Kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje.”
„Meat Chef. SmakuJEMY Święta.” to kolejna, tym razem warsztatowa odsłona kampanii „Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje.” Podczas spotkania zorganizowanego przez Związek Polskie Mięso, uczestnicy wydarzenia mieli okazję do praktycznego sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności kulinarnych w świątecznej odsłonie. Cenieni kucharze: Tomasz Jakubiak i Marcin Budynek ze wsparciem dietetyczki Agaty Dąbrowskiej przygotowali wyjątkowe przepisy z wykorzystaniem polskiego drobiu i polskiej wieprzowiny oraz zaprezentowali tajniki przyprawiania mięsa.
Celem projektu jest popularyzacja najnowszej wiedzy na temat walorów i wartości odżywczej mięsa drobiowego i wieprzowego. Aktualna edycja kampanii priorytetowo traktuje prezentację faktów i mitów dotyczących spożywania mięsa. Ekspertem kampanii została prof. dr hab. Agnieszka Wierzbicka z Instytutu Nauk Żywieniowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a rolę ambasadorów akcji powierzono dietetyczce i trenerce fitness Agacie Dąbrowskiej oraz kucharzowi i dziennikarzowi kulinarnemu, Tomaszowi Jakubiakowi.
17 grudnia br. w ramach projektu odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe dla dziennikarzy „Meat Chef. SmakuJEMY Święta.” Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były doskonałą okazją do zaprezentowania walorów polskiego mięsa wieprzowego i drobiowego z wykorzystaniem całego bogactwa przypraw. Przepisy na świąteczny stół oraz prelekcję poświęconą zasadom przyprawiania mięsa przygotował znany szef kuchni – Marcin Budynek, we współpracy z ambasadorem kampanii – Tomaszem Jakubiakiem. W wydarzeniu wzięła udział również Agata Dąbrowska, która wspierała uczestników w kuchennych zmaganiach. Dzięki kulinarnej podróży przez świąteczne smaki oraz aromaty z drobiem i wieprzowiną w rolach głównych, zaproszeni goście osobiście mogli przekonać się o najwyższej jakości polskiego mięsa.
– W naszej kampanii prezentujemy walory drobiu i wieprzowiny w rozmaitych kontekstach, stąd wydarzenia takie jak „Meat Chef. SmakuJEMY Święta.”, podczas których autorytety kulinarne przekazują swoją wiedzę i praktyczne umiejętności szerszemu gronu odbiorców – mówi Witold Choiński, Prezes Zarządu Związku Polskie Mięso. – Podobnie, jak podczas poprzedniej odsłony kampanii, również teraz zależy nam na popularyzacji i aktualizacji wiedzy na temat polskiego mięsa. Chcemy mówić nie tylko o danych i najnowszych badaniach. Zamierzamy pokazać Polakom, w jaki sposób optymalnie i zdrowo wykorzystywać mięso w kuchni – codziennej i świątecznej. Chcemy bardzo wyraźnie podnieść świadomość tego, że polski drób i polska wieprzowina o charakteryzują się doskonałą jakością, smakiem i dużą wartością odżywczą – zaznacza Prezes Choiński.
Projekt jest realizowany do 31 marca 2020 r. Kampania została sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.
PIĘĆ ZASAD PRZYPRAWIANIA MIĘSA wg MARCINA BUDYNKA:
- Świeże zioła dodajemy na końcu, a suszone na początku przygotowywania potrawy.
- Mieszanki przypraw przesmażamy, dzięki temu wydobywamy ich aromat i kolor.
- Ziarna monoprzypraw prażymy na suchej patelni, co sprawi, że zapach będzie bardziej intensywny, a ziarna łatwiej rozgniotą się w moździerzu lub młynku.
- Do tłustych elementów mięsa warto dodać aromatyczne przyprawy, ponieważ pobudzają trawienie.
- Suszone zioła można rozetrzeć w dłoniach przed podaniem do potrawy, aby uzyskać bogaty aromat.
PRZYPRAWIAMY DRÓB
Mięso z indyka podobnie, jak inne rodzaje drobiu, doskonale komponuje się z majerankiem, który poprawia trawienie i wydobywa smak mięsa. Aromatyczny majeranek ma również działanie odkażające i przeciwzapalne. To nieodłączna przyprawa w tradycyjnej polskiej kuchni, stosowana już w XVI wieku. Gęś pieczona klasycznie również świetnie smakuje z majerankiem i ostrą papryką, która dzięki kapsaicynie poprawia trawienie tłuszczu, a dodatkowo podnosi walory smakowe przygotowywanej Mniej oczywiste, a wyborne będzie połączenie gęsiny z anyżem. Jego słodko-pikantny smak przypominający lukrecję nada potrawie wyrafinowanego charakteru. Kaczka, którą najczęściej podajemy w formie pieczeni, również sprawdzi się w towarzystwie majeranku i papryki – zarówno ostrej, jak i słodkiej, która podbije aromat oraz nada piękną, intensywną barwę przygotowywanej potrawie. Kolejną doskonałą przyprawą do dań z kaczki jest Zawiera on substancje bakteriobójcze i poprawiające krążenie, jest idealny do potraw pieczonych i duszonych. W kuchni polskiej klasycznie przyrządzany kurczak także bywa łączony z majerankiem i słodką papryką. Ponieważ coraz częściej czerpiemy z kuchni świata, wielu zwolenników ma także przyprawa curry, która daniom z drobiu nadaje piękny złoty kolor oraz pikantny i wyrazisty aromat. Warto więc pamiętać, by stosować ją z umiarem. Kolejną przyprawą świetnie komponującą się z kurczakiem są zioła prowansalskie, które mają wysokie walory kulinarne i zdrowotne. Świeża, lekko gorzkawa nuta sprawia, że mieszanka śmiało może zastąpić nam sól. Z kolei do wszelkiego typu zapiekanek z kurczaka z wykorzystaniem sera i pomidorów idealnie pasuje oregano.
PRZYPRAWIAMY WIEPRZOWINĘ
Schab znakomicie współgra z czosnkiem, który nadaje mięsu intensywny akcent zapachowy i smakowy. To najbardziej znana i popularna przyprawa w wielu zakątkach świata. Ma właściwości bakteriobójcze i działa odkwaszająco na organizm. Inna, również bardzo dobra propozycja połączenia z wieprzowiną to kumin. Dodatek tej przyprawy sprawia, że mięso zyskuje wyrazisty smak i odrobinę pikanterii. Najlepiej dodawać kumin pod koniec gotowania. Karkówka również wyśmienicie czuje się w towarzystwie czosnku, majeranku i ostrej papryki. Mniej oczywista propozycja podania to karkówka przyprawiona anyżem lub kuminem. Podobnie czosnek, majeranek, kumin i anyż to sprawdzone przyprawy do boczku. Dodatkowo oryginalny smak tej partii mięsa możemy uzyskać przyprawiając boczek cynamonem, który ułatwia trawienie tłuszczy, przyspiesza metabolizm i idealnie nadaje się do nieco bardziej tłustych elementów wieprzowiny. Żeberka najczęściej łączymy z papryką, kuminem i cynamonem. Równie znakomitą propozycją podania mogą być żeberka z koprem włoskim, który świetnie komponuje się z potrawami grillowanymi i smażonymi.
PRZYPRAWY W KUCHNI – NATURALNY KONSERWANT, OCHRONA PRZED BAKTERIAMI I GRZYBAMI
Krzew curry (Bergera koenigii) zawiera silne związki przeciwgrzybicze, a ekstrakt z liści curry hamuje rozwój aflatoksyn. Ekstrakt z rozmarynu zawiera dwa przeciwutleniacze odpowiedzialne za ochronę przed zepsuciem: kwas karnozowy i karnozol. Sól to najstarszy naturalny konserwant, który jest substancją higroskopijną czyli wchłaniającą wilgoć. Goździki mają właściwości znieczulające i odświeżające. Wynika to z zawartości eugenolu – substancji, która zmniejsza aktywność enzymów prowadzących do stanów zapalnych i rozwoju infekcji grzybiczych. Uważa się, że eugenol może nawet spowalniać tempo rozwoju choroby nowotworowej. Zawarty w cynamonie aldehyd cynamonowy nie tylko nadaje charakterystyczny zapach, ale wykazuje właściwości antynowotworowe. Poza tym cynamon należy do grupy termogeników, czyli substancji przyspieszających przemianę materii i spalanie tłuszczu.
Związek Polskie Mięso to organizacja reprezentująca interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów, działających w obrębie branży mięsnej oraz współpracujących z nią w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej i/lub usługowej, w szczególności wobec organów państwowych. Członek European Livestock and Meat Trades Union.