III Rajd Polski Kobiet odbędzie się w dniach 21 – 23 czerwca
Jagna Marczułajtis-Walczak i Wojtek Chuchała twarzami imprezy
Niemal całkowicie zmieniona trasa i wiele nowości
Trwają już zaawansowane przygotowania do tegorocznego Rajdu Polski Kobiet, który odbędzie się w dniach 21 – 23 czerwca. Trzecia edycja tej imprezy, mimo wielu zmian i nowości, będzie miała ten sam nadrzędny cel, jakim jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych. Podobnie jak w ubiegłych latach, inicjatywę wspierają gwiazdy i znani sportowcy.
Kobiecą twarzą III edycji Rajdu Polski Kobiet została Jagna Marczułajtis-Walczak, utytułowana polska snowboardzistka, a także posłanka Sejmu RP. Pochodzi z Zakopanego, a pasję do jazdy na nartach zaszczepili w niej rodzice. Sport jest obecny w jej życiu już od najmłodszych lat, z nim powiązała także swoją edukację. W międzyczasie narty zastąpił snowboard, a na efekty w postaci pierwszych złotych medali nie trzeba było długo czekać. Kolejne lata przyniosły wiele sukcesów na krajowych, europejskich i wreszcie światowych zawodach.
W 2008 roku Jagna Marczułajtis-Walczak zawiesiła karierę sportową, by dwa lata później rozpocząć swoje zaangażowanie na scenie politycznej. Będąc radną, skupiała się nie tylko na bieżących zadaniach, ale także na realizowaniu projektów związanych ze szkoleniem młodzieży. W 2011 roku uzyskała mandat poselski, a do dnia dzisiejszego zajmuje się w Sejmie RP działalnością związaną ze sportem. Prywatnie bardzo lubi spędzać czas z mężem Andrzejem i ukochanymi córkami – Jagodą i Igą. Po intensywnej pracy regeneruje się, jeżdżąc konno, a jej pasją są również motocykle i sporty wodne.
Sportowy duet wraz z Jagną Marczułajtis-Walczak stworzy Wojtek Chuchała, który również będzie aktywnie wspierał III edycję Rajdu Polski Kobiet. Kierowca Platinum Subaru Rally Team mimo młodego wieku należy do ścisłej czołówki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ma na swoim koncie dwa tytuły Mistrza Polski w grupie N, a także wiele innych sukcesów osiągniętych podczas zagranicznych zawodów. Angażuje się również w projekty związane z poprawą bezpieczeństwa i kultury na drodze, a poza motoryzacją pasjonuje go jazda na snowboardzie.
– Bardzo się cieszymy, że tak znane i powszechnie szanowane osoby bezinteresownie wspierają starania Fundacji w walce z chorobami nowotworowymi u kobiet. Gwiazdy z pierwszych stron gazet angażujące się w krzewienie świadomości społecznej w zakresie potrzeby wykonywania okresowych badań profilaktycznych typu mammografia czy cytologia, dają przykład do naśladowania. Zaangażowanie takich osób jak: Martyna Wojciechowska, Jarek Kazberuk, Ewa Gawryluk, Dorota Kamińska, Anna Popek, Olga Bończyk, Karolina Lampel-Czapka, Dorota Deląg, Katarzyna Jankowska, Joanna Zientarska, Natasza Caban, Kamila Rejman, Rafał Sonik, Witold Błaszczyk, Paweł Szkopek, Leszek Kuzaj, Marian Fajbusiewicz, Mateusz Korobacz, Kamil Butruk czy Marian Dąbrowski potwierdza fakt, iż nikomu nie jest obcy problem chorób nowotworowych u kobiet – mówi dr Krystyna Backiel, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Kobiety, pomysłodawczyni i organizator Rajdu Polski Kobiet.
– Dzięki zaangażowaniu wszystkich tych wspaniałych osób, których grono stale się powiększa – w tym miejscu z przyjemnością witamy Jagnę Marczułajtis-Walczak i Wojtka Chuchałę – możliwe jest promowanie konieczności cyklicznego wykonywania badań, mających na celu wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. To dzięki takim osobom Rajd Polski Kobiet – Rajd po zdrowie jest już inicjatywą rozpoznawalną i przyciągającą uwagę coraz większej liczby kobiet i nie tylko. Im więcej kobiecych załóg zgłasza się do rajdu, tym większą mamy możliwość uratowania zdrowia i życia wielu z nich. To właśnie uczestniczki rajdu w pierwszej kolejności mają przeprowadzane specjalistyczne badania, wplecione w harmonogram imprezy, dając tym samym innym kobietom przykład do naśladowania.
– Zawsze podczas trwania rajdu staramy się w maksymalny sposób umożliwić przeprowadzenie badań profilaktycznych również wszystkim innym kobietom, które zgłoszą się do badań w podstawionych mammobusach, cytomammobusach czy w dyżurujących klinikach ginekologicznych, usytuowanych w miastach, przez które wiedzie trasa rajdu. Połączenie badań profilaktycznych z rywalizacją sportową w duchu fair-play pozwala uczestniczkom zadbać o swoje zdrowie, a jednocześnie miło i w aktywny sposób spędzić wolny czas. Zapraszamy więc wszystkie Panie na start! Im więcej będzie nas jechać w rajdzie po zdrowie, tym więcej z nas będzie zdrowa!
Zapisy do III edycji Rajdu Polski Kobiet rozpoczęły się 8 marca i potrwają do 8 czerwca. Do tej pory do organizatora wpłynęło niemal 20 zgłoszeń i wiele zapytań od zainteresowanych uczestniczek, także tych znanych z pierwszych stron gazet. Więcej informacji będzie publikowanych na bieżąco na www.rajd-polski-kobiet.pl oraz www.facebook.com/RajdPolskiKobiet. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Teraz Kobiety. Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym Fundacji Teraz Kobiety i Rajdu Polski Kobiet została firma Subaru Import Polska.
Partnerami motoryzacyjnymi kontynuującymi współpracę są: Dom VOLVO Autoryzowany Dealer Volvo, Dealer BMW Bawaria Motors. Pojedyncze załogi kobiece wystawią: Dealer Mercedes-Benz oraz Dealer LEXUS. Imprezę wspierają stali Partnerzy Fundacji, m.in.: marka Castrol, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Szpital MSWiA w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Klinika Ginekologii USK w Białymstoku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Grupa Medyczna LUX MED FADO, Grupa Medyczna MEDICA z Łodzi, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, AM Art-Media Agencja PR, ATS – System, Uniwersytet Warszawski Wydział Socjologii, Szkoła Jazdy Subaru, Automobilklub Podlaski, SHOEI Premium Helmets, Golf Park Lipowy Most, Dworek nad Łąkami Kiermusy, Spa Bobrowa. Już trzeci rok realizowana jest także partnerska współpraca z wieloma mediami o ogólnokrajowym i lokalnym zasięgu, których liczba wciąż się powiększa.