Remont mieszkania lub domu to spora inwestycja, która w zależności od zakresu prac może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że mało kto może pozwolić sobie na taki wydatek z własnej kieszeni. Rozwiązanie? Kredyt na remont. Podpowiadamy kiedy warto rozważyć wzięcie kredytu i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Kredyt na remont – kiedy warto go wziąć?
Zacznijmy od przeanalizowania, czy kredyt na remont to uzasadniony krok w naszych finansach. Nie da się ukryć, że to właśnie chęć odnowienia domu lub mieszkania stanowi jeden z najczęstszych powodów, dla których w ogóle sięgamy po zewnętrzne finansowanie. Nie mamy się zresztą czemu dziwić – koszty materiałów, robocizny i inne około remontowe wydatki sięgać mogą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak taka prosta. Kredyt to dodatkowy koszt dla nas, dlatego musimy być w pełni świadomi dodatkowych kosztów i zobowiązania związanego z koniecznością comiesięcznego regulowania rat. Jeśli jednak remont może znacząco podnieść jakość naszego życia lub zapewnić nam odpowiednie warunki do poszerzenia rodziny, taki krok – pod warunkiem stabilnej sytuacji finansowej – jest uzasadniony. Kredyt na remont jest także dobrym rozwiązaniem, gdy przymierzamy się do sprzedaży mieszkania. W takim wypadku sprzedaż z wyższą wartością może pozwolić na spokojne spłacenie kredytu i dodatkowe zyskanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak mamy już zobowiązania finansowe, z którymi ledwo co dajemy sobie radę, dodatkowe obciążenie finansowe może okazać się zbyt trudne do regulowania.
Jak wybrać najlepszy kredyt na remont?
Jak wybrać odpowiedni kredyt na remont? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To ona, jako jedyna pokaże nam, jakie są całkowite koszty kredytu, które uwzględniają nie tylko oprocentowanie, ale także marżę banku i dodatkowe prowizje oraz opłaty, których próżno szukać w reklamach, a które często wymienione są w umowie kredytowej.
Poza kosztami zwróćmy także uwagę na podstawowe warunki kredytowe w danym banku. Jaka jest maksymalna kwota kredytu? Czy okres kredytowania jest dla nas odpowiedni? Jak w ogóle wygląda proces wnioskowania o kredyt? To istotne kwestie, które pozwolą nam dopasować produkt do naszych potrzeb. Nie bez znaczenia jest także kwestia dodatkowych produktów, które często sprzedawane są w ramach współpracy z bankiem. Czy kredytodawca wymaga ubezpieczenia? Konta osobistego? Jeśli przy okazji kredytu musimy założyć dodatkowe produkty finansowe „na siłę”, lepiej rozważyć zmianę instytucji, w której wnioskujemy o kredyt remontowy.
Jak zawnioskować o kredyt na remont mieszkania?
Jak wnioskować o kredyt na remont? Po pierwsze analiza dostępnych na rynku ofert. Tą możemy w łatwy sposób wykonać za pośrednictwem https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kalkulatory/kredyty-gotowkowe. Wygodny kalkulator pokaże nam wszystkie oferty kredytowe banków w jednym miejscu na podstawie naszych kryteriów.
Gdy decyzja zostanie podjęta, czas na wypełnienie wniosku. Ten w zdecydowanej większości banków dostępny jest online, więc wszystkie formalności załatwimy bez wychodzenia z domu. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych musimy uzbroić się w cierpliwość na czas analizy kredytowej, po której otrzymamy decyzję. W przypadku pozytywnej pieniądze trafią na podane przez nas konto, a my już możemy zaplanować akcje związane ze zbliżającym się remontem.