Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej zakochanej pary. Pozwala na uregulowanie pod względem prawnym, religijnym i duchowym związku dwojga ludzi oraz podzielenie się własnym szczęściem z najbliższymi. Para młoda planując zamążpójście, musi podjąć jedną, bardzo ważną decyzję. Dotyczy ona wyboru rodzaju ceremonii zaślubin. Sakramentalne „tak” możemy bowiem powiedzieć podczas ślubu konkordatowego, cywilnego lub humanistycznego.
Ślub konkordatowy – najpopularniejsza opcja w dzisiejszych czasach
Ślub konkordatowy zrewolucjonizował ceremonie zaślubin w Polsce. Możliwość jego wzięcia istnieje od 1997 r. Ślub konkordatowy łączy ceremonię państwową, legalizującą związek dwojga ludzi w świetle prawa ze ślubem wyznaniowym, który w symboliczny sposób łączy parę przed Bogiem.
Jest to obecnie najczęściej wybierany rodzaj ceremonii zaślubin, na który decydują się wierzące pary. Pozwala uniknąć konieczności organizowania dwóch ślubów – cywilnego i kościelnego, gdyż wszystko odbywa się podczas jednej ceremonii w kościele. Instytucja wyznaniowa następnie przesyła dokumenty do USC i tym samym związek dwojga ludzi zostaje zalegalizowany także w świetle prawa polskiego.
Ślub cywilny – idealny sposób na legalizację związku w krótkim czasie
Ślub cywilny jest organizowany nieco rzadziej, od kiedy istnieje możliwość zawarcia małżeństwa w ramach ślubu konkordatowego. Nie oznacza to jednak, że cieszy się słabym zainteresowaniem. Wybierają go głównie pary, które z różnych przyczyn, pragną jak najszybciej stać się mężem i żoną.
Ślub cywilny można zorganizować na co najmniej jeden miesiąc i jeden przed ustaloną datą. Legalizuje on związek dwojga ludzi w świetle prawa, lecz sam w sobie nie jest uznawany przez kościół – aby para stała się mężem i żoną w świetle prawa kościelnego, konieczne jest więc zawarcie osobnego ślubu kościelnego.
Ślub humanistyczny – dla zakochanych, którym bliskie są uniwersalne wartości
Trzecią formą ślubu, którą można zawrzeć w Polsce jest ślub humanistyczny. Pierwsza uroczystość tego typu odbyła się w 2005 r. w Szkocji i szybko zyskała popularność w całej Europie. Także w Polsce z roku na rok rośnie liczba par młodych zainteresowanych wzięciem ślubu humanistycznego. Nie każdy jednak wie, na czym polega taka ceremonia oraz jakie konsekwencje prawne za sobą niesie.
Ślub humanistyczny jest w naszym kraju uznawany za nieformalną uroczystość, czyli nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych ani wyznaniowych. Aby nabrał mocy prawnej, para musi zawrzeć osobny ślub cywilny. Jako że na ślub humanistyczny decydują się w większości osoby niewierzące, ma on za zadanie zastąpić ślub wyznaniowy.
Sekret popularności ślubu humanistycznego tkwi w jego uniwersalnym charakterze – zawrzeć go mogą wszystkie kochające się osoby, bez względu na wyznanie, narodowość, kolor skóry czy płeć. Uroczystość może odbyć się w praktycznie każdym miejscu, zarówno w domu lub lokalu, jak i na świeżym powietrzu. Towarzyszyć jej może dowolna oprawa, której scenariusz tworzy para młoda wraz z celebransem, czyli osobą, która będzie symbolicznie udzielała jej ślubu.