„Gdy ta książka ukazała się po raz pierwszy, po prostu ją pochłonęłam, co jakiś czas zatrzymując się, by przeczytać mojemu mężowi na głos kolejny fragment.
Ta książka zmieniła nasze życie. Podziwiam podejście autorek – oparte na badaniach i opiniach ekspertów: od największych autorytetów w dziedzinie rozwoju dziecka przez dyrektorów najlepszych szkół biznesu i doświadczonych psychologów pracujących z parami.”
Sheryl Sandberg, przedmowa do „50 na 50”.
Praca zawodowa i opieka nad dziećmi przypomina podawanie sobie piłki na boisku do gry w „nogę”. Raz przy piłce jesteś ty, raz twój partner. Żeby ominąć przeszkody i nierówności murawy, musicie sprawiedliwie wymieniać się piłką i wspólnie dążyć w kierunku bramki. Jeżeli przełożymy to na grunt domowy, to zobaczymy, że kobiety, które są spełnione w rodzicielstwie i pracy zawodowej, mają właśnie przy sobie takiego pełnoprawnego drugiego gracza. Partnera, który wie, że na połączeniu pracy i rodziny w sprawiedliwej konfiguracji skorzysta zarówno jego partnerka, jak i on oraz ich dzieci.
Ciężko jest pokonać dystans całego dnia, grając zupełnie w pojedynkę, a przecież związek polega właśnie na wzajemnym wspieraniu się w każdej dziedzinie. Czasem dłużej po stronie domu przy piłce będziesz ty, ale kiedy będziesz musiała przejąć w większym stopniu część zawodową, wiesz, że twój partner doskonale poradzi sobie z wyzwaniem prac domowych i równie sprawnie poprowadzi piłkę po waszym rodzinnym polu gry.
Sprawiedliwy podział obowiązków domowych i zawodowych, coś, co dla współczesnych kobiet i coraz częściej dla mężczyzn jest w rodzicielstwie niezwykle istotne (chociaż bywa, że ciężko do niego dojść), to inwestycja w dobrobyt całej rodziny. Rodziny, które tak dzielą się zadaniami domowymi, wiele zyskują! Badania pokazują, że:
- spada ryzyko rozwodu,
- zwiększa się satysfakcja z pożycia intymnego rodziców,
- spada ryzyko depresji i wahań nastrojów u kobiet,
- obecność kobiet na wysokich stanowiskach w firmach poprawia stan zatrudnienia i pozycję innych kobiet w tych firmach,
- kobiety posiadające dzieci są szczęśliwsze, jeśli mają pracę, bez względu na to, ile godzin tygodniowo jej poświęcają,
- ponad 60% ojców gotowych jest przedłożyć więcej czasu spędzanego z dziećmi nad wyższą pensję czy awans.