Chemia, jako jedna z podstaw nauk przyrodniczych, pomaga nam zrozumieć budowę wszechświata. Aby to uczcić, PPG postanowiło przedstawić serię Poczet Chemików Polskich, w której co miesiąc przedstawiać będzie sylwetkę słynnego polskiego chemika. Bohaterem tego miesiąca jest Ignacy Mościcki, który w świecie naukowym zasłynął jako chemik, ale w Polsce znany jest głownie jako prezydent Rzeczpospolitej.
Konstrukcja bomby i kefirowy biznes
Mościcki urodził się 1 grudnia 1867 w Mierzanowie na Mazowszu. Chemię ukończył na Politechnice w Rydze. W wyniku udziału w spisku, zmuszony został do emigracji – Mościcki współtworzył bombę, która miała być użyta w zamachu na generała-gubernatora Warszawy – Josifa Hurko. Mościcki uciekł do Londynu, gdzie dalej kształcił się w Technical College w Finsbury i Patent Library.
Podczas pobytu w Anglii, Mościcki musiał znaleźć pracę. Przeszkodą w tym była nieznajomość języka. Udało mu się jednak kupić aparaturę do produkcji kefiru, który następnie rozwoził do klientów. Biznes po pewnym czasie upadł, a Mościcki w 1897 r. przeniósł się do Szwajcarii, gdzie otrzymał stanowisko asystenta na uniwersytecie we Fryburgu, powracając do ścieżki naukowej.
Król Azotu
Wkrótce, stając się wybitnym elektrochemikiem technologii, objął stanowisko kierownicze w firmie Société de l’Acide Nitrique, gdzie pracował nad otrzymaniem tlenku azotu z powietrza – związku niezbędnego do powstawania kwasu azotowego. Ponieważ popyt na kwas był wówczas ogromny, z powodu coraz mniejszych złóż saletry chilijskiej, odkrycie Mościckiego okazało się przełomem, co po jego śmierci zostało opisane w przeglądzie chemicznym. Rozwiązanie było interesujące zarówno dla nauki, jak i przemysłu, ponieważ mogło usprawnić produkcję związków azotowych.
Naukowcy w Norwegii odkryli jeszcze mniej kosztowną metodę, dlatego Mościcki przerwał pracę nad budową fabryki azotu opartą na jego patencie i kontynuował badania, które zostały docenione przez samego Einsteina. W 1910 roku w Chippis udało się otworzyć fabrykę i zaczęto produkować i sprzedawać kwas azotowy na skalę masową.
Chemiczny Instytut Badawczy i koniec kariery naukowej
W 1912 r. Mościcki znów trafił na uczelnię – do Katedry Chemii Fizycznej i Elektrochemii Technicznej Politechniki Lwowskiej, a trzy lata później został dziekanem tamtejszego Wydziału Chemicznego, gdzie prowadził badania nad ropą.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Mościcki zaangażował się w organizowanie polskiego przemysłu chemicznego. Zorganizował ośrodek naukowy, który opracowywał technologie chemiczne, a później przekształcony został w Chemiczny Instytut Badawczy, którego Mościcki był dyrektorem.
Był to ostatni etap kariery naukowej chemika. Po zamachu majowym w 1926 roku Józef Piłsudski zaproponował mu objęcie urzędu Prezydenta RP. Od tej pory do badań wracał dorywczo. Zmarł 2 października 1946 r. w Versoix w Szwajcarii.
Aż do 1926 prężenie rozwijał swoją karierę naukową. Był budowniczym polskiego przemysłu chemicznego. Na swoim koncie ma 60 prac i 45 patentów. Opracował metodę otrzymywania kwasu azotowego z powietrza z wykorzystaniem energii elektrycznej. Wykładał na Politechnice Warszawskiej – pracował w Katedrze Elektrochemii Technicznej. Do jego ważnych wynalazków zaliczyć należy również kondensatory wysokiego napięcia, po raz pierwszy wykorzystane przy budowie wieży Eiffla i aparaty do zabezpieczania sieci elektrycznych przed wyładowaniami atmosferycznymi.
O FIRMIE PPG:
W PPG codziennie opracowujemy i oferujemy farby, powłoki oraz inne produkty, którym klienci ufają już od ponad 135 lat. Dzięki poświęceniu, kreatywności i bliskiej współpracy, jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom, jednocześnie wyznaczając właściwy kierunek dalszego rozwoju naszej innowacyjnej oferty. Główna siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu, a nasze oddziały są w 70 krajach na całym świecie. W 2020 roku firma zanotowała przychód netto w wysokości 13,8 mld USD. Wspieramy klientów z branży budowlanej, konsumenckiej, przemysłowej, transportowej oraz z rynków pochodnych. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie www.ppg.com. We protect and beautify the world jest znakiem towarowym, a Colorful Communities oraz logo PPG są zastrzeżonymi znakami towarowymi należącymi do PPG Industries Ohio, Inc.