Posiadanie kilku kredytów to sytuacja, która bardzo mocno oddziałuje na domowy budżet, a dodatkowo jest dość uciążliwa. Musimy bowiem pamiętać o różnych terminach spłaty raty i każdego miesiąca wykonywać kilka przelewów, nawet w różnych terminach. Co zrobić, gdy miesięczne obciążenia kredytowe zaczynają być zbyt kłopotliwe? Jak korzystnie zamienić kilka zobowiązań w jedno, łatwiejsze do spłaty?
Na czym polega idea hipotecznego kredytu konsolidacyjnego?
Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak kredyt, który zaciąga się w celu spłaty innych zobowiązań. W efekcie kilka różnych kredytów można zastąpić jednym. Mowa tu nie tylko o kredytach gotówkowych, lecz także ratalnych, hipotecznych, samochodowych, a nawet spłacie kart kredytowych czy posiadanych limitów na rachunkach.
Czym różni się klasyczny kredyt konsolidacyjny od hipotecznego kredytu konsolidacyjnego? Odpowiedź jest bardzo prosta – formą zabezpieczenia i wysokością dostępnej kwoty. W przypadku hipotecznego kredytu konsolidacyjnego jest to wpis do hipoteki. Takie zabezpieczenie istotnie obniża ryzyko dla banku i w efekcie skutkuje korzystniejszą ofertą dla kredytobiorcy.
Kiedy warto pomyśleć o hipotecznym kredycie konsolidacyjnym?
O konsolidacji zobowiązań pomyśleć powinien każdy, kto posiada kilka aktywnych zobowiązań – np. spłaca ratę za sprzęt do kuchni, auto czy mieszkanie. Szczególnie jeśli mają one wysokie lub bardzo wysokie oprocentowanie i płacone są w różnych instytucjach w różnych terminach. Banki niechętnie podchodzą do tzw. chwilówek, ale bez problemu skonsolidujemy chociażby zadłużenie z kart kredytowych czy kredyt gotówkowy. Problemem nie będzie również konsolidacja kredytu hipotecznego. Zastąpienie kilku drogich kredytów jednym tańszym pozwoli wypracować niemałe oszczędności. Jak to osiągnąć?
Przy wydłużeniu terminu spłaty kredytu hipotecznego konsolidacyjnego na więcej miesięcy nasze miesięczne obciążenia będą istotnie niższe i przez to mniej kłopotliwe w spłacie. Wspomnieć warto również o wygodzie – wiele rat zastąpimy jedną, co pozwoli nam łatwiej zarządzać długiem. Jeśli nie masz pewności, że to rozwiązanie dla ciebie, skonsultuj się z ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym Grupy ANG.
Kto może się ubiegać o konsolidację?
Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każdy inny produkt kredytowy, wymaga spełnienia przez kredytobiorcę szeregu warunków. Konieczne jest przede wszystkim posiadanie zdolności kredytowej. Zła historia kredytowa czy niskie dochody mogą skutecznie przekreślić nasze szanse na takie finansowanie. By wnioskować o hipoteczny kredyt konsolidacyjny, musimy również dysponować nieruchomością, która będzie stanowiła zabezpieczenie takiego kredytu.
Ostatnim warunkiem jest posiadanie przynajmniej dwóch zobowiązań, które będą konsolidowane. Co do zasady banki nie stawiają ograniczeń, jeśli chodzi o maksymalną liczbę konsolidowanych kredytów, muszą one jedynie znajdować pokrycie w zdolności kredytowej klienta. Trzeba jednak pamiętać, że konsolidacja dużej liczby kredytów i pożyczek dość ryzykowna. Jest dla banku jasnym sygnałem, że klient ma skłonność do zadłużania się. A to może mieć wpływ na decyzję kredytową. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z ekspertem kredytowo-ubezpieczeniowym Grupy ANG, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę.
Tekst powstał we współpracy z Grupą ANG