Kto powiedział, że Intel musi być potentatem na rynku procesorów i tak zostanie na zawsze? Takie założenia są bardzo ryzykowne, a jak się okazuje firma AMD całkiem sprawnie radzi sobie w tej branży i wysuwa się na prowadzenie, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania technologiczne dostarczane do komputerów stacjonarnych i laptopów. Wymiernym tego przykładem jest procesor Ryzen 4000, który już od dłuższego czasu przyciąga wzrok inwestorów oraz samych konsumentów.
Poprawia wydajność komputerów osobistych w znacznym zakresie, a wiele osób mówi, że dzięki temu modelowi doczekaliśmy się prawdziwej rewolucji w gamingowych laptopach. Poprawiła się znacznie wydajność, co widać nie tylko na przykładzie takich ofert rozrywkowych, jak bonus za rejestracje bez depozytu, ale głównie w przypadku najnowszych gier, które mają bardzo duże wymagania systemowe. To jednak, czy na stałe jednostka zagości w komputerach osobistych, będzie uzależnione od tego, jak do oferty odniosą się producenci.
Innowacyjne technologie w procesorach
Najnowsza generacja procesorów marki AMD wprowadziła prawdziwą rewolucję. Świadczy o tym wykorzystanie rdzeni Z2, które posiadają zintegrowaną grafikę Vega. Najnowsze usprawnienia dotyczą szczególnie mobilnego zastosowania tych jednostek. Wszyscy specjaliści z branży zauważają, że przełom nie byłby możliwy, gdyby nie zastosowano 7-nanometrowego procesu technologicznego. Największe wrażenie zwykle robią procesory dedykowane dla komputerów gamingowych. Wyróżniamy tu 3 flagowe modele:
- 6-rdzeniowy/12-wątkowy Ryzen 5 4600H
- 8-rdzeniowe/16-wątkowe Ryzen 7 4800H
- Ryzen 9 4900H.
Po tym, jak bardzo mają to być innowacyjne procesory, mogliśmy usłyszeć już podczas styczniowej prezentacji. Wówczas AMD zapewniało, że nowe jednostki będą o niebo lepsze aniżeli te oferowane przez konkurencję, czyli Core 9 od Intela. Siłą rzeczy, więc wielu klientów było ciekawych, jak procesory będą się sprawdzały w praktyce.
Klienci od razu polubili nowe procesory
Po udostępnieniu nowych produktów od razu do pracy wzięli się recenzenci, którzy sprawdzają wszystkie parametry i publikują także opinie samych klientów. Okazuje się, że są one już na starcie bardzo pozytywne. Przykładem może być ASUS ROG Zephyrus G14, w którym właśnie zastosowano procesor Ryzen 9 4900HS. Pod uwagę wzięto najbardziej optymalną konfigurację, czyli komputer z:
- kartą graficzną GeForce RTX 2060 Max-Q
- 2x 8 GB pamięci DDR4-3200
- dyskiem Intel SSD 660p 1 TB.
Wydajność okazuje się rzeczywiście bardzo duża. Komputer z takimi parametrami sprawdza się nie tylko o wiele lepiej od modeli z 6-rdzeniowym/12-wątkowym Core i7-9750H. Okazuje się, że mamy w tym przypadku o wiele lepszą wydajność od komputerów z 8-rdzeniowymi/16-wątkowymi procesorami Core i9-9880H, czy 9980HK. Tu zwróćmy jednak uwagę na to, że procesor będzie mieć tylko wtedy lepsze osiągi, jeżeli w konfiguracji komputera znajdzie się bardzo dobra karta graficzna.
Dłuższy czas pracy na baterii
Dobrze też wypadają analizy długości czasu pracy na baterii komputerów z jednostką AMD. Laptopy wykorzystujące Zephyrus G14 miały o wiele lepszy wynik aniżeli modele, w których zainstalowane są procesory Intela. Komputery z procesorem AMD były w stanie znacznie dłużej pracować nawet w porównaniu do konstrukcji z jednostkami serii U niskonapięciowymi.
Sukces uzależniony od producentów
Nawet same testy są bardzo pozytywne i wydaje się, że firma AMD stanęła na wysokości zadania i wyciągnęła wnioski z błędów, które miały miejsce w przeszłości. Na pewno kluczowe jest nakierowanie się na graczy jako główny target. Procesory mają wręcz idealne osiągi i rzeczywiście są konkurencyjne wobec produktów Intela. Wszystko jednak będzie zależało od tego, jak zachowają się producenci. Aby AMD osiągnął prawdziwy sukces, muszą zacząć projektować laptopy, które będą dedykowane ściśle pod tego producenta procesorów.