Pandemia COVID-19, konflikty zbrojne, przerwanie łańcucha dostaw, zmiany przyzwyczajeń konsumentów – wszystkie te czynniki nie pozostają bez wpływu na rynek. Ponieważ duże wahania cen akcji nie ułatwiają podejmowania decyzji o ich zakupie lub sprzedaży, wielu inwestorów korzysta ze strategii uśredniania kosztu. Na czym ona polega?
Główne założenia strategii uśredniania kosztu
Rynki finansowe potrafią być bardzo zmienne, a zatem nieprzewidywalne. Wówczas nawet doświadczeni inwestorzy mogą mieć problem z wytypowaniem najlepszych momentów na zakup lub sprzedaż wybranych instrumentów inwestycyjnych. Właśnie w takich warunkach sprawdza się strategia uśredniania kosztu.
Uśrednianie kosztu sprowadza się do tego, że inwestor nie inwestuje całej przeznaczonej na ten cel puli środków jednorazowo, ale dokonuje jej podziału i następnie w ustalonych odstępach czasu kupuje akcje, które go interesują. Co w ten sposób zyskuje? Opisywana strategia zakłada, że:
- Cena danych akcji ostatecznie i tak wzrośnie, co pozwoli inwestorowi sprzedać je z zyskiem
- Inwestor podejmuje mniejsze ryzyko – korzysta z wahań rynku, dzięki czemu nie kupuje akcji jedynie po wysokiej cenie
Według doświadczonych inwestorów nie bez znaczenia jest też kwestia psychologii. Realizując strategię uśredniania kosztu, inwestor nie podejmuje decyzji pod wpływem impulsu. W rezultacie mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wykona zły ruch.
Strategia uśredniania kosztu w praktyce
Osoby, które zaczynają kupować akcje w okresie zmienności rynku, mogą korzystać z różnych strategii i narzędzi, których celem jest zminimalizowanie ryzyka. Jedną z takich metod jest właśnie strategia uśredniania kosztu. Jak jest ona realizowana w praktyce? Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie.
Przykład: Jesteś zainteresowany zakupem akcji Apple. Na całą inwestycję zamierzasz przeznaczyć 2000 dolarów. Dzielisz posiadaną kwotę na 5 mniejszych transz, każda po 400 dolarów. Następnie przez kolejne 5 tygodni w każdy wtorek nabywasz do swojego portfela akcje Apple za 400 dolarów, bez względu na ich aktualną cenę. W ten sposób uśredniasz cenę zakupu akcji, niwelując wpływ wahań kursu.
Realizując strategię uśredniania kosztu, szybko zaobserwujesz, że w niektórych tygodniach za 400 dolarów kupujesz więcej akcji niż w innych. Jest to naturalne zjawisko i ma związek z wahaniami cen akcji.
Uśrednianie kosztu – zalety i wady tej strategii
Strategia uśredniania kosztu nie jest stosowana wyłącznie przez początkujących inwestorów – korzystają z niej również doświadczeni uczestnicy rynku. Przykładem może być Warren Buffett – więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.
Jakie zalety ma uśrednianie kosztu? Wśród atutów tej metody wskazać można:
- Niższe ryzyko niż w przypadku jednorazowego zakupu
- Brak podejmowania decyzji pod wpływem chwili
- Ochronę przed skutkami dużej zmienności rynku
Za wadę można uznać konieczność bycia systematycznym i opanowanym. Zwłaszcza początkujący inwestorzy mogą mieć trudności z czekaniem na wyznaczony dzień tygodnia zakupu akcji, widząc, że ich cena rośnie.