Dla niektórych poranek bez kawy nie jest porankiem, z kolei dla innych codziennością jest rozpoczęcie swojego dnia od dojazdu do pracy na rowerze. Najpopularniejszym stereotypem, który niestety wciąż funkcjonuje jest fakt, że kobiety używają przede wszystkim rowerów miejskich. Z badania pracowni Payback Opinion Poll wynika, że już co czwarty rowerzysta w Polsce dojeżdża do swojego miejsca pracy lub nauki na jednośladzie. W przypadka kobiet panuje mit, że te decydują się wyłącznie na rower tzw. damkę. Czy tak jest w rzeczywistości?
Jeden rower wiele możliwości
Rower damski wyróżnia się na tle pozostałych przede wszystkim charakterystyczną konstrukcją, czyli zdecydowanie wygiętą ramą, która pozbawiona jest poprzecznego łączenia. Taka konstrukcja ma na celu ułatwienie codziennej jazdy i zapewnienie najwyższego komfortu.
Wbrew pozorom rower może być z powodzeniem wykorzystywany poza sezonem letnim. Obecnie zimy w Polsce nie są z reguły już tak śnieżne i srogie, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Temperatura na zewnątrz rzadko spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a drogi i ścieżki rowerowe są przejezdne niemal cały rok.
Dobrej jakości rower to swoboda poruszania się zarówno po najbliższej okolicy, jak również w przypadku nieco dalszych wycieczek weekendowych po znacznie bardziej wymagających trasach. Funkcjonalny pojazd to komfort jazdy bez względu na warunki terenowe. Warto jednak pamiętać, aby był również poręczny i nie sprawiał większych problemów przy wnoszeniu go po schodach. W większości przypadków rowery wykonane są z wysokiej jakości aluminium, które gwarantuje funkcjonalność.
Korzyści prozdrowotne jazdy na rowerze
W dzisiejszych ciężkich czasach pandemicznych, kiedy zdecydowanie większa część społeczeństwa dotknięta została pracą i nauką w trybie zdalnym, aktywność na rowerze, może być odpowiedzią na część codziennych problemów związanych z siedzącym trybem życia. Niezależnie, czy wybierasz jazdę rowerem, jako środek transportu, a może korzystasz z niego wyłącznie w celach rekreacyjnych, ruch to zdrowie. Natomiast jego brak to duży problem. Warto pamiętać, że każdy wiek jest idealny do jazdy na rowerze. To nie tylko gwarancja lepszej kondycji, ale przede wszystkim liczne korzyści prozdrowotne. Dzięki aktywności fizycznej układ krążenia jest sprawniejszy i pracuje efektywniej. Co więcej, nie obciąża ona stawów, a jednocześnie skutecznie wzmacnia praktycznie wszystkie mięśnie w ludzkim ciele.
Zawody rowerowe dla kobiet. Dlaczego warto wziąć w nich udział?
Zawody rowerowe kojarzą się nieodłącznie z męskim światem. Jednak można spotkać się również z damską wersją tego rodzaju rywalizacji. Dreszczyk emocji równie często towarzyszy Paniom. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dobrej jakości rower sportowy. Gravele lub mtb świetnie sprawdzą się w takiej roli. Zapewniają duży komfort oraz przyjemność jazdy.
Każdy start w zawodach rowerowych, czy to amatorskich, czy bardziej profesjonalnych to duże wyzwanie bez względu na płeć. W końcu chodzi o to, aby sprawdzić swoje możliwości. Warto przed podjęciem takiego wyzwania poświęcić odpowiedni czas na przygotowanie, zwłaszcza kondycyjne. Jednak przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najważniejsza jest dobra zabawa i taki powinien być główny cel startu w zawodach bez względu na ich rangę.
Maratony i ultramaratony MTB, triathlon, Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym, to miejsca, w których Panie pojawiają się coraz częściej. I chociaż jeszcze do niedawna obecność kobiet na tego typu imprezach wzbudzała ogromne emocje, dziś jest niemal codziennością. Najczęściej kobiety i mężczyźni zostają podzieleni i startują w osobnych kategoriach. Dzięki temu organizatorzy bez problemów są w stanie szybko przedstawić klasyfikację końcową i przyznać nagrody właściwe dla danego miejsca.
Chociaż w dalszym ciągu kobiety to zdecydowana mniejszość uczestników zawodów rowerowych, to można zauważyć rosnącą popularność tego typu aktywności, która przyciąga coraz większą liczbę Pań. Obecnie panuje pełna dowolność względem wykorzystywania rowerów przez kobiety. Z powodzeniem mogą używać tego pojazdu jako środka transportu, ale i nikogo już nie dziwi obecność Pań w rywalizacji sportowej. Często zdarza się również, że biorą one udział w ekstremalnie długich wyprawach, wcześniej zarezerwowanych głównie dla Panów.
Kobiety dzięki swojej determinacji, ogromnej siły woli oraz pasji udowadniają, że można zmienić nie tylko swoje życie, ale i wciąż panujące mity i stereotypy, a większość barier istnieje głównie w głowie.