Pielęgnacja skóry odwodnionej to coś, na czym należy skupić swoją uwagę, jeżeli uważasz, że Twoja cera stała się przesuszona, podrażniona i pozbawiona blasku. Oprócz wskazówek dotyczących tego, jak należy postępować, warto też dowiedzieć się nieco więcej na temat produktów i technik aplikacji, których lepiej unikać. Niech ten artykuł będzie dla Ciebie skarbnicą wiedzy, która pomoże Ci poradzić sobie z nadmierną utratą wody z naskórka.
Czy pielęgnacja skóry odwodnionej ma znaczenie?
Układając codzienną rutynę, można zadać sobie pytanie, czy pielęgnacja skóry odwodnionej rzeczywiście będzie pomocna w przypadku nadmiernej utraty wody z naskórka? Otóż bardzo często jest to najskuteczniejszy sposób na walkę z tym problemem. Zdarza się także, że to przez źle ułożoną pielęgnację nasza cera traci swój naturalny blask, staje się poszarzała i brakuje jej jędrności. Jeżeli jednak nie potrafimy samodzielnie wybrać kosmetyków, które będą odpowiadały naszym potrzebom, skorzystanie z usług specjalisty będzie bezpiecznym wyjściem. Zanim jednak udamy się do dermatologa lub poprosimy o pomoc wykwalifikowaną kosmetyczkę, warto dowiedzieć się nieco więcej o produktach, które pomogą nam, gdy wystąpi u nas skóra odwodniona.
Kosmetyki pielęgnacyjne a skóra odwodniona
Najczęściej stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, które doskonale radzą sobie z problemem odwodnienia, to kremy i sera z bogatym składem. Powinny mieć właściwości nawilżające, ale też kojące, regenerujące czy odżywiające. Im więcej silnie działających substancji aktywnych, tym lepiej.
W składniki nawilżające powinny być również wzbogacone takie produkty, jak choćby płyny micelarne, pianki czy toniki. Także na etapie oczyszczania powinniśmy dbać o to, aby nasza skóra niepotrzebnie nie traciła wody.
Co więcej, przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest sięgnąć po maseczki pielęgnacyjne, występujące w dowolnej formie (kremowe lub w płachcie). Konsystencja czy sposób aplikacji nie są tutaj najważniejsze, chociaż warto unikać tych formuł, które wymagają od nas pocierania lub podrażniają cerę. Kluczowe są składniki aktywne i właściwości danego produktu.
Pielęgnacja – czego nie potrzebuje skóra odwodniona?
Tak naprawdę pielęgnacja skóry odwodnionej jest kluczowa, ale wiedza dotycząca tego, jakie kosmetyki stosować, to nie wszystko. Dobrze jest również dowiedzieć się, czego w szczególności powinniśmy unikać. Tutaj będą to między innymi peelingi z drobinkami, a zwłaszcza te, które zapewniają bardzo mocne i dogłębne oczyszczanie oraz złuszczanie. Są one zbyt agresywne dla podrażnionej cery. Uważajmy także z niektórymi składnikami aktywnymi, takimi jak choćby kwasy. One również bywają zbyt drażniące, a nawet niebezpieczne, jeżeli nie wiemy, jak się z nimi obchodzić oraz które warianty wybierać.
A co z technikami aplikacji? Pamiętaj, że zbyt intensywny masaż czy pocieranie skóry nie będzie przynosiło pożądanych efektów. Lepiej skupić się na delikatnym wklepywaniu produktów przy pomocy opuszków palców. Wybierając peelingi enzymatyczne, pozbywamy się problemu mechanicznego złuszczania. Kosmetyk można zaaplikować przy użyciu syntetycznego pędzla lub szpatułki.
Skóra odwodniona – tego unikaj
W dbaniu o potrzeby swojej skóry bardzo ważne jest nie tylko dostarczanie cerze najważniejszych składników aktywnych, ale też zwrócenie uwagi na to, czego lepiej jest unikać, jeżeli zmagamy się z konkretnym problemem – i to nie tylko w pielęgnacji. Tak naprawdę skóra odwodniona jest bardzo wymagająca, ale pocieszający jest fakt, że w krótkim czasie możemy poprawić swoją sytuację, o ile tylko zastosujemy się do przedstawionych poniżej wskazówek.
- Jeżeli występuje u Ciebie skóra odwodniona, to postaraj się zrezygnować z używek, które mogą źle wpływać na stan Twojego zdrowia. Mowa tutaj między innymi o papierosach oraz alkoholu. Są one niekorzystne nie tylko dla Twojej cery.
- W miarę możliwości ogranicz stres. Unikaj sytuacji, które powodują u Ciebie stany nerwowe oraz zmęczenie. Te dwa czynniki bardzo mocno odbijają się na naszym zdrowiu i mogą wpływać nawet na wygląd naszej cery. Jeżeli nie zadbasz o higienę snu, to nawet przy pomocny najlepszych kosmetyków nie ukryjesz oznak przemęczenia.
- Zwróć uwagę na przyjmowane leki. Jeżeli bardzo niekorzystnie wpływają na stan Twojej skóry, koniecznie zgłoś to lekarzowi prowadzącemu. Ten może rozważyć znalezienie dla lekarstw zamiennika.