Pejzaż jako tradycyjny gatunek malarski kojarzyć się może z czymś przebrzmiałym. A tak nie jest, czego dowodzi wystawa „Wizje pejzażu”, którą od 19 lutego można oglądać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Pokaz prac czterech artystów związanych z Domem Aukcyjnym Abbey House: Janusza Kotlewskiego, Stanisława Młodożeńca, Jakuba Słomkowskiego i Anny Szprynger, to cztery koncepcje pejzażu podporządkowane odmiennym stylom malarskim artystów. Najbliżej tradycyjnego malarstwa pejzażowego pozostaje sztuka Jakuba Słomkowskiego. Jak zgeometryzować i zrytmizować krajobrazowy widok zdaje się zastanawiać Janusz Kotlewski. Na płótnach Anny Szprynger z kolei widzimy delikatne kreski tworzące abstrakcyjne wizje pejzażu. Jak pajęcza sieć wypełniają one powierzchnie najczęściej czarnych lub ciemnoszarych obrazów. Natomiast Stanisław Młodożeniec, artysta najbardziej doświadczony w tym gronie, z największą dezynwolturą żongluje pejzażowymi konwencjami. Czasem realistycznie odtwarza fragment rzeczywistości, innym razem pejzażową inspirację sygnalizuje jedynie za pomocą tytułu. Za każdym razem z jego płócien bije niezwykła energia.
Wystawa „Wizje pejzażu” była pokazywana we wrześniu ubiegłego roku w Petersburgu. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze prezentuje nową odsłonę tej ekspozycji, uzupełnioną o najnowsze prace malarskie czwórki artystów – łącznie 40 obrazów. Wystawa potrwa do 17 marca 2013.
Janusz Kotlewski
Urodził się w 1966 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wojciecha Sadleya. W swojej twórczości eksploruje zagadnienia formalne – interesuje go faktura, kolor, technika i tworzywo. Inspiracje odnajduje na kartach podręczników historii kultury, równie chętnie sięga do sztuki Aborygenów, jak i współczesnego malarstwa amerykańskiego. Różnorodne wpływy zaowocowały zaskakującą, odważną paletą barw, sięgnięciem po farby akrylowe, a także eksperymentami z materiałami budowlanymi.
Stanisław Młodożeniec
Urodzony w 1953 roku w Warszawie, od 1984 roku mieszka w Nowym Jorku. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji artystycznej – wnuk poety, syn i brat malarzy. W latach 1972-78 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego (dyplom). Jego twórczość łączy wiele rozmaitych technik i form artystycznych, jest malarską kroniką miasta będącego w nieustannym ruchu. Przestrzeń Nowego Jorku, jego mieszkańcy, energetyczny klimat i atmosfera miasta to wielka inspiracja dla malarza.
Jakub Słomkowski
Rocznik 1982. Absolwent wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z ukończoną główną specjalnością – malarstwo (prof. Krzysztof Wachowiak) oraz dodatkową specjalnością multimedia (prof. Stanisława Wieczorek).
Malarz, performer, muzyk, poeta, aktor. Jego obrazy olejne odwołują się do wielkiej malarskiej tradycji, w której wiodącą rolę odgrywa gra plam barwnych. Jednak już klasyczny gatunek malarski, taki jak pejzaż, artysta traktuje indywidualnie, wyrażając za jego pośrednictwem swoje emocje i treści duchowe – bardziej niż konkretne elementy natury. Wielką fascynacją artysty jest Kosmos, piękny i przerażający. Inspiracji tej, według słów samego malarza, najlepiej odpowiada malarstwo abstrakcyjne.
Anna Szprynger
Urodziła się w 1982 roku w Warszawie. W latach 2001–2004 mieszkała w Kazimierzu Dolnym, gdzie ukończyła Kolegium Sztuk Pięknych – filię Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie na lubelskiej uczelni studiowała grafikę i malarstwo w latach 2004–2006. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka.
Artystka poświęciła się malarstwu abstrakcyjnemu, zbliżyła się do abstrakcji geometrycznej. Czysto malarskimi środkami – najcieńszym pędzlem, bez użycia linijki – osiąga precyzję właściwą rysunkowi. Dzięki temu może tworzyć misterne kompozycje z linii. Artystka tworzy niekończący się cykl niewielkich formatowo abstrakcji o wyrafinowanej, minimalistycznej formie.