także, że zupy goszczą na ich stołach nawet kilka razy w tygodniu.
Jakie zupy Polacy lubią jeść najbardziej? Wspomniana wcześniej pomidorowa oraz rosół cieszą się największą popularnością. Blisko 60% respondentów wymienia je wśród swoich ulubionych zup, co wskazuje na silne przywiązanie do polskich tradycji kulinarnych. Natomiast co dziesiąty Polak na obiad wybiera najchętniej żurek lub zupę jarzynową, której zaletą jest niski indeks glikemiczny. Nieco mniejszym powodzeniem wśród uczestników sondażu cieszy się kapuśniak, znany ze swoich właściwości wspomagających oczyszczanie z toksyn.
“Istnieje wiele powodów, żeby włączyć zupy na stałe do menu. Przede wszystkim to dobry sposób na przemycenie do codziennej diety warzyw, które są tak ważne dla zdrowia, dostarczając Naszemu organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów.”- mówi Monika Honory, specjalistka ds. żywienia oraz autorka nowatorskiej diety Przemiany wg Moniki Honory.
Świetnym przykładem jest uwielbiana przez Polaków pomidorówka. Główny jej składnik – pomidory, są źródłem mnóstwa pierwiastków mineralnych, a w liczbę zalet, jakie płyną z ich spożywania, aż trudno uwierzyć. Pomidory zawierają antyutleniacze, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami, natomiast dzięki dużej zawartości witaminy C (jeden owoc pokrywa ok. 60% dziennego zapotrzebowania), wzmacniają odporność. Bogate są również w potas, odpowiedzialny za obniżenie ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia.
Autorski pomysł na zupę ze świeżych pomidorów, obok 44 innych przepisów, w swojej książce “Zupy sycące ale nietuczące” zawarła Monika Honory, twórczyni nowatorskiego programu odżywiania Przemiany, bazującego właśnie na zupach. Jadłospis Przemian opiera się na tradycyjnej kuchni polskiej, nie narzuca ścisłych ograniczeń, nie eliminuje żadnej grupy produktów.
“Przemiany zakładają jedzenie prawie wszystkiego, na co ma się ochotę, ale w formie lekkostrawnej i bezpiecznej. Taką formą są produkty gotowane, półpłynne, czyli ZUPY. Bez restrykcyjnych zakazów, ciągłych wyrzeczeń, liczenia kalorii i ważenia produktów, udało mi się osiągnąć wagę, o jakiej zawsze marzyłam.” – mówi o swoim programie Przemiany Monika Honory, której w ten sposób udało się schudnąć bez efektu jojo ponad 40 kg, w zaledwie 10 miesięcy.
Monika Honory jest również autorką poradnika, skierowanego do osób, które chcą podjąć pierwsze kroki w walce z nadwagą. “Przygotowanie do odchudzania” opisuje jak rozpocząć przemianę i jak przygotować się do tego procesu z punktu psychologicznego. Zawiera również osobiste porady i wskazówki, zebrane przez Monikę na bazie własnych doświadczeń.
“Cieszę się, że coraz więcej osób w Polsce dostrzega zalety jedzenia zup, one naprawdę pomagają zgubić zbędne kilogramy. Dodatkowo, wbrew panującym stereotypom, wcale nie muszą być czasochłonne i trudne do przygotowania. Posłużę się tutaj przykładem wspominanej już wcześniej zupy pomidorowej. Mój autorski przepis na zupę ze świeżych pomidorów, stworzony na potrzebę Programu Przemiany, jest niezwykle prosty, smaczny i bardzo zdrowy – lubczyk jako jej składnik redukuje nadmierną fermentację w jelitach, niweluje wzdęcia i usuwa toksyny.” – mówi Monika Honory.
Przepis na Zupę ze Świeżych Pomidorów wg Moniki Honory
SKŁADNIKI
2 szklanki wody
2 szklanki przecieru ze świeżych pomidorów
Listki lubczyku
Natka pietruszki
Koperek
1 seler
1 łyżeczka smalcu
1 szklanka mleka
1 szklanka śmietany
Sól, pieprz, cukier
Mieszanka suszonych warzyw z przyprawami
Lane kluski:
1 jajko
1 żółtko
1 łyżka mąki
PRZYGOTOWANIE:
Natkę, seler i lubczyk związać bawełnianą nitką i wrzucić do wrzącej, osolonej wody. Gotować. W drugim garnku do przecieru pomidorowego dodać łyżeczkę smalcu. Gotować przez chwilę, a następnie z pierwszego garnka wyjąć zieleninę i wywar wlać do pomidorów. Dodać lekko spienione mleko ze śmietaną. Przyprawić i nadal gotować. Z jajka, żółtka i mąki utrzeć ciasto i lać bezpośrednio na gorącą zupę. Mieszać i nadal gotować. Na końcu posypać posiekanym koperkiem.
[1] Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS w terminie: 15.06-17.06.2016. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 18-50 lat.