Troska o zdrowie własnego dziecka jest dla każdej kobiety wyjątkowym wyzwaniem. Każda mama, która chce zapewnić swemu maleństwu możliwie jak najlepszy start, stara się szybko i skutecznie rozwiązywać nawet najdrobniejsze problemy. Co można zrobić, gdy wyzwaniem staje się ciemieniucha?
Na czym polega ten problem?
Problemy ze skórą to częsta przypadłość wśród maleńkich dzieci, a na liście dolegliwości występujących najczęściej ciemieniucha zajmuje stałą pozycję. Na czym polega ten problem?
Ciemieniucha ma dość charakterystyczną formę. To nic innego jak żółtawe łuski, które pokrywają delikatną główkę dziecka. Problemy takie są dość powszechne u dzieci pomiędzy 3 a 6 tygodniem życia i, na szczęście, w większości przypadków mijają same. Niestety bywa i tak, że nieestetyczne łuski na dziecięcej skórze stają się przyczyną poważniejszych problemów. I choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, każda mama powinna umieć w porę rozpoznać ciemieniuchę i walczyć z nią w skuteczny sposób.
Skąd biorą się te problemy?
Zmiany związane z ciemieniuchą są często kojarzone z problemami, jakie wiążą się z uciążliwym i tłustym łupieżem. Skąd jednak bierze się taki problem u maleńkich dzieci? W większości przypadków okazuje się, że za problemy z ciemieniuchą odpowiedzialne są hormony matki znajdujące się jeszcze w dziecięcym organizmie. To one sprawiają, że gruczoły łojowe maluszka pracują zbyt intensywnie, skutkiem czego staje się nieestetyczna wydzielina szybko przemieniająca się w żółtawą skorupkę na dziecięcej główce.
Czy ciemieniucha jest groźna?
Na szczęście ciemieniucha nie jest zjawiskiem niebezpiecznym. Dolegliwość ta szybko mija, a w większości przypadków nie pozostają po niej żadne ślady. Nie oznacza to jednak, że problem ten może zostać zignorowany. Skóra dotknięta ciemieniuchą gorzej wygląda, zatem jej odpowiednia pielęgnacja staje się sprawą bardzo ważną.
Jak zadbać o skórę maluszka?
Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony. W chwili gdy pojawiają się problemy z ciemieniuchą, skuteczna pielęgnacja staje się jeszcze ważniejsza. Co może pomóc? Przewiewne czapeczki oraz dokładne usuwanie łusek z włosków dziecka to kwestie bardzo ważne, najważniejszy staje się jednak dobór odpowiednich kosmetyków do mycia główki maluszka. Pozytywne efekty może przynieść nawilżanie dziecięcej główki oliwką oraz mycie jej tymi środkami, które powstają z myślą o niemowlętach. Warto też korzystać z tych kosmetyków dla dzieci, które mają zmiękczać łuskę i jednocześnie łagodzić podrażnienia. Jakich składników warto szukać w takich preparatach? Cennymi dodatkami będą łagodząca alantoina oraz kwas laktabionowy, który pomaga powstrzymywać proces rogowacenia naskórka.
Choć ciemieniucha nie powinna wzbudzać niepokoju, warto w porę podjąć kroki, które pozwolą się z nią szybko i skutecznie rozprawić. Dlaczego? Bo wtedy mama zyska pewność, że skóra jej dziecka jest możliwie jak najlepiej chroniona przed wszystkimi czynnikami, które mogą negatywnie wpływać na jej formę oraz wygląd.
Źródło zdjęcia: shutterstock.