Coraz częściej zdarza ci się, że po treningu odczuwasz bardzo duże zmęczenie, nawracające skurcze mięśni, a czasem nawet kołatanie serca? To mogą być objawy niedoboru magnezu, który wraz z potem jest usuwany z organizmu w trakcie wysiłku oraz ćwiczeń fizycznych.
Regularna aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie dobrego stanu zdrowia i optymalnej formy. Jednak bez względu na to, czy zajmujesz się sportem zawodowo czy tylko amatorsko, musisz dbać o utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów i magnezu w twoim organizmie. Dlaczego to tak istotne? W niektórych przypadkach intensywny wysiłek może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów, co może być groźne dla naszego zdrowia.
Jak organizm traci elektrolity?
Podczas wzmożonego wysiłku lub treningu każdy z nas zaczyna się pocić. Jest to naturalna reakcja organizmu, która ma na celu schłodzenie powierzchni ciała. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie ćwiczeń wydzielamy średnio do 2,5 litrów potu, a niekiedy nawet więcej.
Pot jest mieszaniną płynów oraz elektrolitów, w tym sodu, potasu i magnezu, których utratę należy zrekompensować, przyjmując odpowiednią ilość płynów. W przeciwnym razie może dojść do bardzo groźnego dla zdrowia odwodnienia organizmu przejawiającego się głównie zmniejszeniem objętości krwi, przyspieszeniem rytmu serca oraz złym utlenowaniem mięśni.
Objawy niedoboru magnezu
W czasie wysiłku fizycznego wraz z potem z organizmu usuwane są między innymi woda oraz jony magnezu. Ich nadmierna utrata może prowadzić do zaburzeń koordynacji oraz kontroli mięśniowej, które objawiają się przede wszystkim bolesnymi skurczami. Występują one najczęściej w okolicach podudzia, ud, łydek, stóp, a nawet rąk, brzucha czy powiek.
Konsekwencją utraty dużej ilości magnezu mogą być też spadek wydolności, odwodnienie, zaburzenia rytmu serca oraz drżenie mięśni. W związku z tym wszystkie osoby aktywne fizycznie i regularnie uprawiające sport mają o wiele wyższe zapotrzebowanie na magnez.
Suplement diety czy lek?
Wszelkie symptomy powinny ustąpić, gdy zaczniemy przyjmować dostępne w aptekach leki lub suplementy diety zwalczające niedobór magnezu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup jednego z nich, warto najpierw sprawdzić, czym różnią się poszczególne środki.
Większość oferowanych preparatów magnezowych to suplementy, których zadaniem jest głównie uzupełnianie określonych składników w naszej diecie. Z tego powodu suplementy będą polecane osobom zdrowym, nie mniej narażonym na wystąpienie niedoboru magnezu. Natomiast preparaty lecznicze będą odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które już zaczęły odczuwać skutki niedoboru magnezu, w tym drżenie powiek, nerwowość czy skurcze mięśni.
Jak nawadniać organizm w trakcie ćwiczeń?
Choć zażywanie suplementów diety lub leków niwelujących niedobory magnezu może dać świetne rezultaty, nie możemy zapominać o właściwym nawadnianiu organizmu w trakcie ćwiczeń. Na trening o umiarkowanej intensywności, trwający mniej niż 30 minut, wystarczy zabrać ze sobą wodę. Z kolei planując dłuższe, a przy tym wymagające ćwiczenia, sięgnijmy po napój izotoniczny o wysokiej zawartości węglowodanów, minerałów oraz elektrolitów.