Chociaż przyjmuje się, że niemal połowa wszystkich zwyrodnień mających związek ze starzeniem się organizmu dotyczy stawów kolanowych, warto wiedzieć, że coraz częściej dotyczą one także ludzi młodych. Dlatego też dobrze poznać, w jaki sposób objawiają się schorzenia tego typu.
Przede wszystkim dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, że wiele zmian zachodzących w stawach nierzadko przebiega bez pojawienia się wyraźnych symptomów. Dodatkowo, nawet jeśli dyskomfort jest odczuwalny, to najczęściej problem bywa bagatelizowany do tego stopnia, że chory – trafiając do lekarza – znajduje się w stanie zaawansowanej choroby wymagającej natychmiastowego leczenia. Z tego powodu zdarza się również, że zwyrodnienie stawu kolanowego, uważane za jedno z najczęściej występujących, może zostać zbyt późno zdiagnozowane. Na szczęście istnieją charakterystyczne oznaki tego schorzenia, dzięki zauważeniu których w krótkim czasie uda się skutecznie pozbyć problemu.
Skąd biorą się kłopoty ze stawami?
Zwyrodnienie, zwane inaczej zniszczeniem stawu, to najczęściej konsekwencja nieleczonych urazów obejmujących więzadła, a także łąkotki. Wówczas dzieje się tak, że staw pracuje w nieprawidłowy sposób, co prowadzi do szybszego ścierania się jego powierzchni i, co za tym idzie, szybszej degeneracji. Wraz z upływem czasu dochodzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Równocześnie warto pamiętać, że dolegliwość ta pojawia się również jako skutek chorób całego organizmu, w tym schorzeń reumatycznych oraz związanych z tarczycą. Zwyrodnienia stawów może także wywoływać zakażenie boreliozą, a także pozostałymi bakteriami czy wirusami. Rzadko zdarza się również, że za problemy ze stawami odpowiada deficyt selenu w diecie.
Na tym jednak nie koniec. Na kondycję chrząstki stawowej wpływa nie tylko styl życia, lecz także rodzaj wykonywanej pracy i intensywność, z jaką uprawia się sport. W ten sposób, poprzez ciężką pracę fizyczną i podejmowanie wzmożonego wysiłku, można przyczynić się do zużywania stawów. Nadwaga i otyłość również nie pozostają bezkarne w kwestii chorowania na zwyrodnienia stawowe. W wielu przypadkach pozbycie się zaledwie kilkunastu kilogramów pozwala niemal w 50% zapobiec rozprzestrzenianiu się przypadłości związanych ze stawami kolanowymi.
Leczenie chorych stawów
Warto pamiętać, że sposób postępowania w przypadku chorób zwyrodnieniowych zależy od ich stopnia zaawansowania. W początkowym stadium tej przypadłości zadowalające skutki można osiągnąć dzięki odpowiedniej rehabilitacji. Będą to na przykład ćwiczenia mięśni lub zabiegi zwiększające zakres ruchu w stawie, które zmniejszą stan zapalny i poprawią ukrwienie tkanek. Obie z metod z pewnością sprzyjają zanikaniu niezbyt rozległych zmian zwyrodnieniowych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także systematyczne przyjmowanie preparatów, które mają na celu hamowanie rozwoju zniekształceń stawów. W końcu lekarz może zalecić także terapię, która polega na poprawieniu jakości płynu stawowego. Wówczas stan zapalny leczony jest kwasem hialuronowym, blokującym postępowanie zmian zwyrodnieniowych, a chrząstka odzyskuje dawną sprawność.