Ewolucja, jaka zachodzi w geodezji, czy rolnictwie nie tyle zmusza, ile skłania usługodawców i producentów do korzystania z technologii dronowych w celu poprawy jakości oferowanych przez siebie usług lub produktów. Widok pana posługującego się łatą niwelacyjną, czy rolnika obchodzącego tereny uprawowe odchodzi do historii. Ich obowiązki przejmują specjalistyczne drony, których precyzja i szybkość realizacji zadań nie ma sobie równych. Jak drony zmieniają świat wokół nas? Sprawdź, w jaki sposób geodeci i rolnicy korzystają z nowoczesnego sprzętu latającego, dronów?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie?
- Jak drony pomagają rolnikom?
- Jaki dron ma największy zasięg?
Dronowa rewolucja w geodezji i rolnictwie a prawo
Mimo stale zwiększającej się obecności dronów w polskiej przestrzeni gospodarczej ich potencjał wciąż pozostaje niewykorzystany. Przyczyną pewnej bezsilności producentów dronów i użytkowników są niedoskonałości na styku prawa i technologii.
Te dwie kwestie są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ obowiązujące dzisiaj prawo w sposób odczuwalny ogranicza dostępne już możliwości technologiczne bezzałogowców.
Z pewnością sytuacji nie poprawia fakt, że wprowadzone 1 stycznia 2021 roku zmodyfikowane regulacje unijne są dla segmentu dronowego pod wieloma względami krokiem wstecz. Zarzut dotyczy m.in. nieprecyzyjności, różnych zastosowań norm w poszczególnych krajach UE, czy wreszcie nadmierny stopień skomplikowania procedur.
Branża geodezyjna oraz rolnictwo oczekują zatem na jaśniejsze i bardziej liberalne regulacje. Pewną nadzieję w tym zakresie daje unijna idea specjalnej przestrzeni powietrznej U-Space, w której drony będą poruszać się znacznie swobodniej aniżeli dzieje się to obecnie.
Technologie dronowe dają coraz większe możliwości
Prawo wyraźnie nie nadąża za zmieniającymi się technologiami dronowymi, czego doskonałym przykładem jest bezapelacyjny lider na tym polu, producent bezzałogowców DJI. Dron przedstawiony na stronie https://dji-tpi.com.pl/kategoria-produktu/drony/mavic-3-enterprise/ odznacza się wyjątkową mobilnością, co jest zasługą jego niewielkich rozmiarów.
Małe gabaryty w połączeniu z idealnym designem pozwoliły na wyposażenie drona w imponujący sprzęt optyczny, co czyni go niezastąpionym w nowoczesnej geodezji czy rolnictwie precyzyjnym.
Dość wymienić szerokokątny sensor 4/3 CMOS, 20MP z mechaniczną migawką, co zapobiega rozmyciu ruchu przy obsłudze szybkich zdjęć z interwałem 0,7 sekundy. Dron DJI Mavic 3 Enterprise C2 dysponuje też szerokokątną kamerą, w której wykorzystano rozmiar pikseli wynoszący 3,3μm. Połączenie z inteligentnym trybem słabego oświetlenia daje efekt w postaci znakomitej wydajności w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Za transmisję obrazu odpowiada poczwórna antena O3 Enterprise Transmission.
W trakcie 45-minutowego lotu dron jest w stanie pokryć swoim zasięgiem obszar wynoszący nawet do 2 kilometrów kwadratowych. Dodajmy do tego możliwość zmiany trasy wokół przeszkód (system APAS 5.0) oraz automatyczne planowanie lotu (system RTH), by mieć pełny wgląd w super możliwości, jakie daje ten niewielki bezzałogowiec.
Nowoczesne drony – zastosowanie w rolnictwie i geodezji
Celem wykorzystania dronów jest – najogólniej mówiąc – kontrola wszystkiego, co dzieje się na określonym obszarze. Dotyczy to nie tylko sytuacji zmieniającej się w czasie rzeczywistym (rolnictwo), lecz także monitorowania parametrów niezmiennych, wymagających klasyfikacji oraz pomiarów (geodezja).
Z tych powodów wyposażenie znajdujące się na pokładach dronów może być wykorzystywane w obu segmentach gospodarki, mimo pozornych różnic dotyczących ich przeznaczenia.
Zadania (wybrane) wykonywane przez drony:
- Mapowanie terenu;
- Tworzenie topografii;
- Obrazowanie terenów użytkowych;
- Monitorowanie stanu gleby;
- Kontrola inwentarza żywego przebywającego poza budynkami gospodarskimi;
- Nadzór systemów opryskowych i nawadniających;
- Pobieranie próbek wody i gruntu.
I wiele innych.
Poszukując wiedzy na temat rozwiązań technicznych dostosowanych do profilu Twojej działalności, warto skorzystać z bogatego doświadczenia specjalistów oferowanego m.in. za pośrednictwem strony dji-tpi.com.pl. Szukasz sprzętu na miarę XXI wieku? Sprawdź ofertę TPI już dziś. Nie daj się wyprzedzić konkurencji!