W trakcie trwania Letniego Festiwalu Kultury i Tradycji Kietrza, połączonego z 300-leciem Parafii Św. Tomasza Apostoła, 3 lipca 2022 roku zabrzmiała najpiękniejsza polska muzyka w wykonaniu legendarnego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego. Występ spotkał się z ogromnym uznaniem. Pieśni, które są naszym dziedzictwem narodowym , zauroczona publiczność doskonale znała i śpiewała z solistami tak głośno, że zapewne były słyszane w Czechach, od których dzieliło nas niecałe dwa kilometry. To nie koniec atrakcji tego dnia. Specjalnie na zaproszenie prezesa pomocowego Stowarzyszenia „Integracja”, księdza Janusza Rempalskiego, do Kietrza przybyła elita polskich aktorów i dziennikarzy, aby wystąpić w charytatywnym pokazie mody. Po przepysznym śniadaniu i wypiciu kawy z Regionalnej Manufaktury Kawy w Siedlcach, od samego rana trwały przymiarki, do których dobierano makijaże i fryzury. Panie przymierzały bieliznę od Justyna Profesjonalny Braffitting, /naprawdę piękna/, potem dresy i sukienki, panowie garnitury, spodnie i koszule. Wszystko idealnie pasowało i nie wymagało poprawek. Dziewczyny przystąpiły do pielęgnacji twarzy, o którą zatroszczyło się Laboratorium Kosmetyczne Ava i Laboratorium Kosmetyczne Jadwiga. Następny punkt programu to makijaże, wykonane przez firmę Mary Kay Polska. Pod opieką dwóch wspaniałych dyrektor Doroty Derkowskiej i Zuzanny Panaszek powstawały na twarzach makijażowe dzieła sztuki. Zaraz po tym pałeczkę przejęła mistrzyni branży fryzjerskiej Halina Kubienia z Salonu Fryzjerskiego Exellent , która z Moniką Woźniak oraz Sabiną Leśniak, stworzyły na głowach gwiazd elegancki look.
Świat mody, to świat wyobraźni…I tu wszystko może się zdarzyć…Jako pierwsza pokazana została folk Kolekcja Mazowsze, której twórcą jest Rafał Orłowski, kostiumolog „ Mazowsza”. Ta kolekcja nie ma sobie równych w tej linii mody. Wyjątkowe i bardzo wygodne, czarne i białe tkaniny, połączone z prawdziwym haftem w tej samej tonacji, ze śladowym dodatkiem odcienia szarego, zafascynowały nie tylko artystów, ale przede wszystkim publiczność. Na wybieg wkroczyli Barbara i Jacek Bursztynowiczowie, Monika Richardson, Bartosz Żukowski, Patrycja Hurlak, Dariusz Kowalski, Ilona Adamska i Artur Dziurman w towarzystwie artystów „Mazowsza”. Obraz , który się nam ukazał, to dialog między ludową tradycją a współczesnymi trendami mody folkowej. Zbiór soczystych kolorów, przeplatał się z czarnobiałymi motywami łowickich wycinanek i podhalańskich parzenic. Każdy wzór był perfekcyjnie dopracowany w każdym detalu.
Firma GuaDesign zaprezentowała komplety dresów w beżowo-czarno-białych kolorach z elementami złotości. Spodnie wykończone były ściągaczami a bluzy zawierały nadruki wersetów z Biblii. Zarówno damska jak i męska odsłona pokazała zgrabną harmonię sportowego stylu.
Trzecia odsłona to kolekcja w stylu haute couture Collection Jadwiga. Jadwiga Staroń zajmuje się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta. Wszystkie projekty wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów. Barbara Bursztynowicz zaprezentowała groszkową sukienkę z popeliny w stylu bombki. Monika Richardson pokazała prostą, czerwoną suknię, odciętą w pasie z pęknięciem na przodzie, podkreślając zgrabne kształty sylwetki i nóg. Ilona Adamska wystąpiła w rozkloszowanej bieli, która w romantyczny sposób wyeksponowała jej kobiecość. Kropki i kropeczki na tkaninach pasują każdej kobiecie. Dziewczęcy urok, jaki niesie ten wzór wykorzystała Patrycja Hurlak, wybierając białą sukienkę tego printu w stylu lat 50-tych. Panowie wystąpili w spodniach i koszulach firmy Lavard. Bartosz Żukowski Dariusz Kowalski wybrali koszule w kolorze granatowym, natomiast panowie Jacek Bursztynowicz i Artur Dziurman postanowili stworzyć kontrast. Pierwszy z panów wystąpił w białej koszuli, a drugi w czarnej. Dopełnieniem prezentacji były okulary od salonu optycznego Okularium Małgorzaty Szybik. Pokazowi towarzyszyła muzyka lat pięćdziesiątych, która przeniosła wszystkich w klimat tamtych lat.
Jako ostatnia zaprezentowała się wieczorowa kolekcja Gabrieli Tomaki Ząbek. Każda z sukienek była inna. Romantyczny strój Patrycji Hurlak z błękitnego lnu, dodał aktorce dziewczęcej świeżości, ale już czarna, obcisła, bez ramion suknia Ilony Adamskiej, podkreślała drapieżną kobiecość w stylu Rity Hayworth. Monika Richarson pokazała przepiękną srebrną sukienkę zainspirowaną damskimi kolekcjami angielskiej rodziny królewskiej. W rubinowej czerwieni podobny fason zaprezentowała Barbara Bursztynowicz. Patrząc na sylwetki, widać było dbałość o każdy detal. Szykowność pokazu skompletowała kolekcja garniturów firmy Lavard. Paleta kolorów odegrała znaczącą rolę. W tej kolekcji dominowały różne odcienie granatu i czerni, tak modne w tym sezonie, jedynie Bartosz Żukowski wybrał szary garnitur w czarno niebieską kratkę. Miękkie, solidnie skrojone tkaniny, uczyniły tę kolekcję wyjątkowo ekskluzywną. Artyści doskonale bawili się na scenie, tańcząc parami w rytm muzyki. Gala, którą prowadziła Hanna Hurlak, zakończyła się gromkimi owacjami na stojąco. Przyszedł czas na zdjęcia z gwiazdami i plenerową potańcówkę, w której uczestniczyła cała społeczność Kietrza, aż do zachodu słońca.
Organizator pokazu mody – Makana Art & Business Małgorzata Kotwica
Organizator Letniego Festiwalu Kultury i Tradycji Kietrza ks. Janusz Rempalski
Fot. Piotr Wołoszyn