Indywidualna analiza SWOT to jedna z najpopularniejszych technik heurystycznych, która pomaga spojrzeć między innymi na mocne i słabe strony. Jest wykorzystywana przede wszystkim do analizowania projektów biznesowych czy organizacji. Jednak warto też zastosować SWOT jako narzędzie do samooceny, aby odkryć swoje indywidualne predyspozycje do wybranego zawodu.
Co to jest analiza SWOT?
Analiza SWOT obejmuje cztery główne obszary: mocne strony, możliwości, słabe strony i zagrożenia. Dzięki niej możesz uświadomić sobie, jakie są Twoje najważniejsze zalety, aby na tej podstawie znaleźć dla siebie wymarzoną pracę. Dobrze przeprowadzona analiza SWOT powinna ułatwić podjęcie konkretnych decyzji zawodowych. Jest również przydatna podczas układania planu rozwoju. Pomaga uświadomić sobie, co stoi na przeszkodzie do rozpoczęcia kariery w wybranej branży lub jakich indywidualnych predyspozycji nie wykorzystujesz w swoim zawodzie.
Sprawdź najnowsze oferty pracy IT i zastanów się, jak wykorzystać swój potencjał w sektorze nowoczesnych technologii!
Poproś swoich bliskich o wskazanie Twoich najważniejszych kompetencji
W analizowaniu mocnych stron mogą Ci pomóc Twoi bliscy. Poproś ich, aby spróbowali wskazać kompetencje, które ich zdaniem są Twoim najmocniejszym atutem. Dzięki temu spojrzysz na swoje zalety z innej perspektywy. Być może ich spostrzeżenia pomogą Ci lepiej określić swoje mocne strony. Warto też zapytać bliskich o obszary, w których bardzo dobrze się odnajdujesz. Mogą oni wskazać na przykład na Twoje pasje jak chociażby fotografowanie, uprawianie konkretnej dyscypliny sportu czy też gotowanie. Na tej podstawie łatwiej będzie Ci wskazać Twoje kluczowe cechy, takie jak kreatywność, cierpliwość czy zdolności organizacyjne.
Wskaż swoje mocne strony
Następnym krokiem w analizie mocnych stron metodą SWOT jest samodzielne zastanowienie się nad swoimi kluczowymi cechami. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie atuty uważamy u siebie za najważniejsze w kontekście przyszłych przedsięwzięć. Może to być na przykład punktualność, wysoko rozwinięta komunikatywność, umiejętności organizacyjne czy zdolność do szybkiego uczenia się. Musisz też zastanowić się nad czynnościami, które lubisz robić i według Ciebie dobrze Ci wychodzą. Przykładem może być montowanie materiałów wideo czy układanie puzzli. Podobnie jak w przypadku mocnych stron podanych przez Twoich bliskich, również na podstawie własnych spostrzeżeń będzie Ci łatwiej wskazać swoje najlepsze cechy.
Indywidualna analiza SWOT a słabe strony
Analiza SWOT obejmuje także Twoje słabe strony. Spróbuj wyznaczyć je samemu, ale możesz poprosić o pomoc również swoich bliskich. Zastanów się, które działania przychodzą Ci z większą trudnością, jakich czynności nie lubisz podejmować oraz które cechy w sobie chciałbyś zmienić. Dzięki temu będziesz lepiej wiedzieć, które zawody i branże nie są dla Ciebie.
Możliwości i zagrożenia w analizie SWOT
Kompletna analiza SWOT zawiera również możliwości i zagrożenia. Zastanów się, jakie kursy, szkolenia lub inne dodatkowe działania mógłbyś podjąć, aby zdobyć nowe kompetencje. Pomyśl nad czynnikami zewnętrznymi, które mogą ułatwić lub utrudnić realizację Twoich celów zawodowych – weź pod uwagę na przykład przepisy prawa czy kwestie finansowe.
Wejdź na portal Pracuj.pl i wybierz dla siebie propozycje zatrudnienia, które pozwolą Ci wykazać się swoimi mocnymi stronami.
Podsumowanie
Poświęć chwilę czasu, aby za pomocą analizy SWOT lepiej poznać mocne i słabe strony. Poproś o wsparcie swoich znajomych, którzy ze swojej perspektywy wskażą Twoje kluczowe kompetencje i ograniczenia.
Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.