W Polsce niełatwo o pracę, szczególnie jeśli jest się obywatelem innego kraju, nieznającym tutejszych realiów ani języka. Dlatego przybywający do nas tłumnie Ukraińcy stają przed wielkim wyzwaniem i często nie udaje im się mu sprostać – wielu z nich pracuje na czarno, ima się dorywczych, słabo płatnych prac lub wraca do ojczyzny, nie znalazłszy szczęścia na obczyźnie. Można tego jednak uniknąć, wystarczy podejść do szukania pracy nieco bardziej strategicznie.
Jak osoba z Ukrainy może znaleźć legalne zatrudnienie w Polsce?
Polacy najczęściej szukają zatrudnienia za pośrednictwem internetowych serwisów ogłoszeniowych, zwykle z niezłym skutkiem, dlatego kanał ten polecamy też obcokrajowcom. Oferty pracy są tam często podzielone na kategorie zawodowe i geograficzne, a niektóre portale tego typu z myślą o najliczniejszej grupie obcokrajowców w naszym kraju stworzyły dodatkowo odrębną kategorię „praca dla Ukraińców”. Dostępne ogłoszenia można również filtrować według różnych kryteriów, na przykład oczekiwanej wysokości zarobków, co jeszcze bardziej ułatwia zadanie. Poza serwisami ogłoszeniowymi polecamy także agencje pracy jak art-time.pl, czyli instytucje i firmy zajmujące się pośredniczeniem w zatrudnieniu. Dysponują one ogromną bazą kontaktów z różnych sektorów rynku pracy, dzięki czemu mają dostęp do najnowszych i najciekawszych ofert, a do tego posiadają wiedzę i doświadczenie umożliwiające im sprawne ich selekcjonowanie i weryfikowanie, dlatego dają największe szanse na znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie i na stanowisku zgodnym z kwalifikacjami.
Jakie wymogi formalne powinien spełniać pracownik z Ukrainy?
Praca dla Ukraińców rządzi się trochę innymi prawami niż praca dla Polaków, ponieważ obcokrajowcy zza naszej wschodniej granicy zatrudniani są u nas na podstawie uproszczonych procedur. Mimo wszystko Ukraińcy szukający zatrudnienia w naszym kraju muszą spełniać pewne wymogi formalne określone w przepisach, przede wszystkim posiadać zezwolenie na pobyt w Polsce oraz numer PESEL. Obcokrajowcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z pomocy agencji pracy, będą mogli oczywiście liczyć na jej wsparcie w załatwianiu tych formalności. Ci, którzy samodzielnie szukają zatrudnienia, również z tym muszą poradzić sobie sami.