Posiadanie wymarzonego koloru włosów już od dawna przestało być czymś nieosiągalnym. Dzięki łatwo dostępnemu produktowi, jakim obecnie jest farba do włosów, zmiana odcienia swoich pasm jest możliwa do przeprowadzenia nie tylko w profesjonalnym salonie fryzjerskim, ale i w domowym zaciszu, w dogodnych dla nas warunkach. Choć aktualnie farby do włosów są z łatwością dostępne w każdej drogerii, a ich wybór jest bardzo obszerny, decydując się na farbowanie włosów, warto pamiętać o kilku kwestiach, które mogą okazać się kluczowe dla tego, jak ostatecznie będzie prezentował się nasz nowy odcień. Od czego w takim razie zależy prawidłowy wybór farby do włosów?
Farba do włosów – jaką wybrać?
Koloryzacja włosów może zostać przeprowadzona na dwa sposoby: w salonie fryzjerskim pod okiem profesjonalisty lub samodzielnie w domu. O ile koloryzacja w salonie to dla wielu pań wygodne rozwiązanie i gwarancja idealnie prezentujących się pasm pokrytych nowym kolorem, jest to mimo wszystko dość kosztowna inwestycja. Co więcej, decydując się na koloryzację w salonie fryzjerskim, często musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania. W przypadku samodzielnej koloryzacji problemy te nie mają miejsca.
Farba do włosów – rodzaje
Pierwsze pytanie, jakie powinna zadać sobie osoba przed przeprowadzeniem koloryzacji, to: jaka farba do włosów będzie dla mnie odpowiednia? Przede wszystkim farby do włosów możemy podzielić pod względem pochodzenia zawartych w nich barwników, a więc:
- roślinne – to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla zwolenniczek naturalnej pielęgnacji. Zawierają w sobie naturalne barwniki, które odpowiadają za zmianę barwy włosów;
- syntetyczne – zmiana koloru jest możliwa poprzez zawarte w nich składniki syntetyczne (oksydacyjne).
Farby do włosów można podzielić także pod względem efektu koloryzacji, jaki chcemy uzyskać:
- trwałe farby do włosów – gwarantują one zarówno najintensywniejsze krycie jak i najdłuższą trwałość. Jest to możliwe dzięki zawartych w nim barwnikom, które wnikają głęboko w strukturę włosa i nie wypłukują się nawet po wielokrotnym myciu;
- półtrwałe farby do włosów – są one bezpieczniejsze dla włosów głównie ze względu na to, że są pozbawione amoniaku, który posiada nie tylko intensywny i nieprzyjemny zapach, ale jednocześnie może silnie uszkadzać strukturę włosa. Półtrwała farba do włosów umożliwia zmianę koloru o maksymalnie 2 tony i zwykle delikatnie pogłębia odcień. Niezbyt dobrze sprawdzi się do rozjaśniania włosów i nie pokrywa siwych odrostów;
- farby tymczasowe (zmywalne) – kolor uzyskiwany po pokryciu taką farbą jest całkowicie zmywalny i zwykle utrzymuje się tylko do pierwszego mycia. Są one pozbawione zarówno amoniaku, jak i utleniaczy, przez co nie wnikają w strukturę włosa. To bardzo dobry wybór przede wszystkim dla tych osób, które chcą poeksperymentować z kolorem.
Jak farbować włosy w domu?
Wybór farby do włosów powinien być związany nie tylko z jej rodzajem czy trwałością, ale równocześnie odcieniem. Zmiana koloru włosów jest wstanie odmienić nasz wygląd o 180 stopni, jednak bardzo ważne jest, aby nowy kolor współgrał z naszą karnacją, a także stylem. Warto pamiętać również o tym, że oczekiwane przez nas zmiany nie zawsze będą widoczne tuż po pierwszym farbowaniu. Jest to szczególnie częste w sytuacji, gdy z bardzo ciemnego odcienia chcemy stać się posiadaczkami blondu.
Aby farbowanie włosów w domu zakończyło się sukcesem, warto odpowiednio przygotować się do tej czynności. W przypadku koloryzacji czas ma to bardzo duże znaczenie, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów jeszcze zanim zaczniemy rozrabiać farbę. Aby uniknąć poplamienia ubrań (farba do włosów jest bardzo trudna do zmycia) na czas koloryzacji najlepiej jest założyć starą i nieużywaną koszulkę.
Bardzo ważne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej na skórze w celu uniknięcia wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej. Próbę uczuleniową powinniśmy przeprowadzać przed każdą koloryzacją, nawet jeśli po raz kolejny kupiliśmy ten sam odcień farby od tego samego producenta. Informacje na temat tego, jak przeprowadzić taką próbę, są zawarte na opakowaniu farby.