Leasing to chętnie wybierany przez przedsiębiorców sposób na sfinansowanie auta. Zarówno dlatego, że pozwala rozłożyć cenę pojazdu na raty i tym samym uniknąć zamrażania kapitału, ale także ze względów podatkowych – do kosztów prowadzenia działalności możemy zaliczyć raty leasingowe oraz wszystkie dodatkowe opłaty.
Niejednokrotnie przedsiębiorca zakładający swoją działalność posiada już samochód. Sprzedaż i kupno nowego na firmę jest procesem czasochłonnym i często nieopłacalnym. Z drugiej jednak strony chciałby skorzystać z zalet leasingu lub potrzebuje dodatkowych środków finansowych. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest leasing zwrotny.
Czym jest leasing zwrotny samochodu?
Leasing zwrotny samochodu to szczególna odmiana leasingu. Polega na odsprzedaży przez leasingobiorcę nabytego uprzednio samochodu firmie leasingowej, ale z zastrzeżeniem sobie prawa do dalszego użytkowania na zasadach tradycyjnego leasingu. Przedmiotem takiej umowy jest zamiana prawa własności do auta. Z chwilą zawarcia kontraktu leasingu zwrotnego prawnym właścicielem pojazdu staje się firma leasingowa, czyli finansujący. Pomimo sprzedaży auta, poprzedni właściciel nadal z niego korzysta. Zatem w ujęciu praktycznym nic się dla niego nie zmienia.
Zalety leasingu zwrotnego
Najczęstszym celem korzystania z leasingu zwrotnego jest poprawa płynności finansowej firmy i uwolnienie zamrożonego kapitału. Jeśli sytuacja tego wymaga przedsiębiorca może odsprzedać swój majątek, w tym przypadku samochód, zwiększyć swoje aktywa obrotowe. Jednocześnie firma nadal korzysta z odsprzedanego auta, tylko rozkłada jego cenę na dogodne miesięczne raty, co pozwala utrzymać przez najbliższe lata koszty funkcjonowania floty na stałym, przewidywalnym poziomie. Ponadto przedsiębiorca może skorzystać z udogodnień podatkowych związanych z leasingowaniem pojazdów. Leasing zwrotny samochodu przyniesie również korzyści jednostkom, które dysponują wysoką wartością środków trwałych, a jednocześnie posiadają niedostatki kapitału obrotowego. Firma może przenieść także odpowiedzialność serwisowania i utrzymania w dobrej formie samochodów na leasingodawcę, decydując się na przykład na full service leasing.
O czym należy pamiętać?
Rozważając leasing zwrotny należy pamiętać o tym, że firmy leasingowe decydują się na takie rozwiązanie w przypadku samochodów stosunkowo młodych, z niskimi przebiegami i pełną historią. Korzystać z udogodnień podatkowych związanych z leasingiem auta można wówczas, gdy umowa jest zawarta na minimum 24 miesiące. Dlatego tak ważna jest sprawność pojazdu, bo leasingobiorca musi użytkować go jeszcze przez minimum dwa lata.
Dla niektórych firm leasing zwrotny samochodu może okazać się mniej korzystną operacją ze względu na stratę na wycenie auta, która wynika z różnicy pomiędzy wartością księgową a rynkową, szczególnie gdy pojazd jest w początkowej fazie użytkowania (do sześciu miesięcy).
Decydując się na to rozwiązanie w celu poprawy płynności finansowej swojej firmy, musimy mieć na uwadze, że uzyskane pieniądze nie zawsze mogą być przeznaczone na dowolny cel. Niejednokrotnie firmy leasingowe zastrzegają sobie, że firma nie może ich przeznaczyć na uregulowanie zobowiązań cywilnoprawnych.