Na wstępie kilka słów na temat samej abstrakcji jako jednej z form współczesnego malarstwa. Tym, co odróżnia sztukę abstrakcyjną od nieabstrakcyjnej, jest brak w niej rozpoznawalnych przedmiotów. Obrazy abstrakcyjne nie odwołują się do konkretnej formy czy też postaci, lecz są ogólnym zapisem wrażeń i emocji twórcy. Dzieła abstrakcyjne skłaniają do przemyśleń, zadumy i własnej interpretacji przez odbiorcę.
Abstrakcja wzbudza zainteresowanie tych, którzy są już znudzeni realizmem. Jeżeli kolejny pejzaż czy martwa natura nie przynoszą żadnej refleksji ani satysfakcji z odbioru, to wyraźny sygnał, aby zwrócić się w stronę sztuki abstrakcyjnej. To sztuka dla ludzi, którzy nie lubią prostych rozwiązań i utartych ścieżek, a możliwość wielorakiej interpretacji oraz odkrywania niedostrzeżonych wcześniej szczegółów daje wyjątkowe doznania. Nie ma uniwersalnego klucza wartościującego te dzieła. Jest tylko czysty osąd płynący z głębi naszego serca niezależnie od tego, czy będzie to chłodny, geometryczny, czy też pełen żywych kolorów abstrakcyjny przekaz.
W wywiadzie z czerwca 2017 r. dla „Businesswoman & life” artystka Danuta Niklewicz mówi: Dla mnie inspiracją jest moje wnętrze, to, co mi się podoba w otaczającym mnie świecie, i to, co chciałabym przekazać wizualnie swojemu przyszłemu odbiorcy. Najpierw powstają pomysły, a później następuje ich realizacja. Współczesne malarstwo, szczególnie to abstrakcyjne, jest przekazem osobowości, estetyki, własnego sposobu myślenia i kojarzenia twórcy. Malarz przenosi na płótno swoje emocje, wizje i uczucia. Dlatego też są obrazy radosne i smutne, chłodne i ponure, i mniej lub bardziej ekspresyjne. Zasadniczo obraz oddaje nastrój i charakter malarza, jego wnętrze i sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.
Danuta Niklewicz jest malarką, byłą projektantką sztuki użytkowej, mieszka w Warszawie. W latach 1990-2001 pracowała jako projektant dla Krośnieńskich Hut Szkła. Kontakt ze szkłem artystycznym zachęcił ją do zmierzenia się ze sztuką malarską. Artystka od wielu lat zajmuje się współczesną twórczością plastyczną, tworząc kompozycje abstrakcyjne zarówno w technice olejnej, jak i w akwareli. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich oraz do Pracowni Malarskiej Jacka Bukowskiego w Warszawie.
Podczas VII Polish Businesswomen Congress 2017 w Warszawie brała udział w panelu dyskusyjnym „Z pasji do sukcesu”.
Jej akwarela z cyklu „Tornado” została zakwalifikowana do pokonkursowych wystaw w kraju i za granicą w ramach 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury.
Ma w swoim dorobku udział w 30 wystawach, w tym w 22 wystawach zbiorowych, zagranicznych: 2015 – 8. International Biennial of Miniature Art: Centrum Polskie im. Paderewskiego w Brukseli i Galerie Brötzinger
Współpracuje z galeriami: Agra Art, Bohema Nowa Sztuka Dom Aukcyjny, Pelini, a także ze skandynawską Galerią BeArte.
Tworzy cyklami, a ostatnio jej twórczość malarska koncentruje się na abstrakcyjnych przekazach. I tak, w ramach cyklu „Inwazja” powstały olejne abstrakcje:
Green Invasion, 2017, 80 × 80 cm
Brown Invasion, 2018, 80 × 80 cm
Natomiast w nowym cyklu „Zebra Composition” powstały obrazy, które razem z oprawą tworzą kompozycyjną całość:
Red Zebra Composition, 2017, 60 × 80 cm
Zebra Composition – dance, 2017, 70 × 70 cm
Black Zebra Composition, 2017, 60 × 80 cm
Prezentujemy również dwie prace abstrakcyjne wykonane w technice akwareli (wet-wet):
Deszcz jesienny, 2017, Deszcz wiosenny, 2017
Na zakończenie cytujemy artystkę:
Danuta Niklewicz
Dla mnie jako twórcy największą radością był e-mail, który otrzymałam ostatnio od nabywcy mojego abstrakcyjnego obrazu Srebrna inwazja z cyklu „Inwazja”: „Obraz już wisi, jest piękny i robi niesamowite wrażenie. Dziękuję”.
Ciekawy artykuł na temat współczesnego malarstwa abstrakcyjnego