Gdy chodzi o skórę, prawdą jest powiedzenie, że „jesteś tym, co jesz”. Produkty, które jemy mają wpływ na naszą skórę, czasem pozytywny – kiedy składniki odżywcze powodują, że skóra staje się promienna, a czasem negatywny – kiedy jesz produkty, które powodują zaczerwienienie bądź reakcję alergiczną. Poznanie różnicy pomoże w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
CHOROBY SKÓRY
Pożywienie, które jesz może powodować rozwój chorób skóry. Na przykład, rozwój pokrzywki albo wysypki może być przyczyną reakcji alergicznej na jedzenie, które zjadłeś. Egzema to choroba genetyczna, jednak niektóre pokarmy mogą wywołać zaostrzenie się choroby, która charakteryzuje się swędzącą skórą z zaczerwienieniami oraz plamami.
Jedzenie, które powoduje stan zapalny lub reakcje alergiczne skóry jest nazywane wyzwalaczem. Ponad 90% alergii wywoływanych pokarmami jest powodowane prze 6 głównych pokarmów: produkty mleczne, soja, skorupiaki, produkty pszenne, orzechy i białka jajek.
DIAGNOZA
Jeśli doświadczyłeś chorób skóry związanych z pokarmami, dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim wszystkiego, co zjadłeś oraz sprawdzanie, który produkt powoduje reakcje skóry. Prowadzenie takiego dziennika przez kilka tygodni pomoże Ci ustalić pokarmy, które powodują problemy skórne. Dodatkowo, Twój lekarz może zalecić przeprowadzenie punktowych testów skórnych, które wystawią Twoją skórę na działanie alergenów w niewielkich ilościach i spowodują reakcję skóry.
IDENTYFIKACJA
Jeśli zjesz pokarm, który wywołuje reakcje skórne, objawy pojawią się po około godzinie. Twoja skóra może spuchnąć, zacząć swędzieć lub mogą pojawić się zaczerwienione obszary. Stopień zaawansowania reakcji zależy od stopnia zaawansowania alergii. U niektórych, reakcje skórne mogą zniknąć dość szybko, podczas gdy inni, będą potrzebować pomocy medycznej.
POKARMY POWODUJĄCE STAN ZAPALNY
Dodatkowo, choroby skórne powodowane przez jedzenie, w tym trądzik czy starzenie się skóry, są kojarzone z ubogą dietą. Pogarszanie się stanu skóry jest spowodowane przez stan zapalny. Jeśli jesz pokarmy z dużą zawartością tłuszczu i węglowodanów, przyczyniają się do stanów zapalnych, a zatem przyczyniają się do powstawania problemów skórnych. Przykładami pokarmów, których należy unikać są: ziemniaki, ryż, makaron. Zastępowanie ich pieczywem pełnoziarnistym, owocami i warzywami może być pomocne w utrzymaniu skóry w dobrym zdrowiu.
ZNACZENIE
Pierwsze, co jest widoczne w kontaktach z innymi ludźmi to skóra. Zdrowa skóra sprawia, że wyglądamy dobrze i zdrowo.
Większość problemów skórnych spowodowana jest źle zbilansowaną dietą. Dobrze dobrana dieta pomoże też wyglądać młodziej. Zdrowie skóry jest nie tylko zależne od składników odżywczych, ale również od czynników zewnętrznych, takich jak: silny wiatr, ekstremalne temperatury. Dodatkiem do dobrej diety powinna być również higiena.
PRAWIDŁOWE NAWODNIENIE SKÓRY
Zdrowa skóra wymaga dużych ilości wody. Czysta woda pomaga nawodnić komórki i może pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Doktor Liz Lipski, twierdzi, że wzrost pocenia się pomaga utrzymać skórę w dobrym zdrowiu, a picie dużych ilości wody pomaga w procesie pocenia.
RYBY
Jedzenie ryb jest również korzystne dla skóry. Łosoś zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych, np. Omega-3, które pomagają składnikom odżywczym wniknąć do komórek organizmu. Lucjan, tropikalna ryba, posiada duże ilości przeciwzapalnych tłuszczy, oraz selen, który jest kluczowym minerałem niezbędnym dla zdrowia skóry.
OWOCE I WARZYWA
Owoce i warzywa zawierają antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki, powodujące szybsze starzenie się skóry. Warzywa i owoce można podzielić pod względem koloru, każda grupa dostarcza innych korzyści dla organizmu. Na przykład, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa takie jak: marchewki, pomarańcze i morele zawierają witaminę C i beta-karoten, niebieskie i purpurowe (borówki, buraki) mają dużą zwartość antyoksydantów.
NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Zmniejsz ilość godzin i używaj kremów z filtrami – przyczyni się to do zdrowia skóry. Są dwa typy promieni UV – UVA i UVB. UVA przyczyniają się do starzenia skóry, a UVB mogą prowadzić do poparzeń. Pamiętaj, że kremy z filtrem trzeba czasem nałożyć ponownie, np. gdy bardzo się pocisz. Aby zapewnić skórze zdrowie należy również dbać o higienę oraz ogólną czystość ciała.
CO NAJLEPIEJ JEŚĆ DLA ZDROWIA SKÓRY?
– marchewki, morele, oraz inne żółte i pomarańczowe owoce i warzywa,
– szpinak i inne zielone warzywa liściaste,
– borówki,
– groszek, fasola, soczewica,
– łosoś, makrela i inne ryby bogate w kwasy tłuszczowe.
Zamiast skupiać się tylko na konkretnych produktach, skup się na ogólnej zdrowej diecie. Jedz dużo owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, pij dużo czystej wody, natomiast ogranicz słodycze oraz produkty ubogie w składniki odżywcze.