Zaburzenia widzenia, choć kojarzone głównie z okresem starości, mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Niektóre z nich pojawiają się po czterdziestce, inne mogą występować u znacznie młodszych osób. Do najpowszechniejszych wad wzroku zalicza się krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Przyczyny występowania niedoskonałości optycznych nazywanych wadami refrakcji bywają różne. Każda ze zmian w układzie wzrokowym wymaga jednak zastosowania odpowiedniej korekcji. Najczęściej stosowaną metodą korygowania wad wzroku są okulary. Część pacjentów woli jednak zamiast tradycyjnych okularów zakładać soczewki kontaktowe. O tym, czy recepta na okulary pomaga w doborze szkieł kontaktowych, rozmawialiśmy z panią Moniką Kyciak, optometrystą z salonu optycznego bezOkularow.pl.
Redakcja: Pani Moniko, jako optometrysta spotyka się pani z różnymi wadami wzroku. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do pani pacjenci?
Monika Kyciak: Wiele osób przychodzi do mnie z objawami, które na pozór nie są związane z narządem wzroku. Uporczywe bóle głowy, uczucie napięcia w obrębie gałek ocznych czy trudności z koncentracją – to wszystko mogą być jednak problemy wynikające z nieskorygowanej wady refrakcji. Aby postawić diagnozę niezbędne jest wykonanie badania refrakcji określającego wadę wzroku. Jeżeli przyczyną jest wada wzroku, optometrysta dobierze odpowiednią formę korekcji. Jeżeli jednak symptomy mają związek z rozwijającą się chorobą oczu, niezbędna będzie wizyta u okulisty.
R: Wspomina pani o okulistach i optometrystach. Czym różnią się te dwie specjalizacje?
MK: Głównym zadaniem obydwu specjalistów jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Optometrysta to osoba specjalizująca się w zakresie badania wad refrakcji i zaopatrywania w pomoce wzrokowe. W zakres kompetencji optometrysty wchodzi także możliwość dopasowania odpowiedniej metody korekcji z uwzględnieniem wymagań osoby ze stwierdzoną wadą wzroku. Natomiast lekarz okulista zajmuje się chorobami oczu, jak najczęściej kojarzona jaskra, zaćma, ciśnienie wewnątrzgałkowe (związane zwykle właśnie z jaskrą).
R: Wiele osób, które do tej pory nosiło okulary, zastanawia się nad używaniem soczewek. Czy można dobrać soczewki na podstawie recepty na okulary?
MK: Parametry soczewek kontaktowych mogą znacznie różnić się od parametrów okularów, nawet jeżeli będą one przeznaczone do korygowania tej samej wady wzroku. Sposób załamywania światła w obydwu przypadkach jest inny, co wynika z samej budowy szkieł okularowych i soczewek. Z tego powodu decyzja jakie parametry soczewek będą odpowiednie, może być podjęta tylko podczas ponownej wizyty, lub w czasie kontaktu ze specjalistą.
R: Czasy pandemii utrudniły wielu z nas dostęp do opieki zdrowotnej. Co ma zrobić osoba, która chciałaby skonsultować się z optometrystą, ale nie ma możliwości umówić się na wizytę stacjonarnie?
MK: W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może być skorzystanie z wirtualnego gabinetu okulistycznego. To innowacyjna aplikacja stworzona przez internetowy salon optyczny bezOkularow.pl, z której można korzystać całkowicie bezpłatnie. Po zarejestrowaniu konta w Wirtualnym Gabinecie pacjent może zostać użytkownikiem soczewek kontaktowych bez konieczności wychodzenia z domu.
R: Jak wygląda proces doboru soczewek w Wirtualnym Gabinecie?
MK: Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z soczewkami jest wypełnienie specjalnej ankiety online. Następnie dedykowany specjalista kontaktuje się z pacjentem i odbywa z nim wirtualny wywiad. Po rozmowie z wykwalifikowanym optometrystą pacjent otrzymuje darmowe soczewki próbne dostosowane do danej wady wzroku z dostawą do domu. W zależności od potrzeb mogą to być soczewki jednodniowe lub miesięczne wraz z odpowiednim pakietem edukacyjnym. Optometrysta dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób należy zakładać i zdejmować szkła kontaktowe oraz przedstawia zalecenia na temat ich pielęgnacji i przechowywania. Po około tygodniu odbywa się wirtualna wizyta kontrolna (również darmowa), a przez najbliższe 14 dni pacjent otrzymuje pełne wsparcie oraz możliwość kontaktu telefonicznego lub mailowego ze swoim specjalistą.
R: Czy pani, jako optometrysta, może polecić Wirtualny Gabinet swoim pacjentom?
MK: Jak najbardziej. Salon optyczny bezOkularow.pl to marka godna zaufania. Jestem przekonana, że aplikacja wirtualnego gabinetu okulistycznego to świetne narzędzie dostosowane do stylu życia współczesnego człowieka.
R: Bardzo dziękujemy za rozmowę.
W naszej rozmowie udział wzięła pani Monika Kyciak, optometrysta z internetowego salonu optycznego i sklepu z soczewkami bezOkularow.pl.