Nie jest dobrze. O ergonomii w ostatnim czasie mówi się dużo, ale czy to coś zmienia? Jedynie 2,4 proc. stanowisk biurowych w polskich firmach spełnia wszystkie jej zasady[1]. Pracownik odczuwa to w sposób dosłowny. Okazuje się, że ¼ osób w wieku od 26 do 35 lat cierpi na bóle pleców. Najczęściej bolące karki i barki szkodzą przedsiębiorstwom. 66 proc. Polaków deklaruje, że będąc zdrowszymi, pracowaliby po prostu lepiej[2].
Zdrowy pracownik to efektywny pracownik
Długotrwała wymuszona pozycja staje się poważnym problemem w wielu krajach. Brytyjczycy wykazali, że przebywając minimum osiem godzin w biurze, ruszamy się statystycznie tylko 30 minut. Według ostatnich badań Ergotest ponad połowa stanowisk pracy w Polsce nie spełnia wymogów ergonomii. Być może dlatego aż co piąta osoba codziennie odczuwa jakiś rodzaj bólu. Czy jest nadzieja na lepsze? Możliwe, bo z raportu On Your Feet Britain wynika, że niemal 2/3 badanych ma świadomość zgubnych rezultatów długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji. Dla przykładu: aż 78 proc. Brytyjczyków twierdzi, że za dużo czasu spędza w pozycji siedzącej. Eksperci podkreślają, że w Polsce trend tzw. zdrowego miejsca pracy również powoli się umacnia.
Wszystko zaczyna się od właściwie dobranego biurka
Wiele firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie systemów, które poprawiają ergonomię. Przykładem jest biurko Flyingdesk z regulowanym stelażem od firmy Sulmet. Dzięki elektrycznej, łatwej w obsłudze regulacji wysokości blatu w ciągu dnia można zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą zależnie od potrzeb. Inne cechy Flyingdesk to: niski pobór mocy (w spoczynku 0,1 W), stabilna stalowa konstrukcja, cicha i płynna praca siłowników, zdalne sterowanie (dzięki bluetooth możliwość regulacji wysokości za pomocą telefonu lub laptopa), system antykolizyjny. Firma Sulmet, producent ruchomych stelaży, daje aż 5-letnią gwarancję na swój produkt.
Zachwyć się tak jak inni
Biurkiem z ruchomym stelażem od firmy Sulmet zachwyciła się Anna Nowak-Ibisz, znana bliżej telewidzom jako Pani Gadżet. – Takie biurko wymusi na nas ruch, a konkretnie wstanie z krzesła i przyjęcie pozycji stojącej. Stojąc przy biurku, nie tylko poruszamy nasze ciało, relaksujemy się, ale także spalamy kalorie. Anna Kuczmińska z firmy Wayvo to kolejna zadowolona posiadaczka Flyingdesk. – Zakup stelaża to była jedna z najlepszych decyzji w naszej firmie. Po kilku miesiącach użytkowania naszego pierwszego stelaża wiemy już, że modyfikacja pozostałych stanowisk pracy to tylko kwestia czasu – powiedziała.
Stojąc przy biurku
Na Zachodzie widoczne jest odchodzenie od klasycznego stanowiska pracy. Najnowsze zalecenia Public Health England zakładają, że osoba pracująca w biurze powinna spędzać minimum dwie godziny, stojąc bądź spacerując. Dla porównania: w Polsce tylko 23 proc. pracowników korzysta z 5-minutowej przerwy w każdej godzinie pracy przy komputerze, która pozwala na rozciągnięcie mięśni i odpoczynek dla oczu.
Zmiana stylu pracy może mieć pozytywne przełożenie nie tylko na zdrowie. Stojąc, pozostajemy w gotowości do działania, jesteśmy lepiej skoncentrowani i unikamy spadku energii, którego doświadczamy w pozycji siedzącej.
Zdrowe trendy
Ruch w pracy pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale też na mózg, który pracuje po prostu lepiej. Największe firmy na świecie już inwestują w nowoczesne biura, a tym samym w wydajność i zadowolenie swoich pracowników. Frank Gehry w nowej siedzibie Facebooka zaprojektował największy open space na świecie, o powierzchni 122 tys. m2, na którego dachu znajduje się 3,5-hektarowy park. O dostęp do naturalnego światła zadbał Google, inwestując w biuro ze szklanym zadaszeniem. Także w Apple pracownicy będą mogli dotlenić się, spacerując po dziedzińcu zaaranżowanym na ogród. A w Polsce? Czy już nadszedł czas, by i w naszych biurach pojawiły się zdrowe trendy?
[1] Ergotest, 2015, Ergonomia komputerowego stanowiska pracy
[2] Bupa, 2015, Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany