Domy bywają różne – jedne są duże i przestronne, a inne naprawdę niewielkie. Każde miejsce do życia da się jednak urządzić tak, by było klimatyczne i wygodne dla użytkowników. W przypadku ciasnych salonów potrafi to być wyzwaniem – wciąż jednak jest możliwe. Trzeba tylko dobrze przemyśleć cały projekt.
Jak urządzić ciasny pokój dzienny, by stał się naprawdę funkcjonalny i przyciągał domowników czy gości? Co powinno się w nim znaleźć? Jakiego wyposażenia natomiast warto unikać? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.
Mały salon a kwestia aranżacji – na jaki styl postawić?
Gdy nie dysponujemy nadmiernym metrażem, a każdy centymetr pomieszczenia ma znaczenie, warto dobrze przemyśleć kwestię rozplanowania wszystkich elementów. Warto kierować się zasadą: „mniej znaczy więcej”. Lepiej bowiem wprowadzić do przestrzeni tylko kilka elementów wyposażenia dobrej jakości, które zapewnią wygodne korzystanie z pokoju. Nadmiar mebli w tym przypadku może wywołać efekt zagracenia i dysharmonii, co utrudnia wypoczynek.
Idealnym rozwiązaniem są produkty wpisujące się w założenia nurtów minimalistycznych. Styl bazujący na geometrii i prostocie pozwala dobrze wykorzystać dostępne miejsce, a przy tym nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Dobrym pomysłem jest postawienie na meble i dodatki w duchu nowoczesnym, hi-tech czy skandynawskim, a unikać bogato zdobionych i rozbudowanych rozwiązań retro. Dotyczy to zarówno kluczowych mebli, jak i dodatków, w tym opraw oświetleniowych. Ciekawe modele lamp nowoczesnych można znaleźć choćby na stronie AZzardo.
Idealne materiały i kolory do ciasnego pokoju dziennego
Niewielki salon wymaga zastosowania nie tylko dobrego stylu aranżacyjnego, ale też właściwego doboru kolorów i materiałów. Bazą powinny być jasne barwy – biele, szarości i beże, które pozwalają wprowadzić do przestrzeni więcej światła, a także sprawić, że wyda się ona nieco większa wizualnie. Podobny efekt dają połyskujące metale i lustra odbijające światło. Taki nowoczesny design przełamuje się niekiedy pojedynczymi akcentami w kontrastujących odcieniach, by nieco ożywić wnętrze.
Szczególnie chętnie stawia się na gładkie powierzchnie w jednolitym kolorze. Przydatne mogą jednak okazać się motywy geometryczne. Dzięki pasom (np. na tapetach lub zasłonach) da się optycznie powiększyć przestrzeń (pionowe – podwyższenie salonu, poziome – poszerzenie). Warto jednak korzystać z nich z umiarem.
Podstawowe wyposażenie i dodatki – co może się przydać?
Gdy dobiera się meble do małego salony, trzeba myśleć kompleksowo. W centrum wnętrza powinny znaleźć się zwłaszcza zestawy mebli wypoczynkowych. Może to być narożnik lub fotele czy pufy wraz ze stolikiem kawowym. Nad nimi umieszcza się lampę wiszącą lub sufitową. Oprócz nich przydają się szafy i regały (najlepiej z przesuwnymi drzwiami). Często wyposaża się je w tafle szklane, co zwiększa efekt przestronności pokoju dziennego.
Nawet w ciasnych salonach nie powinno się rezygnować z produktów dekoracyjnych. Najlepiej jednak stawiać na takie, które są równocześnie praktyczne i estetyczne. Mogą to być na przykład stylowe tekstylia (dywany czy poduszki na kanapach), ale też ozdoby zawieszane na ścianach – zdjęcia, obrazy czy grafiki, które nie zajmują wiele miejsca, a budują klimat. Ciekawym pomysłem są wertykalne ogrody, montowane również na ścianach lub pionowych kwietnikach – wprowadzają nieco natury do przestrzeni mieszkalnej. Sporo oryginalnych pomysłów do wykorzystania można znaleźć również na stronie: domyidealne.pl.
Nastrojowa przestrzeń do wypoczynku, czyli jak zagospodarować mały salon?
Bez względu na metraż można stworzyć piękny salon. Czasami jednak wymaga to odrobinę więcej pracy, pomysłu i poszukiwań sprzętów. Finalny efekt wart jest jednak wysiłków – by cała rodzina czuła się w pokoju dziennym dobrze i komfortowo.