Są takie tematy, o których nie lubimy rozmawiać. Jednym z nich jest menopauza, czyli naturalny czas w życiu każdej kobiety, który wiąże się ze zmianami organizmu i okresem klimakterium. Dlaczego wiele osób unika tego tematu i wciąż bywa on pomijany? Co zrobić, by to poprawić?
Wstydliwy temat
Menopauza nie jest niczym nadzwyczajnym – to naturalny proces, który związany jest z trwałym ustaniem cykli menstruacyjnych, następujący po ostatniej miesiączce. Z biologicznego punktu widzenia to utrata płodności między 45. a 55. rokiem życia (średnio ok. 51 roku życia kobiety). W zrozumieniu i akceptacji tego procesu kluczowa jest świadomość, że jest to w pełni typowe, niezależne i nieuniknione zjawisko, które jest związane z kolejnym etapem życia kobiety.
Skutki przekwitania
Czas klimakterium nieodłącznie związany jest z fizycznymi, fizjologicznymi i hormonalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie. Oprócz ustania menstruacji, wiele kobiet doświadcza również efektów ubocznych – m.in. uderzeń gorąca, intensywnego pocenia się, wzrostu lub spadku wagi, ogólnego poczucia zmęczenia, zaburzeń snu czy rozdrażnienia i wahań nastroju. Takie zawirowania, których do czasu menopauzy kobieta nie odczuwała (lub czuła w mniejszym stopniu), mogą znacząco wpłynąć na jej nastrój i zachowanie. W konsekwencji najbliżsi – mąż, partner, dzieci lub inni członkowie rodziny mogą nie rozumieć z czym musi zmierzyć się kobieta i jakiego rodzaju negatywnych skutków doświadcza. Sytuacja ta może spowodować, że osoba przechodząca klimakterium może poczuć się niezrozumiana lub nawet wyalienowana. Jednym ze sposobów na dostosowanie się do sytuacji jest zrozumienie na czym polega ten proces i otwarta komunikacja z najbliższymi, którzy powinni wykazać się otwartością i chęcią zrozumienia. Szczere rozmowy
i bezpośrednia komunikacja są w tym wszystkim niezbędne.
Bądź sobą niezależnie od wieku
Pomimo tego, że przekwitanie jest naturalnym procesem, to można łagodzić jego negatywne objawy, które mogą doskwierać kobiecie i pośrednio jej bliskim. Pomocne w tym okazują się naturalne składniki, które są wyciągami lub przetworami z roślin i owoców. Suplement diety Femiflamax zawiera w swoim składzie ekstrakt z czerwonej koniczyny (łagodzi uderzenia gorąca, pocenie nocne, zaburzenia snu i nastroju), czarny pieprz (źródło piperyny, która pomaga spalać tkankę tłuszczową i zachować poprawną wagę), witaminę B6, kwas foliowy oraz magnez (pozytywnie wpływają na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia). Femiflamax to preparat ze zmikronizowanymi (zmniejszonymi) cząsteczkami, dzięki czemu składniki są lepiej wchłanialne, co pozwala na zmniejszenie dziennej dawki do tylko 1 tabletki! Zapewnia wysoką jakość oraz efektywność działania suplementu.
Wspierając swój organizm naturalnymi składnikami, stosując odpowiednią (zbliansowaną) dietę oraz zasady higienicznego życia (m.in. odpowiednią dla siebie dawkę ruchu, spanie o regularnych porach, dbałość o zdrowie psychiczne i kontrolę stresu) zwiększamy prawdopodobieństwo, że okres ten przejdziemy łagodniej oraz w odpowiedni sposób możemy wzmocnić swój organizm.
“Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”
Nawet jeśli społeczeństwo niepotrzebnie uznaje tematy takie jak menopauza za tabu, to Ty nie musisz. Przekwitanie w życiu kobiety jest tak samo naturalnym i normalnym procesem jak pierwsza miesiączka, okres płodności czy starzenie się. Warto rozmawiać ze swoimi najbliższymi, i w szczery i otwarty sposób komunikować im to co i jak odczuwamy. Dialog i postawienie na zrozumienie to klucz do tego, by otrzymać wsparcie i nie być samemu w tym czasie. Nie wstydź się poruszać tego tematu, nawet jeśli początkowo nie otrzymasz pełnego zrozumienia. Pamiętaj, że Twoim bliskim zależy na Tobie i Twoim szczęściu, więc prędzej czy później zrozumieją i zaakceptują całą sytuację i z pewnością będą Cię wspierać.