Inwestowanie na giełdzie, bez względu na to, co jest przedmiotem handlu, wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Nigdy nie będziemy mieć pewności, że nasze pieniądze nie zostaną przetracone. Dlatego im większą wiedzę mamy, możemy więcej ryzykować. Ci, którzy wolą jednak może wolniejszy, lecz bezpieczny wybór, również mogą inwestować, tylko w inne podmioty.
„W co inwestować, aby nie stracić?” – to jedno z podstawowych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy. Nikt z nas nie lubi tracić pieniędzy, bez względu na to, jak dużymi środkami operuje. Dlaczego więc się dzieje tak, że niektórzy stawiają ogromne sumy na coś niepewnego, a inni nie? Oczywiście od wielu czynników, w tym między innymi: wiedzy na temat rynku, charakteru itd. Są tacy, którzy uwielbiają dreszczyk emocji, inni nie chcą się stresować, bo traci na tym ich komfort życia.
Inwestowanie dla tych, co nie chcą się denerwować
- Lokaty: jeżeli nie chcemy ryzykować utraty naszych oszczędności, możemy zainwestować w coś pewnego, lecz musimy liczyć się z tym, że zarobek będzie raczej niewielki. Lokaty, które były popularne jeszcze kilka lat temu, obecnie nie są już na topie. Zysk jest na tyle mały, że praktycznie niewidoczny, a ponadto jest się zobligowanym pod warunkiem utraty nawet tych kilku procent zysku do niewypłacania środków przed upływem pewnego czasu. To dosyć niewygodne i średnio zyskowne.
- Nieruchomości: rynek nieruchomości jest chyba obecnie jedynym pewnym rynkiem, który daje możliwości zarobku oraz pewność braku utraty włożonych środków. Jednak w tym wypadku należy mieć już dosyć pokaźną sumę oszczędności, aby móc manewrować i zarabiać. Należy znaleźć okazję, kupić tanio mieszkanie, a sprzedać drożej, po cenie rynkowej. Można je także wynajmować, czyniąc z tych pieniędzy wypłacaną co miesiąc dodatkową pensję. Nieruchomości i ziemia nie straci na wartości, może nawet zyskać, dlatego są to inwestycje pewne i stabilne.
- Obligacje skarbowe: Eksperci polecają także inwestowanie w obligacje skarbowe, które Rząd będzie chciał wykupić, więc strata jest mało prawdopodobna i obciążona niewielkim ryzykiem. Można wykupić trzy rodzaje papierów wartościowych, emitowanych przez Ministerstwo Finansów:
- obligacje dwuletnie (stały procent),
- obligacje trzyletnie (zmienny procent),
- obligacje czteroletnie lub dziesięcioletnie (indeksowane do inflacji).
W co inwestować agresywniej?
Oczywiście, jeżeli zależy nam na szybkim zarobku dużych kwot, rynek Forex jest jedną z najlepszych opcji. Otwarty jest bowiem na każdego inwestora, nawet takiego, który ma jedynie 1000 złotych. Ważne jest tutaj jednak przygotowanie. Warto skorzystać z bezpłatnych kursów online, które pomogą nauczyć się podstawowych pojęć i mechanizmów działania rynku. Dobrze jest także skorzystać z pomocy brokera, który pokaże nam jak inwestować i pomoże podjąć pierwsze decyzje. Na początku warto także trzymać się par walut z PLN, aby mieć pewność, że jesteśmy na bieżąco z informacjami gospodarczymi, ekonomicznymi i politycznymi oraz z kursami walut.