W ostatnim czasie obserwuje się rosnące zainteresowanie produktami naturalnymi. Szczególną popularnością cieszą się kosmetyki bio. Ich formuła opiera się w dużej mierze na substancjach pochodzących z przyrody. Ograniczając udział składników syntetycznych w kosmetykach, oddziałujemy korzystnie na stan środowiska i nie obciążamy skóry.
Co to są kosmetyki naturalne?
Trend „eko” coraz mocniej zaznacza się w różnych dziedzinach życia, w tym też w kosmetologii. Producenci środków do pielęgnacji ciała oferują często kosmetyki naturalne, które określane są jako „bio” lub „eko”. Mimo nazwy nie są one w 100% wykonane ze składników naturalnych. Wyrób kosmetyczny uznaje się za naturalny, jeśli zawartość substancji syntetycznych nie stanowi więcej niż 5% składu. Kosmetyków naturalnych nie można mylić z organicznymi, które powinny składać się z co najmniej 95% surowców organicznych, poddanych fizycznym metodom przetwarzania, spośród których minimum 1/5 pochodzi z ekologicznych upraw.
Dlaczego warto stosować ekokosmetyki?
Stosowanie kosmetyków naturalnych wiąże się z wieloma korzyściami. Produkty te są dobrze tolerowane przez skórę i uważane za bezpieczne – ryzyko reakcji alergicznych jest w ich przypadku bardzo ograniczone. Polecane są wszystkim, lecz w sposób szczególny osobom o skórze wrażliwej, problematycznej, ze skłonnościami do podrażnień. Nierzadko spotyka się kosmetyki naturalne, które mają uniwersalne przeznaczenie i mogą być stosowane przez całą rodzinę. Wiele interesujących porad na temat stosowania kosmetyków naturalnych i innych zagadnień zdrowotnych znajdziesz w serwisie o zdrowiu fizycznym i psychicznym Welbi, w którym podkreślane jest holistyczne podejście do zdrowia.
Z uwagi na ograniczony udział sztucznych dodatków ekokosmetyki nie przyczyniają się do zapychania porów, co jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi stanu zapalnego i powstaniu nieestetycznych zmian skórnych. Mniej substancji chemicznych to też mniejsze ryzyko podrażnień naturalnej bariery ochronnej skóry, które wiążą się z pieczeniem, zaczerwienieniem, wysypką, swędzeniem. Godny podkreślenia jest fakt, że kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, a ich opakowania często produkowane są z surowców wtórnych i mogą zostać poddane recyklingowi.
Zawarte w naturalnych kosmetykach składniki wykazują rozmaite pozytywne działanie na skórę. Do częściej spotykanych należą ekstrakty roślinne, jak np.:
- ekstrakt z owsa, który wykazuje działanie regenerujące, łagodzące i zmiękczające,
- ekstrakt z kwiatów róży, który działa wygładzająco, nawilżająco, tonizująco,
- ekstrakt z lawendy, który reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza nadmierną produkcję sebum.
W większości naturalnych kosmetyków znajdziemy też oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki, humektanty, proteiny.
Jakich składników nie powinno być w kosmetykach naturalnych?
Aby mieć pewność, że dany kosmetyk jest naturalny nie tylko z nazwy, należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na jego etykiecie. W składzie biokosmetyków nie powinny się znaleźć takie składniki, jak:
- toluen,
- silikony,
- parafina i oleje mineralne,
- syntetyczne konserwanty, np. parabeny, formaldehyd,
- pochodne syntetycznych kwasów i alkoholi tłuszczowych,
- SLS i SLES,
- glikol propylenowy,
- przeciwutleniacze BHT i BHA.