Kryptowaluty słyną z dużej zmienności cenowej. Ogromna zmienność zazwyczaj towarzyszy aktywom, które budzą skrajne emocje i których przyszłość jest niepewna. Wbrew temu co mogłoby się wydawać duże wahania cenowe niekoniecznie muszą dotyczyć wyłącznie innowacyjnych, świeżych z perspektywy rynku aktywów, lecz także tych bardziej tradycyjnych. Przykładem jest ropa, która w wyniku wybuchu pandemii osiągnęła rekordową zmienność. Niemniej jednak w przypadku ropy duże wahania mają związek z pojawieniem się typowego czarnego łabędzia. Natomiast na rynku kryptowalut duża zmienność jest niemal codziennością.
Kluczowy wpływ na wahania cenowe ma siła popytu i podaży
Wpływ na cenę i tym samym na wahania cenowe ma oczywiście siła popytu i podaży. Jedna grupa inwestorów wierzy, że dane aktywo będzie umacniać swoją cenę (dlatego decydują się na zakup), podczas gdy druga grupa uważa, że dane aktywo będzie traciło na wartości (dlatego decydują się na sprzedaż). W ten prosty sposób dochodzi do swoistego konfliktu interesów czego efektem są wahania cenowe (wzrost lub spadek wyceny danego aktywa).
Marketing powodujący napływ nowych inwestorów oraz ruchy wielorybów
Wpływ na duże wahania cenowe ma bez wątpienia napływ nowych inwestorów. Jeśli dane aktywo staje się coraz bardziej popularne tym samym wzrasta popyt, co odzwierciedla się w rosnącej wycenie aktywa. Jest to sytuacja, którą łatwo można zaobserwować na rynku kryptowalut. Tematyka kryptowalut jest powszechnie nagłaśniana dzięki czemu bitcoinem oraz innymi kryptowalutami interesuje się wielu początkujących inwestorów. Innymi słowy na temat kryptowalut wypowiadają się celebryci. przedsiębiorcy, YouTuberzy oraz przeróżne portale branżowe. W efekcie wiele osób decyduje się na zakup cyfrowych aktywów zgodnie z zasadą FOMO, czyli obawa przed utratą potencjalnych korzyści. Zjawisko to w szczególności nasila się podczas hossy co było widoczne np. w 2017 roku, kiedy kryptowaluta Bitcoin notowała nie tylko rekordowe wzrosty kursu, ale także rekordowe zainteresowanie ze strony nowych inwestorów.
Tym samym nie da się ukryć, że sprawnie przeprowadzony marketing może mieć duży wpływ na wyceny określonego aktywa. Widać to szczególnie po początkujących altcoinach, których wahania cenowe są jeszcze większe od tych jakie obserwujemy w przypadku bitcoina. Innymi słowy z reguły duże wahania cenowe altcoinów są bardzo mocno powiązane z tym w jaki sposób prowadzone są szeroko rozumiane działania marketingowe (czytaj. ilu nowych inwestorów zainteresuje się danym projektem).
Ruchy wielorybów oraz masowa wyprzedaż lub masowe zakupy
Na rynku kryptowalut, często duża część wszystkich jednostek danej kryptowaluty jest zlokalizowana na największych portfelach w związku z czym najwięksi gracze mogą wykonywać duże zlecenia sprzedaży co sprzyja zwiększonej zmienności (tym bardziej, że czasami za ruchem dużych graczy podążają mniejsi uczestnicy rynku).
Czasami na rynek mocno może wpłynąć po prostu ogólny nastrój jaki panuje na rynku. Najlepiej zjawisko to obrazuje metryka Fear and Greed, która określa ogólne nastroje panujące wśród inwestorów. W przypadku złych nastrojów (według metryki Fear and Greed określanych jako strach lub ekstremalny strach) dochodzi do masowej wyprzedaży (co wpływa na spadek popytu i spadek kursu). Z kolei w przypadku dobrych nastrojów (według metryki Fear and Greed określanych jako chciwość lub ekstremalna chciwość) dochodzi do masowych zakupów (co wpływa na wzrost popytu i kursu).
Informacje ze świata i sytuacja makroekonomiczna
Rynek kryptowalut jest już na tyle duży, że wpływ na kondycję całego rynku krypto ma także sytuacja makroekonomiczna i gospodarcza na świecie. Doniesienia z różnych sektorów gospodarki wpływają na decyzje podejmowane przez inwestorów. Przykłady to dodruk pieniądza, rosnąca inflacja, wzrost stóp procentowych, destabilizacja geopolityczna oraz szereg innych doniesień makroekonomicznych.
Poza kwestiami dotyczącymi kondycji gospodarki, warto zwrócić uwagę na to jak na ruchy cenowe mogą mieć wpływ kwestie prawne i legislacyjne. Sektor kryptowalut wciąż nie jest całkowicie uregulowany w związku z czym jak ustawodawcy podejdą do kwestii legislacyjnych ma kluczowe znaczenie dla przyszłości całego rynku (oczywiście w tym także dla wahań cenowych).
Podsumowanie – duże wahania cenowe są naturalne na spekulacyjnym rynku, który wywołuje skrajne emocje
Podsumowując duże wahania cenowe są na rynku kryptowalut są czymś w pełni naturalnym. Kryptowaluty wciąż są świeżym tematem wzbudzającym skrajne emocje co sprzyja skrajnie dużym fluktuacjom cenowym. W ostatnich latach kurs bitcoin zanotował wiele spektakularnych wzrostów i równie spektakularnych spadków. Z dużym prawdopodobieństwem należy się spodziewać, że kolejne wyraźne wahania cen są nieuniknione.
Jednocześnie można prognozować, że wraz z rosnącą adopcją kryptowalut i stabilizującą się z sytuacją legislacyjną rynek ten w dłuższej perspektywie czasowej przyszłości może być bardziej ustabilizowany niż obecnie.