Chcesz kupić samochód w Holandii albo sprowadzić pojazd z Polski? Zanim to zrobisz, koniecznie zorientuj się w kosztach utrzymania auta, które nieco różnią się od tych ponoszonych w Polsce. W tym artykule zajmiemy się zarówno wydatkami związanymi z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu, podatkami, jak i kosztami codziennego użytkowania samochodu.
Ubezpieczenie samochodu w Holandii
W Holandii, podobnie jak w Polsce, każdy kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia swojego pojazdu. Ciężko oczywiście oszacować koszty takiego ubezpieczenia, ponieważ zależą one od wielu czynników takich jak cechy ubezpieczanego auta czy doświadczenie i wiek kierowcy. Cena może być różna także w zależności od konkretnej firmy ubezpieczeniowej i jej oferty.
Ubezpieczenie auta w Holandii nie różni się znacznie od ubezpieczenia, które wykupujemy na terenie Polski. Podstawowy wariant polisy OC w kraju kwitnących tulipanów oznaczany jest skrótem WA. Do wyboru są także polisy o rozszerzonym zakresie działania, obejmujące na przykład stłuczenie przedniej szyby, kradzież pojazdu, albo nawet mobilny serwis i auto zastępcze na czas naprawy własnego samochodu.
Holenderskie ubezpieczalnie uwzględniają historię bezwypadkowej jazdy, dzięki której wielu kierowców może liczyć na atrakcyjne zniżki. Mogą skorzystać z nich także Polacy, którzy mogli cieszyć się ze zdobytych zniżek na terenie własnego kraju. Jak to zrobić? Najlepiej skontaktuj się z holenderską firmą ubezpieczeniową oferującą polskojęzyczną obsługę. Pracujący tam Polacy mają wieloletnie doświadczenie w załatwianiu tego rodzaju formalności. Ubezpieczenie Holandia może być dzięki temu znacznie tańsze, a w rozmowie z pracownikami firmy nie będzie przeszkadzać Ci bariera językowa.
Obowiązkowe podatki dla kierowców – drogowy i BPM
Podatek BPM dotyczy pojazdów sprowadzanych z zagranicy. W przypadku samochodu kupionego na terenie Holandii te koszty są już wliczone w jego cenę. Jeśli zaś przywozisz auto z Polski i zostało ono kupione ponad pół roku temu, to musisz liczyć się z koniecznością opłacenia BPM.
Podatek drogowy obowiązuje wszystkich kierowców na terenie Holandii. Środki z niego pozyskiwane są wykorzystywane do remontu i rozbudowy dróg w kraju. Nie warto unikać opłaty, ponieważ za jej brak grozi wysoka kara finansowa. Co ważne, opłacenie podatku drogowego może zostać sprawdzone nawet przy wyrywkowej kontroli trzeźwości kierowców.
Koszty związane z użytkowaniem pojazdu
Poza kosztami związanymi z obowiązkowym ubezpieczeniem i podatkami nie można pominąć także tych ponoszonych przy użytkowaniu samochodu. Mowa przede wszystkim o paliwie. Koszty benzyny i ropy w Holandii są nieco wyższe niż w Polsce. Porównywanie cen przy przeliczeniu waluty nie jest jednak najlepszym sposobem na ocenę tego, czy paliwo w tym kraju jest drogie.
Mieszkając i pracując w Holandii na co dzień, korzystasz z innej waluty i w niej właśnie otrzymujesz wynagrodzenie od pracodawcy. Przeliczanie jej wartości na polski złoty ma sens wyłącznie wtedy, kiedy otrzymane środki zamierza się rzeczywiście wymienić w kantorze walut. W innym przypadku należy pamiętać, że ceny w Holandii, podobnie jak wysokość wynagrodzeń, różnią się od tych w naszym kraju.