Dość szybko udało ci się zgubić kilka kilogramów, co zmotywowało cię do dalszego działania. Po kilku tygodniach ponownie stajesz na wadze i – ku twojemu zdziwieniu – niewiele się zmieniło. Zastanawiasz się, co poszło nie tak? Nie obwiniaj się, bo przyczyną takiego stanu może być tzw. zastój wagi. Dowiedz się, na czym to polega i sprawdź, jak się z nim uporać.
Osoby, które zaczynają się odchudzać, chcą jak najszybciej uzyskać zadowalające efekty. O ile w początkowej fazie redukcja masy ciała idzie dość sprawnie, o tyle po pewnym czasie spadek kilogramów nie jest już spektakularny. Zamiast jednak porzucać marzenia o szczuplejszej sylwetce, warto poznać przyczynę takiego stanu.
Zastój wagi – co to?
Zastój wagi (inaczej efekt plateau) to naturalne zjawisko, które pojawia się na skutek adaptacji organizmu do zmian. Zwykle występuje w momencie, gdy doszło do redukcji ok. 10% początkowej masy ciała. Chociaż powodów zastoju wagi może być wiele, wśród najczęstszych przyczyn wymienia się kilka.
Niedostateczna ilość spożywanych kalorii
Czy wiesz, że zbyt drastyczne ograniczenie kalorii może odpowiadać za znikome efekty odchudzania? Można powiedzieć, że to mechanizm obronny organizmu polegający na spowolnieniu metabolizmu.
– Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów, głodówka nie będzie dobrym rozwiązaniem. Chociaż na początku możesz zauważyć spadek masy ciała, szybko pojawi się zastój. Aby doprowadzić do deficytu energetycznego, wcale nie musisz drastycznie ograniczać kaloryczności posiłków. Wystarczy, że będziesz dostarczać 200-300 kcal mniej niż wynosi Twoje całkowite dobowe zapotrzebowanie energetyczne – wyjaśnia przedstawicielka Nice To Fit You, firmy cateringowej, której specjalnością jest dieta pudełkowa.
Usunięcie nadmiaru wody z organizmu
W początkowym okresie odchudzania w pierwszej kolejności dochodzi do utraty wody z organizmu. To przekłada się na widoczne efekty już po kilku tygodniach.
Gdy już nadmiar wody zostanie usunięty, wówczas następuje redukcja tkanki tłuszczowej – proces, który przebiega znacznie wolniej. Dlatego możesz mieć wrażenie, że doszło do zastoju wagi.
Jak przeciwdziałać zastojowi wagi?
Jeśli masz do czynienia z zastojem wagi, nie poddawaj się. Wystarczy, że wprowadzisz pewne modyfikacje, a proces odchudzania znów ruszy pełną parą.
Dokonaj rekalkulacji zapotrzebowania energetycznego
Zaleca się, aby po utracie ok. 10% wyjściowej masy ciała na nowo obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Pozwoli to wprowadzić pewne modyfikacje w sposobie żywienia.
Jeśli będziesz wiedzieć, ile kalorii dostarczyć do organizmu, aby utrzymać deficyt energetyczny, możesz zamówić dietę pudełkową dopasowaną do twoich potrzeb, która da ci pewność, że codziennie dostarczasz swojemu organizmowi wyliczoną ilość energii.
Wprowadź zmiany w planie treningowym
Zmian wymaga także plan treningowy, ponieważ organizm przyzwyczaja się do ćwiczeń – podobnie jak do nowego sposobu żywienia. Warto więc wprowadzić drobną modyfikację, aby go pobudzić.
Pamiętaj! Zastój wagi ma charakter przejściowy. Nie rezygnuj z diety – wykaż się cierpliwością, a już niedługo znów zaczniesz tracić zbędne kilogramy.