Regularne wizyty w sanatorium to nowa zdrowa moda. Jednak zanim jej ulegniesz, dowiedz się, jak zachowywać się w tym miejscu, by kąpiel cieplna była jak najbardziej przyjemna zarówno dla ciebie, jak i dla innych!
Rozsądnie i higienicznie
Przebywając w temperaturze sięgającej nawet stu stopni Celsjusza, zmuszasz organizm do sporego wysiłku – serce mocno przyspiesza, zaczynasz też szybciej oddychać. Dlatego nie siedź w saunie po obfitym posiłku, gdy organizm musi się uporać ze strawieniem jedzenia. Nie zażywaj też kąpieli cieplnych na czczo, bo może to doprowadzić do utraty przytomności.
W szatni ściągnij całą biżuterię, gdyż rozgrzany metal może poparzyć skórę. To, na co saunowicz musi zwrócić szczególną uwagę, to higiena. Przed wejściem do sauny weź prysznic z mydłem, nawet jeśli uważasz, że go nie potrzebujesz, a następnie dokładnie się wytrzyj. Z kolei po wyjściu z sauny koniecznie pamiętaj, by opłukać się z potu pod natryskiem. To szczególnie ważne, jeśli na koniec wizyty chcesz ochłodzić się w basenie. Basen z letnią wodą jest nieodłącznym elementem dużych saunariów, takich jak np. Terma Białka.
Jedyny dozwolony strój – ręcznik
Przed drzwiami sauny zostaw klapki. Do suchej weź ze sobą tylko ręcznik i użyj go w taki sposób, by twoje ciało na jak najmniejszej powierzchni stykało się z deskami. W łaźni parowej ręcznik jest bezużyteczny. Panuje tam wysoka wilgotność i bardzo szybko zrobi się kompletnie mokry. Jeśli zabierzesz go potem do sauny suchej i zamoczysz nim deski, wzbudzisz niezadowolenie innych saunowiczów. Zamiast przejmować się nagością, spróbuj wczuć się w relaksującą atmosferę. Przyciemnione światło i unosząca się gęsta para wodna nie pozwolą innym zbyt wiele zobaczyć.
Dlaczego kostium kąpielowy w saunie jest zakazany? W tak wysokiej temperaturze może wydzielać nieprzyjemny zapach, zniszczyć się, a nawet sparzyć ciało. „Widziałem kobietę, której w saunie fińskiej stopił się pasek od stanika w miejscu, w którym był przymocowany do zapięcia” – pisze jeden z członków Polskiego Towarzystwa Saunowego. Z drugiej strony, skoro wszyscy użytkownicy sauny są nago, nie może być mowy o gapieniu się. Staraj się nie zatrzymywać na nikim wzroku zbyt długo, a jeśli czujesz, że ktoś czyni wobec ciebie jakieś aluzje, wezwij obsługę.
Z kulturą
W saunie powinno się unikać głośnych rozmów i śmiechu. Jeśli chcesz polać kamienie wodą, również zapytaj, czy inni się na to zgadzają. Wchodząc i wychodząc, otwieraj drzwi na tak krótko, jak to tylko możliwe.
Saunowanie to cała kultura, z określonymi zasadami, których warto przestrzegać. To gwarancja bezpieczeństwa, higieny, pełni relaksu i samych dobrych wrażeń.