Dnia 16 października w Hali Koszyki w Warszawie, podczas wystawy Artintell, odbyły się warsztaty na temat generatywnej sztucznej inteligencji. Bartosz Dobrowolski – Head of AI Enablement w CampusAI, przybliżył uczestnikom, jak narzędzia takie jak ChatGPT-3, Modjourney czy Claude mogą zrewolucjonizować kreatywność w sztuce, marketingu i biznesie.
Warsztaty skupiały się nie tylko na technicznych aspektach AI, ale także na praktycznych zastosowaniach, pokazując, jak każdy może skorzystać z możliwości, jakie oferuje generatywna sztuczna inteligencja.
Wprowadzenie do generatywnej rewolucji AI
Bartosz Dobrowolski wyjaśnił podstawowe pojęcia związane ze sztuczną inteligencją. Rozjaśnił słuchaczom czym jest AI i przedstawił różnice między sztuczną inteligencją, którą znamy od lat (np. predyktywną), a generatywną AI, która dosłownie tworzy nowe treści – od obrazów, przez teksty, po muzykę.
Wykładowca z CampusAI mówił o AI jak o pełnoprawnym partnerze, który potrafi wspierać nas w kreatywnych procesach, wprowadzając słuchaczy w tajniki m.in. ChataGPT.
AI w biznesie i codziennym życiu
Podczas wykładu przybliżone zostały różne zastosowania generatywnej AI, skupiając się zarówno na korzyściach biznesowych, jak i codziennym życiu.
Generatywna AI nie tylko poprawia wydajność, ale też otwiera zupełnie nowe możliwości kreatywne. Podczas prezentacji wykładowca z CampusAI pokazał kilka narzędzi AI, które zmieniają oblicze branż takich jak marketing, projektowanie czy tworzenie treści. Narzędzia takie jak ChatGPT, Claude, Perplexity czy Synthesia lub HeyGen mogą nie tylko wspierać zespoły, ale także inspirować je do poszukiwania zupełnie nowych rozwiązań.
Szanse i zagrożenia – gdzie tkwią pułapki?
Bartosz Dobrowolski CampusAI poruszył również kwestii zagrożeń związanych z AI. Zwrócił również uwagę na wyzwania związane z bezpieczeństwem danych, prywatnością i odpowiedzialnością za decyzje podejmowane przez algorytmy. Etyka w rozwoju AI to kluczowa kwestia, której nie wolno bagatelizować.
Jak AI zmieni przyszłość pracy?
Bartosz Dobrowolski z CampusAI zakończył wykład refleksją nad przyszłością. Jak AI wpłynie na świat pracy w nadchodzących latach. W jego wizji wiele zadań zostanie zautomatyzowanych, a ludzie będą mogli skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych aspektach pracy. AI nie zastąpi ludzi, ale na pewno sprawi, że nasze obowiązki będą inne. I o wiele bardziej satysfakcjonujące. Przyszłość z AI, jak stwierdził, może być nie tylko bardziej produktywna, ale również bardziej ludzka.
Praktyczne wskazówki i ćwiczenia
Oprócz teoretycznego wprowadzenia Bartosz zaoferował uczestnikom kilka praktycznych wskazówek, jak mogą wykorzystać generatywną AI w swoim codziennym życiu i pracy. Przybliżył również tajniki “promptowania” – czyli sztuki formułowania odpowiednich poleceń dla AI, aby uzyskać najlepsze rezultaty. W skrócie, wykładowca pokazał, że praca z AI to umiejętność, którą każdy może opanować.
Kto stoi za tym wykładem?
Nie można pominąć faktu, że za wszystkim stoi CampusAI – organizacja założona na początku 2023 roku. W październiku 2023 roku firma wydała alfa wersję platformy, która szybko zdobyła znaczący sukces w Polsce, przyciągając prawie 1 000 klientów tylko w pierwszym miesiącu. W marcu 2024 roku CampusAI otrzymało inwestycję na rozwój zespołu i początkowe wejście na rynki globalne.
Warsztaty poprowadził zaś jej Head of AI Enablement Bartosz Dobrowolski – ekspert technologiczny wizjoner, który z lekkością potrafi opowiadać o nawet najbardziej skomplikowanych kwestiach.
Jego wykład w Artintell był więc czymś więcej niż tylko prezentacją – był to prawdziwy masterclass na temat generatywnej AI.
Co dalej z AI?
Wraz z zakończeniem wykładu nasuwa się pytanie: co dalej? Jak AI zmieni świat w nadchodzących latach? Bartosz pozostawił publiczność z optymistyczną wizją przyszłości, w której AI będzie narzędziem pomagającym nam rozwijać się na niespotykaną dotąd skalę. Czas pokaże, jak bardzo jego przewidywania się sprawdzą, ale jedno jest pewne – generatywna AI to technologia, którą warto obserwować.
Wystawa Artintell to przestrzeń, w której technologia i sztuka łączą się, dając uczestnikom szansę na odkrywanie nowych form twórczej ekspresji.