Na rynku są dostępne różne rodzaje soczewek kontaktowych. Poniżej przedstawiamy przegląd typów soczewek, ich przeznaczenie i zalety.
Rodzaje soczewek, ich wielość może powodować zagubienie u osoby, która ma podjąć decyzję, dotyczącą zakupu. Dlatego warto przybliżyć sobie terminologię przed wizytą w salonie optycznym.
Rodzaje soczewek kontaktowych
- Twarde
Kiedyś soczewki twarde były wykonane ze szkła akrylowego, które nie przepuszczało tlenu. Dlatego komfort ich noszenia nie był zbyt wysoki. Obecnie soczewki twarde wykonywane są z tworzywa gazoprzepuszczalnego, dzięki czemu oko nie wysusza się, jest odpowiednio nawilżone, a komfort noszenia jest zdecydowanie wyższy. Pacjenci dłużej przyzwyczają się do soczewek twardych, bo przez jakiś czas są one odczuwalne dla oka. Jednak po krótkim czasie przestaje to stanowić kłopot. Zaletą takich soczewek jest trwałość, są dużo trwalsze niż soczewki miękkie. Zazwyczaj stosuje się je przy dużych wadach wzroku lub dla soczewek długookresowych, np. rocznych. Ich pielęgnacja jest podobna, jak w przypadku soczewek miękkich. Należy dobrać płyn do soczewek twardych, bo jego skład nieco różni się od płynów dla innych rodzajów soczewek.
- Miękkie
Są to najbardziej popularne soczewki kontaktowe. Ich wymianę dostosować można do własnych potrzeb – są soczewki trzymiesięczne, miesięczne, jednodniowe. 75% objętości tego rodzaju soczewek stanowi woda, dlatego są one tak wygodne w noszeniu. Oko jest nawilżone, a obecności soczewki nie odczuwa się na gałce ocznej. Do higieny soczewek miękkich służą płyny zarówno dwufazowe, jak i wielofunkcyjne. Jedynie soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji, bo codziennie zakłada się nową higieniczną parę. Należy wybierać zawsze soczewki sprawdzonych marek, aby mieć pewność ich bezpieczeństwa, jak np. iWear, AirOptix, Freshlook, Soflens, PureVision.
- Toryczne
Inaczej zwane cylindrycznymi. Są to soczewki dla ludzi, którzy posiadają astygmatyzm. Jest to stosunkowa nowość na rynku i ratunek dla astygmatyków, którzy dotychczas byli skazani jedynie na okulary. Soczewki toryczne występują w wariantach zarówno miesięcznych, jak i jednodniowych. Można nawet zakupić soczewki toryczne kolorowe. Zapewniają one ochronę oka i dobre widzenie.
- Progresywne
Inaczej zwane dwuogniskowymi. Są to soczewki, przeznaczone dla osób, u których pogorszyła się akomodacja oka, czyli przeważnie osób po 50. roku życia. Takie soczewki to odpowiednik „okularów do czytania”. Trzeba się do nich nieco przyzwyczaić, wymagają one bowiem nauki patrzenia w dal i w bliż.