Choć wiele osób obawia się sprawy rozwodowej, bardzo często okazuje się, że to postępowanie związane z podziałem majątku jest o wiele bardziej skomplikowane. Jeżeli jednak małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, sprawa w sądzie może być niezbędna. Dowiedz się, czy po rozwodzie należy się połowa majątku.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik z Kancelarii Adwokackiej Słupińska w Poznaniu.
W jakich sytuacjach podział majątku jest niezbędny?
Dokonanie podziału majątku konieczne jest wtedy, kiedy małżonkowie zdecydowali się na wspólnotę majątkową. Jeśli natomiast posiadają oni rozdzielność majątkową – gdy na samym początku związku podpisali tzw. intercyzę – podział majątku może być zbędny.
Dobrym pomysłem może być próba samodzielnego dojścia do porozumienia w kwestii tego, w jaki sposób ma zostać podzielony majątek wspólny. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Należy mieć świadomość, że kwestia podziału majątku bardzo rzadko rozpatrywana jest przez sąd w ramach sprawy rozwodowej. Najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie odrębnego postępowania.
Ma to jednak swoje plusy – przede wszystkim sprawy o podział majątku są dość skomplikowane, przez co mogą trwać długo. Nie wpływa to zatem na opóźnienie rozwodu, co ma znaczenie dla osób, które chcą jak najszybciej zakończyć swoje małżeństwo.
Czy po rozwodzie należy się połowa majątku?
Większość osób spodziewa się, że po rozwodzie każda ze stron otrzyma połowę majątku wspólnego. Owszem, z reguły tak właśnie się dzieje. Najczęściej byli małżonkowie, którzy zdecydowali się na wspólnotę majątkową, dostają połowę wspólnego majątku. Oczywiście dzielone są te składniki, które stanowiły element majątku wspólnego. Mowa tu na przykład o zakupionych w czasie trwania małżeństwa nieruchomościach, samochodach czy różnego typu sprzętach.
Należy również pamiętać, że w skład majątku wspólnego wchodzi wynagrodzenie za pracę, a także dochody z innych źródeł. Nie zawsze jednak jest tak, że po rozwodzie należy się połowa majątku. Sąd może ustalić proporcje w inny sposób. W takim przypadku jedna ze stron może otrzymać większą część majątku wspólnego.
Więcej informacji znajdziesz na: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/.
Kiedy sąd może podjąć decyzję o nierównym podziale majątku?
W sprawach o podział majątku wspólnego sąd uwzględnia szereg różnych okoliczności. Decyzja o nierównym podziale może zostać podjęta w sytuacji, gdy jedna ze stron jest uzależniona od hazardu i przegrała część majątku, a także wtedy, gdy sporą część środków przeznacza na inne nałogi, na przykład na narkotyki lub alkohol.
Pewną przesłanką może być też rażąca niegospodarność lub nieprzemyślane zaciąganie i niespłacanie zobowiązań finansowych. Co ważne, nawet jeśli jedna osoba pracowała zarobkowo, a druga zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, nie jest to przesłanką do nierównego podziału majątku.
W sprawach o podział majątku każdej ze stron zawsze zależy na tym, aby wynik postępowania był dla niej korzystny. Jeśli obawiasz się, że może jednak okazać się niesprawiedliwy, rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy prawnika, który specjalizuje się w tego typu postępowaniach. Prawnik zadba o Twoje interesy – również wtedy, kiedy pojawi się konieczność dokonania nierównego podziału majątku. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiej pomocy.