OCR to technologia, która ukazuje priorytet czasów dynamicznego rozwoju technologicznego. Największe firmy i najwięksi wizjonerzy dążą do tego, aby maszyny i ludzie mogły się porozumiewać oraz przekazywać sobie informacje. Właśnie w tym tkwi kwintesencja rozwoju nowych technologii, w tym OCR.
Czym jest OCR?
System OCR (ang. Optical Character Recognition) to technologia optycznego rozpoznawania tekstu. Dzięki sztucznej inteligencji oprogramowanie identyfikuje znaki, litery, cyfry, tabele i elementy graficzne, a następnie przetwarza je do postaci cyfrowej. W ten sposób możliwe jest digitalowe generowanie różnego rodzaju dokumentów, np. faktur czy formularzy.
Jak działa i do czego służy skanowanie OCR?
Jak działa skanowanie OCR? W dużym skrócie – oprogramowanie analizuje wzorce jasne i ciemne, zmieniając zeskanowany obraz w tekst. Wchodząc jednak w szczegóły – identyfikacja znaków przebiega przez kilka etapów.
- Analiza jasnych i ciemnych obszarów to pierwszy etap skanowania, nazywany aktywizacją obrazu. W jej czasie system OCR odczytuje dokumenty i konwertuje je na dane binarne.
- W kolejnym kroku ma miejsce przetwarzanie wstępne. Podczas tego etapu system OCR oczyszcza obraz i usuwa błędy. Techniki oczyszczania zależą od technologii. Niemniej zazwyczaj obraz jest poddawany:
- redukcji szumów
- korekcji skosów
- eliminacji plam
- wygładzaniu krawędzi
- normalizacji proporcji i skali.
- Gdy obraz jest oczyszczony, nadchodzi czas na właściwe rozpoznawanie tekstu. W tej kwestii wyróżnia się dwie główne techniki skanowania OCR:
- Dopasowanie wzorców, które polega na porównywaniu – piksel po pikselu – wyizolowanych z obrazów glifów z glifami przechowywanymi. Metoda ta sprawdza się w przypadku dokumentów zawierających znany font. Technikę tę wdrażano we wczesnych systemach OCR.
- Wyodrębnianie danych, będące najczęściej wykorzystywaną techniką w nowoczesnych systemach OCR. AI rozkłada glify na odrębne cechy, takie jak linie, pętle, przecięcia linii, kierunki linii. Cechy te porównywane są z wektorową bazą znaków, z dopasowaniem do nich najbardziej podobnych glifów.
- Ostatni etap to przetwarzanie końcowe. Proces ten polega na konwersji przeskanowanego, oczyszczonego i zidentyfikowanego tekstu do pliku cyfrowego.
Wykorzystanie narzędzi OCR w praktyce
Analitycy szacują, że w najbliższych latach, a nawet dekadach, chęć wdrożenia narzędzi OCR w firmach nieustannie będzie rosła. Najnowsze oprogramowania wyróżniają się skutecznością wynoszącą 97–99% na poziomie strony. Aplikacje te są w stanie identyfikować nie tylko tekst, ale też wzory matematyczne czy chemiczne. Technologia optycznego rozpoznawania tekstu jest wykorzystywana w wielu branżach i na różnych poziomach organizacji.
Z pomocą systemu OCR FlowDog można zautomatyzować przepływ pracy. Kwestia ta dotyczy szczególnie firm, które pracują z ogromną ilością papierowych dokumentów. Pracownicy mogą zyskać czas na wykonywanie bardziej produktywnych i dochodowych zadań.
AI umożliwia usprawnienie procesu przepływu dokumentów w firmie i procesowania faktur. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zagubienia dokumentów, wystąpienia ludzkich błędów czy powstania opóźnień w płatnościach.
Wszelkie kontrakty, umowy, faktury i formularze można przekształcić w edytowalny plik tekstowy. Użytkownicy systemu OCR od FlowDog zyskują też opcję łatwego, inteligentnego wyszukiwania dokumentów oraz informacji księgowych i finansowych.
OCR w biurach rachunkowych
Systemy OCR często wykorzystywane są w obszarze zarządzania dokumentami i księgowości. W wielu biurach rachunkowych trudno wyobrazić dziś sobie pracę bez narzędzi do optycznego rozpoznawania znaków. Oprogramowanie umożliwia zminimalizowanie konieczności wykonywania żmudnej pracy polegającej na przepisywaniu danych. Samodzielnie sczytuje i wprowadza do komputera dane z dokumentów. Pracownik musi jedynie je zweryfikować i wybrać odpowiedni schemat księgowy. System OCR jest w stanie przetworzyć kilkaset faktur na godzinę. Dzięki temu firma może rozliczać miesięcznie czy rocznie znacznie większą liczbę klientów.
OCR w bankowości
Podstawą pracy banków są pieniądze i dokumenty. Bez wygenerowania odpowiednich umów, kontraktów, zestawień, wniosków, dyspozycji czy regulaminów nie jest możliwe założenie konta, uzyskanie pożyczki, dokonanie inwestycji bądź otwarcie lokaty. Nowoczesne banki bardzo chętnie korzystają z technologii OCR do przetwarzania i weryfikacji dokumentów pożyczkowych, czekowych, depozytowych lub transakcyjnych.
OCR w logistyce
Technologia optycznego rozpoznawania znaków jest masowo wykorzystywana w logistyce. Systemy służą pracownikom do efektywnego śledzenia etykiet paczek, weryfikacji faktur oraz identyfikacji paragonów i innych dokumentów biznesowych.
System OCR wykorzystywany jest też w takich branżach jak medycyna, ubezpieczenia, prawo, administracja, przemysł spożywczy czy turystyka (biura podróży). Firmy z niemal każdej gałęzi gospodarki testują technologię OCR w środowisku własnego biznesu i w większości przypadków rozwiązanie to przynosi wiele korzyści, a przy okazji – zwrot z inwestycji.