Wsparcie finansowe o łącznej wartości 113 000 złotych, zwiększenie rozpoznawalności firmy na lokalnym rynku oraz atrakcyjne nagrody od partnerów – to wszystko czeka na mazowieckie firmy oraz naukowców w ramach naboru do konkursu „Innowator Mazowsza”, trwającym do końca września. Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz 12. nagrodzi najlepsze pomysły.
Przez lata innowacje były utożsamiane niemal jedynie z nowymi technologiami. Obecnie zaś pojęcie to jest o wiele bardziej pojemne: mieści w sobie obszary marketingu, zarządzania, organizacji, a nawet szeroko pojmowanej polityki. Wsparcie instytucji publicznych, w tym samorządowych, w zakresie aktywizacji biznesu i nauki jest niesamowicie istotne dla rozkwitu obydwu tych, z pozoru wykluczających się, żywiołów. Na potrzebę publicznego wsparcia dla aktywizacji biznesu wskazuje m.in. wybitna włosko-amerykańska ekonomistka, Mariana Mazzucato, autorka bestsellerowego “Przedsiębiorczego Państwa”. W swojej książce inspirowanej najnowszą historią gospodarczą Stanów Zjednoczonych Mazzucato dowodzi, że to nie wolny rynek dał nam Internet, komputery, telefonię komórkową, biotechnologię, GPS, czy rewolucję nanotechnologiczną. Okazuje się, że za najbardziej radykalnymi i przełomowymi technologiami ostatnich dziesięcioleci stoją instytucje publiczne. To sektor państwowy pełni rolę aktywnego inspiratora i stratega rozwoju innowacyjnego, udziela pomocy i wytycza kierunki rozwoju.
Animatorem działań innowacyjnych w regionie jest samorząd województwa, który konsekwentnie wspiera i promuje prorozwojowe inicjatywy. Jedną z nich jest konkurs Innowator Mazowsza, który od 12 lat wyłania najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców i naukowców, którzy swoim nowatorskim podejściem starają się zmienić oblicze mazowieckiej gospodarki.
W jaki sposób wygrana w konkursie może pomóc w dalszej karierze zawodowej? Czym właściwie jest innowacja? W jaki sposób powstają pomysły na biznes lub pracę naukową? Na te pytania odpowiadają uczestnicy poprzedniej edycji konkursu Innowator Mazowsza.
Maciej Szurek, CEO RemmedVR stawia prostą odpowiedź na pytanie dotyczące definicji innowacji: jest to nowy sposób rozwiązywania istniejących problemów. Firma będąca laureatem II miejsca w XI edycji konkursu jest liderem we wdrażaniu domowej terapii wzroku poprzez autorski software oraz dedykowane gogle wirtualnej rzeczywistości: “Szukaliśmy ze wspólnikiem zastosowania dla naszych umiejętności biznesowych i technicznych, naszych zainteresowań VR i grami oraz naszych wartości takich jak tworzenie i pomaganie. Tak powstała telemedyczna platforma diagnostyczno-rehabilitacyjna w obszarze okulistyki i neurologii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości”. Prezes RemmedVR zwraca uwagę, że udział w konkursie Innowator Mazowsza, poza dość oczywistą nagrodą gotówkową przeznaczoną na rozwój biznesu, zaowocował również nowymi, ciekawymi znajomościami i potwierdzeniem słuszności kierunku, który obrali założyciele firmy.
Na zalety udziału w konkursie w postaci zwiększenia rozpoznawalności swojego start-upu wskazuje z kolei Gabriel Dymowski, wyróżniony w zeszłym roku prezes DoxyChain. Coraz chętniej stosowane (oraz umocowane prawnie) zdalne podpisywanie dokumentów i zarządzanie nimi na odległość to główna specjalizacja tej warszawskiej firmy: “Na pomysł zbudowania najbardziej transparentnej platformy do zarządzania dokumentami online złożyła się wiedza ekspercka z zakresu blockchain, jak również doświadczenie prawnika, który zauważył problemy w zarządzaniu papierowymi wersjami dokumentów”. Pytany o definicję innowacji, Dymowski odpowiada: “Innowacja jest dla mnie nieprzeciętnym podejściem do ważnego problemu. Jak również w ślad za znanym zdaniem the best company creates the market, innowacja powinna dać możliwość zbudowania nowego rynku.
O opinię poprosiliśmy także dr Urszulę Piotrowską, autorkę rozprawy doktorskiej traktującej o wielkocząsteczkowych nośnikach peptydów przeciwdrobnoustrojowych. ”Innowator Mazowsza to konkurs, który poza ogromnym prestiżem dla jego Laureatów, pozwala uwierzyć, że praca, którą wykonujemy i nasze pasje, którym się poświęcamy, mają szansę zostać zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców. Dzięki temu konkursowi miałam możliwość dotrzeć do przedsiębiorców i poznać szereg inspirujących osób. Mam nadzieję, że efekty tych działań znajdą odzwierciedlenie w praktyce. Aktualnie, z powodu epidemii koronawirusa część moich projektów i planów musiała zostać przełożona na kolejny rok tak, jak chociażby udział w Targach Invent Arena w Trzyńcu. Jednak z nadzieją patrzę w przyszłość i zachęcam wszystkich niezdecydowanych do udziału w kolejnej edycji Innowatora Mazowsza”. Nasza rozmówczyni stwierdza, że innowacja jest odwagą w podążaniu za nowymi, nieznanymi wcześniej ścieżkami, w celu opracowania nowych rozwiązań dla istniejącego problemu bądź podniesienia jakości i efektywności powszechnie funkcjonujących technologii. Inspiracją dla stworzenia jej pracy doktorskiej była natura: “Poszukiwanie nowych substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym rozpoczęłam od poznania i obserwacji naturalnych procesów zachodzących w organizmach żywych. Często zadajemy sobie pytanie co sprawia, że tak często jesteśmy podatni na różnego rodzaju infekcje. Pomyślałam, że należy takie pytanie odwrócić – i zastanowić się, co sprawia, że pomimo wszechobecności bakterii – nie chorujemy. Efekty pracy są bardzo obiecujące i na pewno na nich nie poprzestanę. Kolejne etapy oraz trudności jakie napotkałam powodowały jedynie to, że powstawały kolejne pomysły, które niebawem będę weryfikować”.
Jeżeli chcesz, aby budowanie innowacyjności województwa stało się Twoim udziałem, aplikuj do konkursu Innowator Mazowsza. Przypomnijmy – konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:
- „Innowacyjna Firma” – przeznaczonej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zarejestrowanych i prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego, nie wcześniej niż od 1 stycznia 2014 roku. Przedmiotem zgłoszenia może być innowacyjny produkt, usługa lub technologia firmy: wprowadzona już do codziennej praktyki biznesowej, lub pozostająca przed etapem sprzedaży, w momencie, gdy pozyskano środki na komercjalizację.
- „Innowacyjny Naukowiec” – przeznaczonej dla naukowców z zakończonym przewodem doktorskim lub uzyskanym po 1 stycznia 2016 r. stopniem doktora, których praca doktorska została przygotowana lub obroniona w jednostkach naukowych posiadających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Zgłoszona do konkursu praca doktorska dotyczy innowacyjnych rozwiązań, możliwych do wdrożenia w praktyce gospodarczej.
Konkurs Innowator Mazowsza to szansa dla innowatorów na wyróżnienie i wsparcie finansowe o łącznej wartości 113 tys. złotych.
Konkurs jest również okazją na zdobycie atrakcyjnych nagród, takich jak wsparcie eksperckie, indywidualny mentoring w zakresie oceny potencjału biznesowego projektu, konsultacje merytoryczne, dostęp do przestrzeni coworkingowej, możliwość zaprezentowania rozwiązań przed gronem inwestorów/przedsiębiorców, roczny bilet na konferencje o tematyce związanej z biznesem lub studia podyplomowe.
Jak wziąć udział? Bardzo prosto, wystarczy:
– zapoznać się z regulaminem konkursu: http://bit.ly/regulamin-konkursu-xii-edycja,
– złożyć wniosek do 30 września 2020 w odpowiedniej kategorii za pośrednictwem strony innowatormazowsza.pl