Coworkingi, czyli przestrzenie do wspólnej pracy w nowoczesnym biurowym otoczeniu podbiły świat. Można tu robić interesy, organizować spotkania i prowadzić szkolenia. To idealne miejsce nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla zabieganych mam, dla których jest to szansa na powrót do prowadzenia firm jeszcze przez zakończeniem urlopu wychowawczego.
Kiedy pojawia się dziecko, wszystko staje na głowie. W początkowym okresie rozregulowują się godziny snu, posiłków czy sprzątania. O ile mama jest na stałe zatrudniona w jakiejś firmie, to dostaje urlop wychowawczy i może zapomnieć o pracy, o tyle mamie, która prowadzi własny biznes, jest już trudniej z oderwaniem się od zobowiązań. Wiadomo, że „na swoim” pracuje się 24 godziny na dobę. Nawet mamy, które dopiero co urodziły, prowadząc swoje firmy, często planują ją kontynuować zdalnie po przejściu najtrudniejszego pierwszego okresu zaraz po narodzinach dziecka. Kiedy godziny karmienia
i odpoczynku się uregulują, a mama czuje, że to czas na powrót do prowadzenia firmy, warto to zrobić. Jednakże mogą się pojawić przeszkody innego typu, które skutecznie będą odciągały mamę od pracy. Mogą to być piętrzące się stosy nieupranych lub nieuprasowanych ubranek dziecięcych czy nieumyte butelki po herbatkach i mleku. Wiadomo, że przebywając w domu takie rzeczy kłują w oczy. No i jak tu prowadzić biznes w domowym rozgardiaszu?
Coworking rozwiązaniem dla młodej mamy
Kiedy po narodzinach dziecka młoda mama czuje, że to odpowiedni moment na powrót do prowadzenia biznesu, może albo próbować prowadzić go zdalnie z domu, mimo iż domowy rozgardiasz może ją dekoncentrować, albo spróbować znaleźć zastępstwo na godzinę lub dwie i wyjść ze swoim podręcznym biurem do coworkingu. Ten drugi pomysł jest bardzo realny, ponieważ jak grzyby po deszczu powstają przestrzenie, gdzie dostępne są biurka, wi-fi i święty spokój. Czyli wszystko to co jest niezbędne do prowadzenia biznesu. Jednakże szukając najodpowiedniejszego miejsca, warto wybrać takie, w którym można pracować za darmo. Gdy mamy małe dziecko, często zostaje nadszarpnięty także budżet domowy, zatem dla młodej mamy bezpłatny coworking może być najlepszym rozwiązaniem.
Idea Huby – idealne rozwiązanie
Sporym ułatwieniem dla kobiet, zwłaszcza tych wracających do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim (albo jeszcze w trakcie), może się zatem okazać bezpłatny dostęp do przestrzeni coworkingowych Idea Hub. Aby z niego korzystać, wystarczy posiadać jakikolwiek produkt z Idea Banku, np. konto lub lokatę. Korzyści są ogromne. Za darmo skorzystamy wówczas ze sprzętów biurowych, zarezerwujemy salę na spotkanie, a nawet wykonamy zdjęcia produktów na stronę internetową. Do dyspozycji pracujących są też ekspresy do kawy i literatura biznesowa. Przede wszystkim jednak w takim miejscu każda mama będzie mogła się wyciszyć i w spokoju popracować. Plusem jest także szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych, ponieważ do takiego miejsca przychodzą też inni przedsiębiorcy.
Szansa na przebranżowienie
Kiedy pojawia się w rodzinie dziecko, wiele mam zaczyna myśleć o zmianie pracy lub rodzaju, czy formy prowadzenia biznesu. Chciałyby pracować bardziej elastycznie, w różnych godzinach, aby mieć szansę na przebywanie ze swoim maleństwem. Świetnie nadaje się do tego właśnie Idea Hub. Przymiarka do nowego zawodu to wymagające wyzwanie, któremu łatwiej podołać, gdy są warunki do pełnej koncentracji i zaangażowania. Nie dość, że w ciszy można takie zmiany przemyśleć, to jeszcze wziąć udział w warsztatach dla MŚP z rachunkowości, czy prowadzenia biznesu lub na miejscu skonsultować się z doradcą. Świeżo upieczone programistki, testerki czy UX (user experience) designerki, których z roku na rok w Polsce przybywa, na start w nowej branży coraz częściej wybierają coworking. Jak tłumaczą: „Nie dość, że ciszej, to taniej i do tego poznaje się „hubową” społeczność przedsiębiorców, co może się przełożyć na realną współpracę”. Dla Idea Banku, który dysponuje obecnie pięcioma hubami w całej Polsce, i jednym Idea Spotem w Gdańsku, gdzie oprócz oferty bankowej są dostępne także usługi rachunkowe (Tax Care), faktoringowe (Idea Money), czy leasingowe (Idea Getin Leasing), jest to nawiązywanie bliższych relacji z klientami.
– Udostępnienie bezpłatnej przestrzeni w Idea Hubach to otwarcie banku na nowy rodzaj relacji z klientami. Cieszymy się, że coraz częściej z oferowanej przestrzeni korzystają także kobiety, w tym młode mamy – mówi Tomasz Górski, członek zarządu Idea Bank. – Konstruując ofertę bankową, staramy się pamiętać o potrzebach kobiet w biznesie. Tworzymy produkty lub usługi, które będą dla nich realnym wsparciem jak np. cash flow, czyli możliwość zdalnego sprawdzania przepływów pieniężnych czy Chmura Faktur do fakturowania w bankowości internetowej. Oczywiście z tych samych ułatwień skorzystają również mężczyźni, jednak jesteśmy dumni z tego, że już 130 tysięcy kobiet prowadzi swoje rachunki w Idea Banku. Blisko 65 tysięcy to rachunki firmowe. Jako bank bardzo w te biznesy wierzymy i zapraszamy do naszych bezpłatnych przestrzeni – podsumowuje.